Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için

gerekli herşey

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar BEBEk hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları

Vera 5 Mart 2012′de aramıza katıldıktan sonra bazı yazılarımı toparlamak aylar aldı. Evet Vera tam 6 aylık oldu.

tarihe notlar: Bu yazının üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş. listeyi gözden geçirdim, doğrusu bir eklemem yok, şimdilerde yeni bir tatlı telaş var.. Malum teyze oluyorum :) . 11.11.2015bebek beklerken, bebek hazırlıkları

Beni tanıyanlar benim için tembel kelimesini kullanmaz ama iki çocuklu hayatla tanışıp, aylarca ev hapsi geçirmiş olan benim için:  -Çok çalışkandır ama iki çocuğuna hiçbir yardım almaksızın baktığından biraz yıprandı ve çok çalışsa da bazı şeylere yetişemiyor.. diyebilir.. Umarım ben polyannacılık oynamıyorumdur.

BEBEk hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları

Iki çocuklu hayat epeyce zor, bir defa evinizde bir çocuk varken ikinci için hazırlık yaparken mutlaka çok planlı olmalısınız, tüm detayları düşünerek hazırlıkları tamamlamalısınız. Sizi temin ederim ikinci doğduğunda hiçbirşey için vaktiniz olmayacak. Aylarca iki çocukla hareket edemedim sokağa bile çıkamadım. Doğrusu bunun sebebi lohusalık hormonlarının da etkisiyle, iki çocukla sokağa çıkarsam halledemem başedemem korkusunu yoğun bir şekilde yaşamamdı. Dışarı adım attığımda gereksiz bir korku olduğunu farkettim ama iki çocukla sokağa çıkayım diye düşündüğümde hala endişeleniyorum..BEBEk hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları 
Meşhur bir bebek listem var diyerek birkaç farklı başlıkta bebek hazırlıkları için yazılar yazmıştım.  Her yeni bebek haberinde, bebek bekleyen arkadaşlarımla ilk paylaştığım şey bu benim meşhur liste. Sitede bu detayı okuyan değerli takipçilerimizde email yoluyla listemi isteyip, teşekkürlerini iletince çok mutlu oluyorum. Yorumlarınız, dönüşleriniz bizim için çok değerli. BEBEk hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek 

Ben bebek hazırlıklarını üçe ayırdım, doğum öncesi hazırlıklar, anne ve bebek bakımı ve bebeğin yaşam alanının düzenlenmesi için ihtiyaçlar.

Ilk olarak bebeğinizin pişik olmaması için bazı önerilerim var: Her beslenmeden sonra bebeğinizin bezini değiştirin. Öncelikle bebeğinizin alt temizliğini mutlaka pamuklu bir bez, sadece pamuk içeren temizlik mendili yahut saf pamuk ile yapmanızı öneririm. Bebeğiniz kaka yaptığında, poposunu temizlik mendilleri ile temizlemek yerine, bebeğinizin poposunu sabun içermeyen bir temizleyici ile su ile yıkayarak temizleyin. Bebeğinizin altında asla kaka bırakmayın. Yenidoğanın kakasını yaptığını farketmemek imkansız, sıvı kaka yaptığından mutlaka kaka yaptığını duyacaksınız. Meleğinizin poposu asla kakalı kalmamalı, henüz uykuya daldı, şimdi uyandırmayayım, azıcık uyusun demeyin.

Kız bebeklerin poposunu temizlemek için önden arkaya temizlik yapmalısınız. Popodaki kakayı bebeğinizin cinsel organına taşımamalısınız.

Erkek bebekler için pipi ile birlikte testis altını da temizlemeli, kakası cinsel organlara taşınmadan temizlik yapılmalı.  Bebeğinizin bezini açar açmaz olası çiş taarruzu için bezi açtıktan sonra hemen geri örtmelisiniz. Temizlediğiniz poposunu ıslak ıslak bağlamamalısınız, havalandırarak(bunun için birkaç bakım örtüsünü gözden çıkarın) poposunun kuru kalmasını sağlayın. Poposunda kaka yüzünden oluşmuş bir kızarıklık söz konusuysa pişik kremi kullanarak bezini bağlayın.Temizliği tamamlar tamamlamaz bezleyip popoyu kapatmak yerine mutlaka popoyu havalandırın. Birkaç bakım örtüsü ziyan olmuş sorun değil yeter ki azap dolu pişikten korunsun.

Bebeğin banyo yaptırma sıklığı ile ilgili  herkes farklı bir şey söyleyecek. Aman üşür kısmına aldırmadan ben bebeklerimi her akşam yatmadan önce yıkıyorum. Evet 3 yaşına geldi Mira hala her akşam yıkanıyor. Aynı şekilde Vera doğduğu ilk günden beri yıkanıyor. Bebekler anne karnında sudaydılar ve çok rahattılar, banyo yapmak bebeğinize

Bebek hazırlıkları listesi

Bebek hazırlıkları listesi

kendini güvende rahat hissettirecek çok önemli bir unsur, uyku rutini için atlanamayacak kadar önemli. Üstüne üstlük banyo yaptırdığınız meleğinizin üstünden günün kiri, onu mıncıklayan öpen insanların cildinde bıraktığı salgılar, mikrobu vs. ancak banyo ile arınır. Banyo yaptırmak bebeğinizi bilakis hastalıktan korur. Ben banyonun bebeklerimde çok faydasını gördüm. Hiçbiri banyo yüzünden hastalanmadı, hastalıkları sorumsuz hasta insanların temasıyla oldu. Banyo yaptırın ama bebeğinizi başkalarının kucağına çokça bırakmayın.

 

BANYO-BAKIM

 

Bebek küveti bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları 6.cı aya kadar ihtiyaç duymadık. Biz bebeklerimizi elimizde tutarak, yahut oturur vaziyette kucağımızda yıkadık. 6. aydan 3 yaşına kadar da meleklerimizin vazgeçilmezi oldu.
Bornoz, başlıklı havlu bebek hazırlıkları Bebekliklerinde başlıklı havlu ve ince bir tülbent çok iş görüyor, 2-3 adet edinin. 2 yaş civarı bornoz kullanmaya başladık
Maşrapa bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları  Uzunca bir süre duş başlığı yetti ama su sıcaklığını ayarlayamadığımız hallerde, sadece bebeğin kullanımına ayrılmış kova ve maşrapa lazım.
Küvet filesi bebek hazırlıkları  Küvet filesini oturmaya heveslendiğinde kullanmaya başladık, 5.5 ay civarı.. İlk banyosundan itibaren bebek küvetini kullanırsanız almanız lazım. Küvet filesi yerine tonlarca kolay yıkamak için alternatif süngerler, özel yıkama aparatları var..
Banyo süngeri bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları  Ilk 6 ay herhangi bir sünger vb. kullanmadık. 6. aydan itibaren doğal sünger kullandık. Ve sık sık süngeri yeniledik. Çok çabuk bakteri barındıracak bir malzeme.
Duş termometresi  Suyun sıcaklığını ayarlamak için kesin lazım.
Kova bebek hazırlıkları Su sıcaklığını sabit tutmak için kovada sıcak su hazırlamanızı öneririm.
Şampuan bebek hazırlıkları Ben bebekler için üretilmiş şampuanlar kullandım. Göz yakmayan, cildi kurutmayan.
Pişik kremi bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Pişik durumunda olmazsa olmaz. Yalnız hemen hergün kullanmak yerine sadece ihtiyaç dahilinde kullanmaya dikkat etmek lazım, içindeki çinko bir süre sonra ciltte tahriş ve soyulmaya sebep oluyor.
Bebe yağı Bebek yağı seçerken mutlaka parabensiz ürün olup olmadığını araştırın.
Temizleme mendili bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Yenidoğan için tamamen pamuk bazlı temizleme mendili tercih edin. Yahut pamuğu ılık suyla ıslatarak nemli bir şekilde popo temizliğini yapın.
Bakım örtüsü bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Yenidoğanlar, bezleri açıldığında çiş, kaka yapmayı sevdiklerinden, sıvı kaka yaptıklarından mutlaka alt temizliği esnasında bebeğinizin altına serin. Olmazsa olmaz..
Tırnak makası bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Çıtçıt ve makası birarada almanızı öneririm. Çıtçıtla daha rahat ediyor insan. Yenidoğanın ilk bir ay tırnaklarını kesmeyiniz
Kulak pamuğu bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Steril nemli bir bezle kulak temizliğini yapabilirsiniz. Çok önermemekle beraber kulak pamuğu kullanacaksanız, bebekler için özel emniyetli kulak pamuğu almanızı öneririm.
Fırça tarak seti Beğendiğiniz yumuşak bir set alabilirsiniz
burun aspiratörü bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları İlk biray kullanımı önerilmez. Burun temizliği için elinizde altında olması gereken bir ürün. Hastalık dönemleri için Otribebe edinmenizi öneririm.
Biberon fırçası bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Biberon kullanımı, bebeğinizin memeden kopmaması için ilk zamanlar önerilmez, eğer kullanmak durumundaysanız, biberon fırçası almayı unutmayın.
Emzik kutusu ve zinciri bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Ben her iki bebeğimde de emzik kullanmadım. Emziğin bebek için tonla zararı olmakla beraber, daha az ağlaması, daha kesintisiz uyuması gibi getirileri de var. Seçim sizin, damak yapısının bozulması ve bebeğin anne memesini reddetmesi riskini ben almadım.
Emzik Bulunduğu aya uygun seçimler yapmak gerekir.
Termos Mama yapmak için yanınızda kaynamış soğutulmuş su taşımak için gerekir.
Ateş ölçer bebek hazırlıkları Ben kulaktan ölçer bir ateş ölçer edindim. Ama elzem değil, uygun fiyatlı bir çubuk ateş ölçerde iş görüyor.
Sterilizatör Emzik, biberon kullanımında mutlaka edinilmesi gerekiyor. Yüksek ısıda bebeğinizin eşyalarını steril ederek, pamukçuk vb. sorunlardan kurtulabilirsiniz.

bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek bakımı bebek bakımı

ANNE-BAKIM

 

• Önü açık gecelikler bebek hazırlıkları  Önü düğmeli en az 3 adet gecelik veya sezeryan yaranız yoksa 3 adet önü düğmeli pijama seti
• Gögüs Pedi bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları İlk süt vermeye başladığınız zamanlarda öncelikle göğüs kalkanı kullanmanızı ve göğüsünüzü havalandırmanızı tavsiye ederim. İlerleyen zamanlarda, en ince olanı tercih edin.
• Gögüs Kremi bebek hazırlıkları  Doğumdan en az bir ay evvel saf lanolin esaslı göğüs kreminizi kullanın, başucunuzdan ayırmayın.
• Emzirme Sütyeni bebek hazırlıkları En az 4 adet, balensiz, pamuklu malzemeden üretilmiş olanları tercih edin.
• Gögüs Pompası bebek hazırlıkları Bence ilk satın alınması gereken ürünlerden biri hastanede, evde hep yanıbaşınızda olması gereken bir ürün.
• Gögüs Ucu Koruyucu  Yara olan göğüs ucunuzun kıyafetlerinize sürtünerek daha fazla acımasını önlemek için şart bir ürün
• Gögüs Ucu Kalkanı bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Göğüs kalkanı anlamsız fiyatına ve garip görünüşüne rağmen, ilk satın alınıp kenara konulması gereken ürünlerden, emziren annenin ilk dönemde göğüs uçlarının yara olmasını önlemek için göğüs uçlarınızın havalanması için gereken çok önemli birkaç adet alınması gereken bir ürün.
• Hamile Çatlak Kremi bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Ben hamileliğim boyunca çatlak kremi kullandım ama hamilelikten sonra bırakmamak gerekiyor, çünkü doğumdan sonra ani kilo vermek çatlaklara sebep oluyor ve doğumdan sonra da özellikle devam edilmesi gerekiyor. Paraya kıyın ve çatlak kreminizi satın alın. Yağ ve benzer şeyleri önermem, birçok yağ tüylenmeyi artırıyor.
• Atılabilir iç çamaşırları bebek hazırlıkları Özelllikle hastanede kanama dolayısıyla sık sık çamaşır değiştirme ihtiyacında çok lazım. Özellikle sezeryan yaralarında geniş kocamanları çok işe yarıyor.
•   Hijyenik pedler bebek hazırlıkları Doğum sonrası 40 gün süren kanama sebebiyle elinizin altında bol bol olmalı.
• Göğüsucu mendili bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları İlk doğumumda kullandım, sonra göğüs ucu temizliği için sadece kaynatılmış ılıtılmış su kullandım. Göğüs ucunu asla sabun ve benzeri temizleyici ürünlerle temizlemeyin. Banyo da dahi.
• Süt poşeti bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları İlk zamanlarda bebeğinizin ihtiyacından fazla sütünüz olabilir. Kaldı ki bebeğiniz emdikten sonra göğüslerinizi boşaltarak daha fazla süt üretimi için göğüslerinizi sağmalı ve sağdığınız sütü BPA içermeyen süt poşetlerinde saklamalısınız.
* Taşıma Çantası bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Çok gözlü bir çanta hatta mümkünse içerisinde sıvıları taşımak için su geçirmez özellikle ayrı gözler olanları tercih edin.
* biberon seti bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları Çeşitli markaların var ama ilk başlarda biberon satın almayın, doktorunuzla görüşün ve biberonla tanıştırdığınız bebeğinizin anne memesininden kpmasına sebep olmayın
* biberon temizleme fırçası Biberon kullanmak zorundaysanız temizliği için mutlaka alın

Bebek Hazırlıkları için bu yazılarıma da mutlaka göz atın:

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları

Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

 

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

Annesinin Meleği hakkında