Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 26. Hafta

Hamilelikte 26. Hafta hafta gebelik hamilelik

(Hamilelikte, 25+0, 25+6. günler)

26 Hafta Gebelik (Hamilelik) Ultrason Görüntüsü

26 Hafta Gebelik (Hamilelik) Ultrason Görüntüsü

Hamileliğinizin 26. haftası itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık 33-34 cm, kilosu ise 700 – 850 gram civarındadır.

Son 3 ayın başındasınız, son trimestere giriş yaptınız. Bu haftadan itibaren bebeğinizin ve karnınızın büyümesi hızlanacak. 26. hafta itibariyle bebeğinizin haftalık kilo alımı 200 grama çıkabilir. Bu demek oluyor ki dengeli ve iyi beslenmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bebeğiniz aç kalmasın diye elinize geçen her şeyi yememelisiniz. Fazla kilo alımı unutmayın yarardan çok zarar getirir.

Bebeğinize besin maddeleri ve oksijen kan akımı sayesinde taşınır.Hamileliğiniz ilerledikçe rahim (uterus) atardamarlarında kan akımına karşı direnç düşer ve kan akımı artar. Bazı durumlarda ise kan akımı yeterince artmaz ve bebeğe yeterli besin maddesi ve oksijen taşınmaz. Bu duruma rahim içi gelişme geriliği denir.  Rahim içi gelişme geriliği tanısı koymak oldukça güçtür. Özellikle anne adayı kontrollerini aksatıyorsa bu durum daha da güçleşir. Rahim içi gelişme geriliği tanısı konabilmesi için bebeğin doppler ultrason ile baş çevresi, baş çapı, karın çevresi ve uyluk kemiği ölçümleri bir arada değerlendirilir. Bu ölçümler olması gerekenden 2 hafta geride ise ve her kontrolde bu gerileme devam ediyorsa ancak o zaman Rahim İçi Gelişme Geriliği teşhisi konabilir. Böyle bir durumda doktorunuz sizi çok daha yakından takip etmeye başlar. Annenin soluna yatarak dinlenmesi gerekir, bu pozisyonda kan akımı maksimum seviyeye ulaşır. Rahim içi gelişme geriliği genellikle; çok sigara ve alkol tüketen, ilaç veya madde bağımlılığı olan, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastası veya aşırı kilolu anne adaylarında görülmektedir.

Gebelikte 26. hafta itibariyle sıcak hassasiyeti duymaya başlayabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarına denk geliyorsa hamileliğiniz kendinizi fırının içindeymiş gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle bol bol sıvı tüketmelisiniz.

3 Boyutlu (3D) Kız Bebek Görüntüsü - 26 Hafta Hamilelik

3 Boyutlu (3D) Kız Bebek Görüntüsü – 26 Hafta Hamilelik

Aniden ve durup dururken karnınızda bir sertleşme ve rahminizde kasılma hissedebilirsiniz. Bu durum Braxton-Hicks adı verilen ağrısız ve acısız kasılmalardır. Bu kasılmaları erken doğumla karıştırmamalısınız. Erken doğum konusunda doktorunuz sizi bilgilendiriyor ve eğitiyor olacak. Erken doğum sırasında kasılmalar düzenli aralıklarla ve çoğunlukla ağrılı olarak meydana gelmektedir. Kasılmalar konusunda endişeliyseniz eşinizden veya etrafınızdaki sakin birinden rahmin üst noktasına elini koymasını ve kasılmaları saymasını isteyin. Saatte 4′ten fazla kasılmanız varsa doktorunuzla temasa geçmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte 26. hafta itibariyle kabızlık sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda tahıllı ekmek, tahıllı gıdalar, bal kabağı çorbası, kayısı gibi ürünler tüketmelisiniz. Beyaz ekmek, makarna ve muz, az su tüketmek kabızlık yapar.

Bebeğiniz gözlerini açmaya kapamaya başlar, tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Gürültüye ve sese hareket ederek bebeğiniz tepki verebilir. Karnınıza yoğun ışık gelmesi durumunda bebeğiniz o yöne hareket edebilir. Gebeliğin 26. haftası itibariyle bebeğin el ve ayak izleri oluşmaya başlar.

Görsellerde 26 haftalık bebek ultrason görüntüsü ve 3 boyutlu (3d-4d) bir kız ve birde erkek bebek görüntüsü yer almaktadır.

3 Boyutlu Hamilelik (Gebelik) Görüntüsü - 26. Hafta

3 Boyutlu Hamilelik (Gebelik) Görüntüsü – 26. Hafta

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 26 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 26 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 26 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 26 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

http://www.annesininmelegi.com

Annesinin Meleği hakkında