31 Haftalık Ultrason Bebek Görüntüsü - 31 Haftalık Gebelik Hafta hafta hamilelik / Hamilelik

Hamilelikte (Gebelikte) 31. hafta

hafta gebelik hamilelik

(Hamilelikte, 30+0, 30+6. günler)

Hamileliğinizin (Gebeliğinizin) 31. Haftasında sizi neler bekliyor.

31 Haftalık Ultrason Bebek Görüntüsü - 31 Haftalık Gebelik

31 Haftalık Ultrason Bebek Görüntüsü – 31 Haftalık Gebelik

Hamilelikte 31. hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 40-42 cm, kilosu ise  1.500 – 1.600 gramdır.

Geri sayım başladı, 9, 8, 7 ….. hafta şeklinde sayıyor olacağız 🙂 Bebeğinizin kilo alımı haftada 300 grama çıkabilir, kilo alımı gittikçe hızlanıyor. Dolayısıyla bu durum sizi biraz yoracak. 30-34. haftalar arasında bebeğin kilo alımı boy uzamasından daha fazla olur. Bebeğinizin cilt altı dokularında yağ depolanmaya başlar, bebeğin cildi kırmızı saydam görüntüden daha pembemsi bir görüntüye geçer. Miniğiniz tüm vücudunun %3-3,5 kadarı yağ depolayacak doğduktan sonra bu oran %15’e kadar çıkacak. Bebeğinizin cildi dışında kemikleri de hızla gelişmeye devam ediyor. Vücudunuzdaki kalsiyumun büyük bir oranı bebeğe gidiyor, bu nedenle kalsiyum ağırlıklı beslenmeye (süt, peynir, susam, brokoli…) dikkat etmelisiniz, doktorunuz eğer kalsiyum ilacı verdiyse aksatmadan düzenli kullanmalısınız.

Bebeğinizin kilo alımı hızlandığı için, onun içerideki hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksınız. Çabuk yorulabilir, sık sık nefes daralması yaşayabilirsiniz. Çok fazla ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz, dinlenirken ve uyurken sol tarafınıza yatmalısınız. Nefes darlığı ve göğsünüzdeki batmaları azaltmak için ise dik bir şekilde durmalısınız. Kambur veya omuzların içe çökük olduğu duruş pozisyonları ağrılarınızı daha fazla arttırır.

31 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

31 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

El ve ayaklarınızdaki şişmeler devam ediyor. Bilek altında kalan şişmeler normal kabul edilmektedir fakat kaval kemiğinizin üzerinde diz kapağınız ile ayak bileğiniz arasında kalan kısımda şişme varsa bu önemli olabilir, hemen tansiyonunuzu ölçün eğer tansiyonunuz yüksekse doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu durum preeklampsi belirtisi olabilir. Preeklampsi hakkında (gebelik zehirlenmesi nedir?) kısaca bilgi vermek gerekirse eğer; anne adayının yüksek tansiyonu ile birlikte idrarında albümin adlı proteinin normalin çok üstünde olması durumudur. Her üç durum aynı anda yaşandığında bu tanı konabilir. Tek başına ödem veya tek başına yüksek tansiyon veya tek başına idrarda albümin yükselmesi preeklampsi teşhisi konması için yeterli değildir. Halk arasında bu durum gebelik zehirlenmesi olarak bilinmektedir.

Gebeliğinizin 31. haftasından doğuma kadar bebeğinizin hareketlerini daha dikkatli bir şekilde izlemelisiniz ve saymalısınız. 1 saatte kaç kez hareket etti? veya 10 tane hareketi x dakika veya x saatte yapıyor gibi sayısal bilgileri yakından takip etmenizde fayda var. Eğer bebeğiniz az hareket ediyorsa tatlı bir şey yedikten sonra ne kadar hareket ettiğini sayın. Tatlı bir şeyler yemenize rağmen veya eskisine göre bebeğinizin hareketlerinde ciddi bir azalma varsa doktorunuz ile görüşün.

31 Haftalık Hamile (Gebe) Kadın Görüntüsü

31 Haftalık Hamile (Gebe) Kadın Görüntüsü

Gebelikte 31. hafta itibariyle endişeleriniz artmaya başlayabilir, doğum korkusu, gelecek korkusu gibi. Özellikle başka bir çocuğunuz varsa onun kardeşi ile uyum sağlayıp sağlamayacağı gibi konular kafanızı karıştırıyor olabilir. Bütün bu endişelerin ve korkuların ne size ne de minik yavrunuza bir faydası var. Endişe duymamanın çok kolay olmadığını biliyoruz fakat kendi kendinizi yiyip bitirmemek için muhakkak farklı meşgaleler ile aklınızı olumsuz duygulardan uzak tutmaya çalışın. Hiç bir şey fayda etmiyor ve depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız bir psikologun veya doktorunuzun yardımını isteyebilirsiniz. Eşler yani babalar ise bu dönemde eve geç gelmemeye, habersiz ortadan kaybolmamaya, telefonu çaldığında açmaya ve telefonlarının şarjının bitmemesine dikkat etmelidir 🙂 Sevgili baba adaylarımız lütfen bu mesajı okuyun ve sevgili eşlerinize, sevgili minik yavrunuzun annesine gereken özeni gösterin 🙂 Hem olası bir erken doğum nedeniyle hem de bu dönemden itibaren hamile olan eşinizin endişelenme katsayısının artması nedeniyle onu daha fazla korkutmak istemezsiniz diye düşünüyoruz 🙂

Görsellerde; 31 haftalık hamile bir bayan ile 2 farklı açıdan 31 haftalık ultrason bebek görüntüsü ve 31 haftalık 3 boyutlu hafif gülümseyen bir bebek görüntüsü yer almaktadır.

31 Haftalık 3 Boyutlu Bebek Görüntüsü 3D

31 Haftalık 3 Boyutlu Bebek Görüntüsü 3D

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 31 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 31 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 31 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 31 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

http://www.annesininmelegi.com


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir