Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi Annesinin Meleğinden / Yemek Tarifleri

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Aşağıda sizlere sade yeşil mercimek yemeği tarifi veriyor olacağım. Erişteli yeşil mercimeğin malzemeleri bu yemekten biraz daha farklı. Bir başka tarifte de erişteli yeşil mercimeği anlatıyor olacağım. Eşimle uyuşmayan damak zevkimiz nedeniyle bizim evde daha çok sade yeşil mercimek pişiyor. Ben erişteli seviyorum, eşim ise sade. Eşim genellikle yeşil mercimeği tabağa koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı sirke dökerek yer. Evet yanlış duymadınız sirke 🙂 Eşim sirke dökerek yediği için ben tarife sarımsak eklemiyorum ama kendim için erişteli yeşil mercimek yaptığımda aşağıdaki malzemelere ek olarak havuç, biber ve sarımsak ekliyorum.

Yeşil Mercimek Yemeği İçin Malzemeler : 4-5 kişilik

 • 1,5 su bardağı yeşil mercimek
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 1 orta boy domates (soyulmuş)
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 adet küp şeker
 • 1 çay kaşığı kimyon (gaz yapmaması için)
 • 4 bardak sıcak tavuk suyu
 • 1 bardak oda sıcaklığında su
 • 1 çay kaşığı tuz

Yeşil Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır ?

 1. Yeşil Mercimeği önce süzgeçte iyice yıkıyoruz. Ardından 1 bardak su ve 1 adet küp şeker ile 15-20 dakika kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra bu suyu süzüp döküyoruz.
 2. Soğanı küp küp doğrayıp orta ateşte kavuruyoruz. Soğanlar yumuşayınca biber salçasını ekliyoruz ve 1 dakika kadar kavuruyoruz. Domatesi küp küp doğrayıp ekliyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp domatesleri 1 dakika kadar pişiriyoruz.
 3. Dört bardak tavuk suyunu, kimyonu ve mercimekleri ekleyip yaklaşık olarak 45 dakika pişiriyoruz. Az sulu bir yemek oluyor eğer siz daha çorba gibi sulu seviyorsanız fazladan 2 bardak daha sıcak su ilave etmelisiniz.
 4. Yemek pişince en son olarak tuzu ekliyoruz. Arzu ederseniz servis etmeden önce kuru nane ile süsleyebilirsiniz.

 

Ellerinize sağlık, afiyet olsun 🙂

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

 

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir