Zencefilli kurabiye tarifi


Anneler İçin / Yemek Tarifleri

Ev yapımı Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi

Zencefilli Kurabiye tarifi, zencefilli tarçınlı pekmezli kurabiye, ev yapımı Zencefilli 

Yeni bir yaklaşırken mis gibi zencefil kokusuyla Oslo’daki öğrencilik günlerime döndüren zencefilli kurabiye tarifini tekrar ettik. Miniklerim ile birlikte vakit geçirmek için güzel bir  aktivite seçimi oldu.. Hazırladığımız hamuru birlikte merdane ile açtık ve kalıplarla kestik. Ortak birşeyler yapmak, hem de üreterek, çok zevkliydi. Bu zencefilli kurabiyeleri yemesi de bir o kadar güzel 😀 Yılbaşı yaklaşırken iyi bir alıştırma oldu, hatta Mira’nın kardeşinin doğumunda hediye olarak bu kurabiyelerden mi yapsak diye değerlendiriyoruz, çok çok kolay ve eğlenceli. Bu kurabiye işleri Pazar akşamı eğlencemize dönüştü. Bu hafta zencefilli kurabiye hamuruyla bir kurabiye evi yapmayı planlıyorum. Tamamladığımda bunu da paylaşırım.

Zencefili hiç denememiş olanlar için bu tarif başta garip gelebilir. Biz millet olarak bu baharata pek alışkın değiliz. Ama temin ederim, zencefilin yakışmadığı yiyecek yok gibi. Ben zencefili sadece kurabiyelerde değil, köfte de, limonata yapımında ve tavuk terbiyelerinde de bol bol kullanırım. En sevdiğim baharattır, size de tavsiye ederim, mutlaka zencefili denemelisiniz. Temin ederim bir daha vazgeçemeyececeksiniz..

Zencefilli kurabiye tarifi, nasıl yapılır? Zencefilli kurabiye, zencefil ve tarçının mükemmel aroması ve pekmezin doğal lezzeti ile harika bir kurabiye tarifi. Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi nasıl yapılır ? Zencefilli Kurabiye tarifi, zencefilli tarçınlı pekmezli kurabiye, ev yapımı Zencefilli Kurabiye,Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi - Gingerbread Man Tarifi,Tarçınlı Zencefilli Kurabiye resimli tarifi / ne pişirsem?,Zencefil ve Tarçınlı Kurabiye tarifi, nasıl yapılır, yapılışı. zencefilli kurabiye oktay usta zencefilli kurabiye portakal ağacı taze zencefilli kurabiye zencefilli kurabiye adam zencefilli kurabiye arda zencefilli kurabiye nefis yemek tarifleri zencefilli tarçınlı pekmezli kurabiye zencefilli kurabiye Arda'nın mutfağı. Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi. Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi,tarçınlı yılbaşı kurabiyesi tarifleri,Tarçınlı Zencefilli Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi ,Tarçınlı Zencefilli Yeni Yıl Kurabiyesi Malzemeleri,Zencefilli ve Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi (Gingerbread Man tarifi, Zencefilli tarçınlı yeni yıl kurabiyeleri,Zencefilli, tarçınlı yeni yıl kurabiyeleri ,Zencefilli tarçınlı rengarenk yeni yıl kurabiyeleri, dekorlu kurabiyeler, süslemeli,ZENCEFİLLİ, TARÇINLI YENİ YIL KURABİYELERİ,Tarçınlı kurabiye , Kurabiye Tarifleri,Tarçınlı kurabiye tarifi mi aramıştınız,Yılbaşı Kurabiyesi, Mutfaklar tarçın ve zencefil kokusu,tarçınlı zencefilli kurabiye ikea, yılbaşı kurabiyesi tarifi, yeni yıl kurabiyesi tarifi, zencefilli tarçınlı kurabiye tarifi, zencefilli tarçınlı kurabiye oktay usta, yılbaşına özel kurabiye tarifleri, yılbaşı kurabiyesi dr oetker, yılbaşı kurabiyesi tarifi oktay usta,Tarçın kokulu kurabiyeler,Gingerbread Man – Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi,Zencefilli Tarçınlı Çıtır Kurabiye,Zencefilli Kurabiye – Arda'nın Mutfağı,Zencefilli Kurabiye Malzemeleri,Yılbaşında zencefilli kurabiye adam,Butik Tarifler: Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,Butik Tarifler: Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi (Gingerman Cookie) ,Şeker, Yumurta ,Un, Tarçınlı, Vanilyalı, Zencefilli tarçınlı yeniyıl kurabiyeleri piş,Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi ,Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi Yılbaşı akşamı,YILBAŞI KURABİYESİ ( TARÇIN-ZENCEFİL-KARANFİL ),TARÇINLI,Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,tarçınlı zencefilli yeni yıl kurabiyesi Video,Tarçınlı Zencefilli Kurabiye nasıl yapılır,Zencefilli Tarçınlı Noel Kurabiyesi Kaç Kalori ,Zencefilli Tarçınlı Noel Kurabiyesi kaç kalori? Zencefilli Tarçınlı Bisküvi!

Zencefilli Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler:

•  120 gr erimiş tereyağı
•  4 yemek kaşığı  toz şeker (100 gr) )
•  1,5 kahve fincanı pekmez (120 ml)
•  1 yumurta sarısı
•  3 bardak 2 kere elenmiş un
•  1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
•  1/2 tatlı kaşığı karbonat
•  1/2 tatlı kaşığı tarçın
•  1 tatlı kaşığı zencefil
•  2 tane karanfil tozu

Önce oda sıcaklığındaki tereyağını mikserle kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırın, sonra tercih ettiğiniz şekeri (ben esmer şeker öneririm) ilave ederek homojen bir karışım elde edin. Bu en önemli adım, önce yağla şeker homojen olarak karışmalıdır. Ardından yumurta ile karıştırmaya devam edin. Karışıma pekmezi ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Sonra karışımınıza un, baharatlar, tuz, kabartma tozunu ilave ederek karıştırmaya devam edin. Çok yumuşak bir karışım elde edeceksiniz.

Zencefilli kurabiye hamurunuzu streç filme sararak 2 saat buzdolabında bekletin.

Zencefilli kurabiye hamurunuzu 2 saat süren sabırsız bekleyişin ardından,  merdane ile 2 mm kalınlığında açarak kalıplarla kesin. Fırın kağıdına dizerek önceden 180 C’e ayarlanmış fırınınızda 8 dakika pişirin. Pişen bisküvilerinizi soğumaya bırakıp istediğiniz gibi dekore edin. Yılbaşında bu zencefilli tarçınlı kurabiyeleri geleneksel olarak beyaz çikolata ve renkli gıda boyaları ile süsleyerek servis ederler ama ben gıda boyasından uzak duranlardanım. Küvertür beyaz çikolata ile süsleyerek çocuklarınız ile tüketebilirsiniz.

Zencefilli tarçınlı kurabiyelerinize minik delikler açıp renkli iplerle bağlayarak, yılbaşı ağacınızı yenilebilir kurabiyelerle süslemeye ne dersiniz?

Zencefilli kurabiye tarifi, nasıl yapılır? Zencefilli kurabiye, zencefil ve tarçının mükemmel aroması ve pekmezin doğal lezzeti ile harika bir kurabiye tarifi. Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi nasıl yapılır ? Zencefilli Kurabiye tarifi, zencefilli tarçınlı pekmezli kurabiye, ev yapımı Zencefilli Kurabiye,Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi - Gingerbread Man Tarifi,Tarçınlı Zencefilli Kurabiye resimli tarifi / ne pişirsem?,Zencefil ve Tarçınlı Kurabiye tarifi, nasıl yapılır, yapılışı. zencefilli kurabiye oktay usta zencefilli kurabiye portakal ağacı taze zencefilli kurabiye zencefilli kurabiye adam zencefilli kurabiye arda zencefilli kurabiye nefis yemek tarifleri zencefilli tarçınlı pekmezli kurabiye zencefilli kurabiye arda'nın mutfağı. Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi,tarçınlı yılbaşı kurabiyesi tarifleri,Tarçınlı Zencefilli Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi ,Tarçınlı Zencefilli Yeni Yıl Kurabiyesi Malzemeleri,Zencefilli ve Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi (Gingerbread Man tarifi, Zencefilli tarçınlı yeni yıl kurabiyeleri,Zencefilli, tarçınlı yeni yıl kurabiyeleri ,Zencefilli tarçınlı rengarenk yeni yıl kurabiyeleri, dekorlu kurabiyeler, süslemeli,ZENCEFİLLİ, TARÇINLI YENİ YIL KURABİYELERİ,Tarçınlı kurabiye , Kurabiye Tarifleri,Tarçınlı kurabiye tarifi mi aramıştınız,Yılbaşı Kurabiyesi, Mutfaklar tarçın ve zencefil kokusu,tarçınlı zencefilli kurabiye ikea, yılbaşı kurabiyesi tarifi, yeni yıl kurabiyesi tarifi, zencefilli tarçınlı kurabiye tarifi, zencefilli tarçınlı kurabiye oktay usta, yılbaşına özel kurabiye tarifleri, yılbaşı kurabiyesi dr oetker, yılbaşı kurabiyesi tarifi oktay usta,Tarçın kokulu kurabiyeler,Gingerbread Man – Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi,Zencefilli Tarçınlı Çıtır Kurabiye,Zencefilli Kurabiye – Arda'nın Mutfağı,Zencefilli Kurabiye Malzemeleri,Yılbaşında zencefilli kurabiye adam,Butik Tarifler: Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,Butik Tarifler: Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi (Gingerman Cookie) ,Şeker, Yumurta ,Un, Tarçınlı, Vanilyalı, Zencefilli tarçınlı yeniyıl kurabiyeleri piş,Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi ,Zencefilli Tarçınlı Yeni Yıl Kurabiyesi Tarifi Yılbaşı akşamı,YILBAŞI KURABİYESİ ( TARÇIN-ZENCEFİL-KARANFİL ),TARÇINLI,Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi,tarçınlı zencefilli yeni yıl kurabiyesi Video,Tarçınlı Zencefilli Kurabiye nasıl yapılır,Zencefilli Tarçınlı Noel Kurabiyesi Kaç Kalori ,Zencefilli Tarçınlı Noel Kurabiyesi kaç kalori? Zencefilli Tarçınlı Bisküvi!

Ben bu zencefilli tarçınlı kurabiyeleri sert-gevrek sevenlerdenim ama yumuşak olması için yukarıda da bahsettiğim yolları uygulaabilirsiniz. Eğer zencefilli kurabiyeleriniz hiç gevremesin istiyorsanız, kurabiyleriniz soğumak üzereyken hafifçe yumurta fırçasıyla kurabiyelerinizi ılık su ile ıslatın.. azıcık ama.. sulu sulu değil..  😀

Afiyet olsun, meleklerinizin yüzleri gülücüklerle dolsun,

Sevgiler

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. Zencefilli Kurabiye tarifi ev yapımı Zencefilli Kurabiye Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi tarifi Tarçınlı Zencefilli Kurabiye resimli tarifi / ne pişirsem Zencefil ve Tarçınlı Kurabiye tarifi zencefilli kurabiye oktay usta zencefilli kurabiye portakal ağacı taze zencefilli kurabiye zencefilli kurabiye adam zencefilli kurabiye arda zencefilli kurabiye nefis yemek tarifleri zencefilli tarçınlı pekmezli 

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com


Yorumlar

  1. Ece Evren Says: Aralık 1, 2011 at 9:59 pm

    Taze zencefil ile nasıl yaparım bunu Esra Hanım? Yaşadığım ülkede toz zencefil yok sadece tazesi bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir