Hafta Hafta Gebelik: Hamilelikte 36. Hafta

Hafta Hafta Gebelik: Gebelikte 36. Hafta

(35+0, 35+6 Günler)

36 Haftalık Gebelikte Ultrason Görüntüsü

36 Haftalık Gebelikte Ultrason Görüntüsü

Hamilelikte 36. hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 47 cm, kilosu ise  2.700 -2.800  gramdır.

Eğer bu hafta ve sonrasında doğum yaparsanız erken doğum olarak adlandırılmıyor ve sancılar, ağrılar başlar ise durdurulmuyor, hastanede gözetime (takibe) alınıyorsunuz. Genellikle 36. haftada doğan bebekler yoğun bakıma ihtiyaç duymaz ama tabii bu %100 her bebek için geçerli bir kural değil. Normal doğum yapacaksınız son 4 haftanız kaldı, sezeryan ile doğum yapacaksanız muhtemelen 2 hafta sonra bebeğinize kavuşacaksınız :)

36. hafta ile birlikte enfeksiyon riskleri artar, bu nedenle temizliğinize özen gösterin. Kalabalık havuzlara girmekten kaçının, iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin ve iç çamaşırlarınızı ütüleyin, temiz tuvaletleri kullanın, idrar kesenizi tamamen boşaltmaya gayret gösterin. Tuvalet kağıdı ile silme işlemini önden (vajinadan) arkaya (poponuza) doğru yapın, büyüyen karnınız dolayısıyla bunu yapmak zor biliyoruz ama sağlıklı olan da bu yöntem.

Gebeliğin 36. haftasında bebeğin yanakları, kolları ve bacakları tombullaşmaya (tombul insan yavrusu olma yolunda ilerliyor :) eski sıska görünümü azalmaya başlar. Ultrasonda bebeğinizi kordona dolanmış bir halde görebilirsiniz. Endişeye gerek yok, bu bütün bebeklerin başına gelen bir durum ve bebeğe herhangi bir zararı yok.

Yanaklarım Tombullaştı Anne :) Pufuduk Yanaklarımı Öpmek İster misin?

Yanaklarım Tombullaştı Anne :) Pufuduk Yanaklarımı Öpmek İster misin?

Bebeğiniz artık daha sık doğum pozisyonu alacaktır yani kafasını baş aşağı iterek pelvis kemiğinin içine doğru yol alacaktır. Bu karnınızın üst tarafındaki batma ve ağrıları hafifletir, daha rahat nefes alırsınız fakat idrar kesenize bebek bu pozisyonda daha sık baskı yapar, bu da sık sık tuvalete gitmenize sebep olur. Sizde karnınızın üstünün boşaldığını hissedersiniz.

Anne Baba Bakın! Çok Merak Ettiğiniz Ayağım :))

Anne Baba Bakın! Çok Merak Ettiğiniz Ayağım :) )

Gebeliğin 36. haftasından itibaren açın göbeğinizi izleyin bebeğinizin hareketlerini, babası ile birlikte minik yavrunuzun hareketleriniz izlemek size büyük keyif verecek :)

Doktorunuz sizden her hafta 20 dakikalık bir işlem olan NST (nonstres test) ‘ye girmenizi isteyecektir. NST hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, karnınıza bir kemer bağlanacak ve elinize bir buton verilecek, bebeğin hareketlerini hissettiğinizde bu butona basmanız istenecek sizden. NST’nin amacı bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını izlemektir. Minik yavrunuz  içeride rahat mı diye ölçüm yapan bir testtir. İlk NST’inizde çok heyecanlanabilir, bundan büyük keyif alabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışlarını 20 dakika boyunca duymak nasıl bir duygu, neler hissettiniz, bize yorum olarak yazar mısınız lütfen?

Her hafta doktor kontrolünüzde ise tansiyonunuz ölçülecek, idrar testi yapılacak, bebeğin anne karnındaki durumu ve normal doğum yapacak olanların rahim ağzı açıklığı ölçülecektir.

Görsellerde, 36 haftalık gebeliğe ait ultrason görüntüsü, bir kız bebeğin 36 haftalık ultrasondaki ayağını ve tombul yanaklı bir erkek bebeğin 36 haftalık 3 boyutlu resmini görmektesiniz :)

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 36 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 36 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla devam eden sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da

 

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 36 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 36 Haftalık Gebelik Serüveni gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

http://www.annesininmelegi.com

Annesinin Meleği hakkında