Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar

İkinci bebeğimi beklerken, ilk bebeğime hamileliğimde hazırladığım listenin tekrar üzerinden geçiyorum şu ara. Malum 6 ayı çoktan devirdim ve Mira’yı beklerken ki heyecanla alışveriş yapmanın yerini, ihtiyatla beklemek aldı.bek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları, bebek odası hazırlıkları, bebek dönencesi, bebek dönence, bebek o 

Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar

Meşhur bir bebek listem var demiş miydim?  Sınıflandırıp, tek tek maddelediğim listede, tüm kullandığım ürünler ve markalarla ilgili notlarımı  tutuyorum. Her yeni bebek haberinde bebek bekleyen arkadaşlarımla ilk paylaştığım şey bu benim meşhur listedir. Kocaman teşekkürler alıyorum, çok mutlu oluyorum .. İsteyenlerle de bu kapsamlı exel dosyayı paylaşabilirim.
Elbette burada markalardan bahsetmeyeceğim ama derli toplu bir listeye ihtiyacınız varsa, bu yazılarıma bir göz atın..
 bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları 
Ben bebek hazırlıklarını üçe ayırdım, doğum öncesi hazırlıklar, anne ve bebek bakımı ve bebeğin yaşam alanının düzenlenmesi için ihtiyaçlar.

Ben de birçokları gibi ilk çocuğum için alışveriş yaparken abartmış, gereksiz bir sürü şey almış annelerden biriyim. Şimdi bir şansım daha var, ilk çocuğumun tüm eşyalarını bağışladığım için ikincisi için herşeyi yeniden alacağım, yada ödünç isteyeceğim..  Ama bu defa abartılı alışverişlere ihtiyaç yok. Biliyorum aldığım birçok kıyafeti hiç giydiremedim. Birçok eşyası hiç kirlenemedi.. O cicili bicili eşyalar, iyi güzel de bebeğimi hiç rahat ettiremedi.. Hele ilk doğduğu zamanlar o giydiremediğim kıyafetler.. O minicik kollarından geçmeyen kafasından geçmeyen tulumlar vesaire yanlış tasarlanmış kullanışsız ürünler vesaire.

Doğum çantanızı hazırlamadan evvel, birde doğum yapmayı planladığınız hastaneyi mutlaka doğum öncesi ziyaret edin ve sundukları imkanları yerinde görün. Ben birçok bebek eşyasını yanımda boşuna taşıdım çünkü tercih ettiğim hastane bir otelden daha kapsamlı imkanlar sunuyordu ve bebeğe giydirilecek eşyaları kendi hijyenik ortamından sağlamayı öncelikli tercih ediyordu. İsmi lazım değil ama hastaneden çok memnun kaldım. Kızımın doğuştan gelen sorunlarıyla başedebilmemizi de sağlayan çok büyük bir destek verdiler.. Hatta kızımın geçirdiği ameliyatlarda da yeni doğan katında ağırlandık.. O kadar memnun kalmıştık ki, kızımın bebekliğindeki hemşireler ameliyatında da yanındaydılar. İkinci kızımı da orada dünyaya getireceğim. Dolayısıyla aşağıda listelediğim bebek eşyalarından sadece hastane çıkış takımı, ana kucağı ve battaniyeye ihtiyacım olacak, zaten diğerlerini sağlıyorlar. Mutlaka doğum öncesi hastanenizin neleri sağladığını öğrenin.

Doğum Çantası

 

Gecelik ve Sabahlık Önden Düğmeli en az 3 adet geceliği hastane çantanıza atmalısınız ve mutlaka hastanede kullanmak üzere bir sabahlığı çantanızda bulundurmalısınız. Doğum-sezaryan sonrası ayaga kalkıp hastane koridorlarını arşınlayacağınız zaman o incecik içini gösteren gecelikle ortada salınmak istemeyeceksiniz. Ben sabahlık yerine kimonomu yanımda götürdüm.. Tombul tombul çok havalı oldu :D
Terlik                                           Hem kendiniz hemde refakatçiniz için alabilirsiniz
İç Çamaşırı                                              Refakatçi için yazdım bu notu, sizin için özel çamaşırlar gerek..
Emzirme Sütyeni En az 2 adet emzirme sütyeni almalısınız. Bu alışverişi de doğumdan kısa bir süre önce yapmalısınız.
Çorap Doğum sonrası özellikle de sezeryan sonrası çorap size pek lazım olmayacak çünkü hormonlar ve anestezi sebebiyle bolbol terleyeceksiniz. Çorabı refakatçiniz isteyebilir.
El Havlusu Kendiniz ve refakatçi için birkaç adet
Steril Mendil – Islak Mendil Bu steril mendillerden mutlaka alın, odanıza gelip yenidoğan bebeğinizi görmek isteyenlerin bebeğinize dokunup dokunmamasına siz karar vereceksiniz, izin vereceksenizde ellerini steril etmelerini teşvik edin.
Diş Fırçası ve Diş Macunu                       Hem kendiniz hemde refakatçiniz için.
Makyaj Malzemesi-Tarak-Şekillendirici  :D.. ee bu mutlu gününüzde güzel görünmelisiniz değil mi? Haksız mıyım :D
Makyaj Temizleme Toniği Ve Pamuk  :D
Kremler lazım işte, el kremi, duş sonrası kremi vb..
El Aynası makyaj ve kendine çeki düzen için lazım
Hijyenik Pedler 40 Gün Kanama Ihtimaline Karşı Bolbol Bulundurmak Lazım. 40 günü bana kimse söylememişti ama artık biliyorum. Bunun için tedarikli olun. Illa 40 gün olmak zorunda değil ama tedbir şart :)
Göğüs Temizleme Mendili Ben satın aldığım bu ürünü çok fazla kullanmadım, illa tavsiye de etmem ama elimin altında kolaylık olsun derseniz.. Sadece göğsünüzün temizliği için “temiz su” kullanmalısınız.
Meme Ucu Kremi Hamileleligin Son Ayında Kullanmaya Başlamalısınız ve hastaneye de mutlaka taşımalısınız. Özelikle ilk günler emzirmek çok fazla can yakabilen yaralara sebebiyet verebilir, yanlış emzirmek yüzünden.
Göğüs Pedi En ince ve rahatsız etmeyeni tercih edin. Olmazsa olmazlardan.. Göğsünüzden süt sızıntısına karşı eşyalarınızın temizliği için şart.
Süt Pompasi Eğer bebek düzgün emmezse ihtimaline karşı, hastane de sağlamıyorsa mutlaka hastaneye taşıyın. Ayrıca göğüsteki süt kanalları ile ilgili tıkanıklık iltihap gibi bir sıkıntı varsa mutlaka elinizin altında olmalı. Bir süt pompası emzirme dönemi ve çalışma döneminizde olmazsa olmaz bir ürün.
Gögüs Ucu Kalkanı Kızımı aylarca emziremeyip süt sağdığımdan göğüs uçlarım çok yara oldu ve göğüs uçlarının bir eşyaya yada başka bir şeye sürtünerek acı vermemesi için çokca kullandım. Mutlaka elinizde olmalı, ilk günler meme ucu yaralarında göğüsler için kurtarıcı.
Atılabilir İç Çamaşırları Disposal Kilot Hayat Kurtarıyor :) , Kocaman Şeyler Ama Hastanede Kanama ile kirlenme Ve Dikiş Yerine iç çamaşırının değmemesi İçin En Az 10 Tane Alıp çantanıza atmalısınız.
Tişört – Şort                                                Bu notu yaz için yazmıştım, kış için hastane çıkışına refakatçiniz için eşyalar…
Hastane Çıkış Kıyafeti Ben sezaryan dolayısıyla karnımı sıkmayacak eşyaları tercih ettim, sizde doğum şekline göre rahat eşyalar seçin..
Kamera -piller  
Fotoğraf Makinesi -piller  
Telefon Şarj Cihazlari  
Laptop Ve Şarj Cihazi  
   
   

Bebek İçin

 
Body (yenidoğan)  Tahmini kilosuna bağlı olarak yenidoğan veya 0-3 beden bodylerden en az 3-4 adet yanınıza alın.
Tulum Patikli, çıtçıtlı uyku tulumlarından da bodyler kadar almak lazım.
Patiksiz Alt Pijama Ben bunlardan yüzlerce alınca yanıma yedek aldım çünkü yaz aylarıydı.. ve çıtçıtlı tulumlarla uğraşmaktansa al üst patikli patiksiz pijamalarda kullandım. Seçiminize kalmış. Günde en az 8 kere bez değiştirileceği düşünülürse değerlendirilmesi gereken bir alternatif..
Şapka – Eldiven Minikler en çok ellerinden ve kafalarından üşüdüklerinden mutlaka birkaç set yanınıza alın.. Tabii jilet gibi kesici tırnakları da atlamamak lazım.
Çorap Biz yanımıza aldığımız çorapları ellerine geçirdik.. Şaka yapmıyorum, çünkü incecik jilet gibi kesen tırnakları ile kendine zarar verirken, ellerinden bir çoraplarını çıkaramıyordu.. :D
Hazır Bez (yenidoğan) Buda tahmini kilosuna göre kararlaştırılmalı. 4 kiloyu aşan bir bebek için 2 numara bezi tercih etmelerini öneriririm.
Pike – Battaniye Olmazsa olmaz, en az 1-2 tane
Hastane Çıkış Takımı Olmazsa olmaz, en az 1-2 tane

 

Son olarak belirtmek istediğim, göğüs ucu, biberon gibi detayları hastaneye taşımayın hiçbir sağlık kuruluşu bunları desteklemeyecektir. Dünyaya ilk geldiği günlerde bebeğiniz emmek için güçsüz olsa da latex ürünlerle bebeğinizi tanıştırarak memeden kopmasına sebep olmayın. Lütfen sağdığınız sütü kupa veya kaşık ile verin bebeğinize. Zaten bu bilgilendirmeleri hastanede de yapacaklar ama bunların kolaylık olduğunu iddia eden kişilere kulak asmayın! Bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın..

Sevgiler

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek odası doğum öncesi hazırlıklar

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

Annesinin Meleği hakkında