Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz


Doğum

Lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz?

Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı, lohusa kadın yalnız bırakılmamalı.

O kulaktan dolma üç harfli hikayeleri ile yeni anne olacakların gözlerini korkutmayı bir tarafa bırakalım. Hiçbir lohusanın bu tip korkunç hikayelere ihtiyacı yok. Yeni doğum yapan, lohusa annelerin desteklenmeye ve anlayışa ihtiyaçları var…

Baby shower partilerinden moral desteği yüklenmiş, heyecanla bebeğini kucaklamaya hazırlanmış olarak süslü hastane odasında bebeğinizi kucakladınız. Doğum şeklinize bağlı olarak 1-3 gün hemşirelerin desteğiyle bakıldınız. Doktorunuz 2 gün daha uzatalım, hastanede kalın dese hiç itiraz adecek vaziyette değilsiniz. Aklınızda bin bir soru endişe… Doktorunuzun görüşüyle taburcu olup, size muhtaç bir bebek ve iyileşmesi gereken yaralar ile kendinize bakamaz halde evinize döndünüz. Hastanede bebeğinizi kucağınızdan alıp altını temizleyen hemşireler olmayınca iş başa düştü. Normal doğum yaptıysanız bir nebze olsa da ayağa kalkabilirken, sezeryan ile bir doğum gerçekleştirdiyseniz, ikiye katlanmış halde yürüyerek ancak kendinizi tuvalete atabiliyorsunuz. Dikiş yerlerinde bıçak yangısı… Endişeli ve fiziken yaralı bir anne… İşte bu sebeple, bakıma muhtaç yeni doğum yapan annenin kendini daha da kötü ve çaresiz hissetmemesi, endişelerinin içerisinde kaybolmaması için lohusa kadın yalnız bırakılmaz, bırakılmamalı.

Yeni doğum yapmış lohusa anne lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı lohusa kadın yalnız bırakılmamalı Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı, lohusa kadın yalnız bırakılmamalı lohusa döneminde karabasan lohusa kadına karabasan lohusa karabasan lohusa karabasan hikayeleri lohusa 40 gün yalnız lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa döneminde yalnız kalınır mı lohusa kadin yalniz birakilmaz lohusa kadın evde yalnız kalabilir mi lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kadın yalnız bırakılmaz lohusa kadın yalnız bırakılır mı lohusa kadın yalnız bırakılır mı cübbeli lohusa kadın yalnız kalır mı lohusa kadın yalnız uyur mu lohusa kadının yalnız kalması lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız kalmaz lohusa yalnız lohusa yalnız bırakılmaz lohusa yalnız bırakılır mı lohusa yalnız kalır mı lohusanın yalnız kalması lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz

“Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz?” görüşü nereden türedi?

Bu adını anmaktan haz etmediğim 3 harfliler gibi korku dolu detaylar içeren lohusa kadın yalnız bırakılmaz hikayeleri üzerinde kısaca durmak ve bu hurafelerin doğduğu yaşam şartlarına bakmak lazım. Bu hurafeler uydurulduğunda henüz dünyada enfeksiyonları tedavi edecek antibiyotikler bulunmuyordu. Yaraları iyileşmemiş anne ile yeni doğmuş bebek her türlü bakteri ve mikrobun hedefi konumundaydı. Birçok ölümü ve anormal durumu açıklamak için bilimsel veriler değil metafizik gerekçeler uyduruluyordu. Geçmiş yüzyılın yeni doğan ve doğum esnasında gerçekleşen anne ölümleri istatistiği düzgün tutulmuş olsa bu hurafelerin yenidoğan ve anneyi korumak için üretilmiş bir halk bilgisi olduğunu görebiliriz… Doğum sonrasında yeni annenin vücudunun toparlanması ve süt üretecek şekilde dönüştüğü süreçte, hormonal değişimlerden yoğun etkilenen kimi annelerin yaşadıklarına dayanan hikayelerin kulaktan kulağa büyüyerek aktarılması, lohusa hikayelerinin korku hikayeleri olarak mitleştirilmesi ile sonuçlanmış. Tüü kaka ne fena uydurma hikayeler demeden önce, bu mit sayesinde anne ve bebeğin 40 gün evde hapis gibi yaşaması, o dönemin yaşam şartlarında hayatta kalmak için yegane çözüm… Kulaktan kulağa yayılan lohusa anneye musallat olan türlü yaratıklar ise lohusa annenin yardımına koşulması, yakınında kalma gerekliliğini sağlamak için uydurulmuş hurafeler. Elbette bakterisiz dünyaya gelen bir bebek bakterilerin hedefi olacaktır, aynı şekilde bağışıklığı düşmüş allak bullak olmuş anneye de bu bakteriler ve virüsler musallat olacaktır.

Özellikle daha yaban yaşanan, herkesin öncelikle kendi başının çaresine bakmak zorunluluğu hissettiği kırsal bölgelerde yeni annelere yardım konusunda anneanneler dahi çok da istekli olmaz. Genç yaşta anneanne olan kadının tarlada da çalışmak, yemek yapmak, evi çekip çevirmek, boy boy bebelerine bakmak gibi bir sürü sorumluluğu varken bir de torun bakmak bir çok işini aksatmak hatta hiç yapamamak demek.  Bu arada kızı ile yakın zamanlarda doğum yapmış anneanne hikayelerini de mutlaka duymuşsunuzdur.

Bu hurafeler her ne kadar anne adaylarını hayli korkutup endişelerini artırsa da, “lohusa kadının neden yalnız bırakılmaması gerektiği” efsaneleri yeni annelerin lehine olan bir aktarım. En azından 40 gün etrafınızda az ya da çok yardımınıza yetmeye çalışan birileri olabiliyor bu eski halk miti sayesinde. Birine bakım vermek çoğu kişi için bir yükken, böylesi korku dolu bir halk bilgisi ile olanaklı kılınıyor.

Bana kalırsa anne adayına bu korkunç hikayeleri anlatmak yerine anne, kardeş, eş, arkadaş olarak destek vermek esas olan.

Lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı lohusa kadın yalnız bırakılmamalı. lohusalık karabasan lohusa kadın psikolojisi. Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusa kadına eşi ve yakınları nasıl davranmalı? Lohusa kadına eşi nasıl davranmalı? Lohusalık Süreci ve lohusa kadının eşine ve çevresine öneriler. Lohusalık | loğusalık lohusa döneminde karabasan lohusa kadına karabasan lohusa karabasan lohusa karabasan hikayeleri lohusa 40 gün yalnız lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa döneminde yalnız kalınır mı lohusa kadin yalniz birakilmaz lohusa kadın evde yalnız kalabilir mi lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kadın yalnız bırakılmaz lohusa kadın yalnız bırakılır mı lohusa kadın yalnız bırakılır mı cübbeli lohusa kadın yalnız kalır mı lohusa kadın yalnız uyur mu lohusa kadının yalnız kalması lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız kalmaz lohusa yalnız lohusa yalnız bırakılmaz lohusa yalnız bırakılır mı lohusa yalnız kalır mı lohusanın yalnız kalması lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz erkeklerde lohusa sendromu lohusa kadın sendromu lohusa sendromu lohusa sendromu belirtileri lohusa sendromu blog lohusa sendromu cinayeti lohusa sendromu ekşi lohusa sendromu heyet raporu lohusa sendromu kadınlar kulübü lohusa sendromu kitap lohusa sendromu nasıl atlatılır lohusa sendromu nasıl aşılır lohusa sendromu nasıl geçer lohusa sendromu ne lohusa sendromu ne demek lohusa sendromu ne kadar sürer lohusa sendromu ne zaman geçer lohusa sendromu neden olur lohusa sendromu nedir lohusa sendromu raporu lohusa sendromu raporu nasıl alınır lohusa sendromu tedavisi lohusa sendromu uzman tv lohusa sendromu vikipedi lohusa sendromu yaşayanlar lohusalık dönemi sendromu lohusalık sendromu belirtileri lohusalık sendromu heyet raporu lohusalık sendromu nasıl atlatılır lohusalık sendromu ne kadar sürer lohusalık sendromu neden olur lohusalık sendromu nedir lohusalık sendromu raporu lohusalık sendromu tedavisi lohusalık sendromu uzman tv lohusalık sendromu yaşayanlar lohusa sendromu nasıl atlatılır lohusa sendromu nasıl geçer lohusa sendromu ne lohusa sendromu ne demek lohusa sendromu ne kadar sürer lohusa sendromu ne zaman geçer lohusa sendromu neden olur lohusa sendromundan nasıl kurtuluruz

Doğum yapan kadınların yüzde 80’inde lohusa sendromu görülürken, özellikle geçmişinde depresyon öyküsü olan, stresli yaşam olayları bulunan, aile ve sosyal desteği yetersiz olan, bebeğin sağlık durumunda bir sorun olan, “zor” bir bebeğe sahip olan annelerde annelik hüznü daha sık görülür. Ayrıca mükemmeliyetçi, kaygılı, kendini aşırı eleştiren, kendine güveni az olan kişilik yapısında olan annelerde lohusa sendromuna daha yatkındır.

“Annelik hüznü” olarak da bilinen lohusa sendromunun doğum sonrasındaki ilk iki haftada yoğun yaşanır ve  ilk bir ayda kendiliğinden sona erer.  Lohusa sendromunu tanımlamak gerekirse; doğumdan sonra yeni annenin kendini mutsuz, gergin, kaygılı hissetme, sık ağlama isteği, uykuya dalma güçlüğü ve iştah kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği durumdur.

Lohusalık döneminde olan “Annelik hüznü”, yaklaşık bir ay 40 gün içinde kendiliğinden sona erer, yani doğumdan sonra yeni annenin yaralarının iyileşmesi ve annelik hüznünü üstünden atması  için minimum 40 güne ihtiyacı var. Normal doğumda cinsel bölgenin iyileşmesi, vajinanın tamiri, rahmin eski şekline dönmesi için vakit gerek. Yeni annenin bol bol dinlenmesi gerek. Sezeryan yarasının bıçak yangısının geçmesi, dik yürüyebilmek için bile minimum 1 hafta gerekiyor. Doğum sonrası kanamanın bitmesi için bile haftalar hatta 40 gün gerekiyor.

“Sağlıklı bir bebeğin var, daha ne olsun, mutsuz olman için bir sebep yok” mahalle baskısıyla Kadının biyolojik ve psikolojik açıdan pek çok değişimi bir arada yaşadığı süreç olan lohusalık dönemi keyifsiz geçirilebiliyor.

Lohusa sendromunun atlatılmasında yakın çevrenin sosyal desteği çok önemlidir. Yeni anneye sağlanan destek hem psikolojik anlamda hem de bebeğe bakım anlamında yeni anneye mutlaka sağlanmalı, yeni doğum yapan anneye yardım sakınılmamalıdır. Akıl verme kısımları bu süreçte yeni doğum yapan annenin en çok ihtiyaç duyduğu şey değildir. Yeni doğum yapan annenin kendine kısa da olsa vakitler ayırması için imkân yaratılmalıdır.

Lohusa sendromu ile doğum sonrası depresyonu sıklıkla karıştırılmakta. Doğum sonrası depresyonda belirtiler annelik hüznüne göre çok daha şiddetlidir, bebeğe karşı ilgi kaybı, kendine ve/veya bebeğe zarar verme düşünceleri annenin ruh haline eşlik eder. Böyle bir durumda tereddüt etmeden mutlaka acilen bir psikiyatriste başvurmak gerekir. Annenin bir depresyon yaşadığını farkedecek olan kişilerde doğum sonrası süreçte annenin yakınlarıdır ve yeni annenin yakınlarına önemli görevler düşer. Yeni annenin yakınları yeni anneye akıllar verip bunaltmak için değil, anneye refakat ve yardım için yanında olduklarını unutmamalıdır. Anneanneler, babaanneler anneyi yakından takip etmelidir. Takip ederken her konuda fikrini söyleyerek ruhsal yönden anneyi baskı altında tutmamalı, sadece kızlarının ve torunlarının ihtiyaçlarına odaklanmalıdır. “Ne var canım ben de bir zamanlar doğum yaptım” diyalogu en yapıcı yaklaşım değil. Kızınıza gelinize destek verin, bol bol sütü olsun. Kızınızı, gelininizi kulaktan dolma hikayeler ile korkutmak yerine bol anne sütü için siz de destek vermek için elinizden gelen yardımı yapın. Bu süreçte yeni annenin neyi nasıl yapacağına dair akıllara değil, gerektiğinden bebeğin bakımı üstlenerek yeni annenin dinlendirilmesi ve uyuyarak dinlenmesi sağlanmalıdır. Yeni doğum yapan kadına yemek tarifi vermek yerine ocağın başına geçin, sofrayı kurun evi temizleyin vesaire…

Sevgiler


Doğum sonrası ve yenidoğan bebek bakımına yönelik hazırladığımız yazılarımıza da gözatın:

Lohusalık dönemini atlatmak için en iyi yöntem 3 maymunu oynayıp, görmemek duymamak…

Göğüs Ucu yaraları nasıl önlenir? Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir?

Bebekli hayatta ilk 40 gün ve yenidoğan bakımı için öneriler…

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

Bebek Hazırlıkları: Doğum Öncesi Hazırlıklar Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebek hazırlıklarınızda yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda yenidoğan ihtiyaçları listesi ile pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz. Lohusa Şerbeti, yeni doğum yapmış annenin bol sıvı alması için düşünülmüş oldukça güzel aromatik bir gelenek. Hazır almanıza gerek yok, işte tarifi: bebeğimi beklerken,2017 bebek bekleyenler,2018 bebek bekleyenler,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğim için hazırlıklar,bebeğim için ilk hazırlık,bebeğim için oda hazırlığı,bebeğime neler hazırlamalıyım,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğini beklerken,bebek beklerken,bebek beklerken yapılacak hazırlıklar,bebek beklerken yapılan hazırlıklar,bebek bekletken,bebek bekleyenler,erkek bebek hazırlıkları,erkek bebek hazırlıkları ne zaman yapılmalı,erkek bebek hazirliklari,kız bebek bekleyenler,kız bebek dogum hazırlıkları,kız bebek hazırlıkları,kış bebeği için hazırlıklar,kiz bebek bekleyenler kadinlar kulubu,kiz bebek hazirliklari,torununu beklerken,yenidoğan hazırlıkları,doğum hazırlıkları,hamilelik te doğum için bebek hazırlığı. yenidoğan ihtiyaç listesi blog.

lohusalık karabasan lohusa kadın psikolojisi. Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusa kadına eşi ve yakınları nasıl davranmalı? Lohusa kadına eşi nasıl davranmalı? Lohusalık Süreci ve lohusa kadının eşine ve çevresine öneriler… Lohusalık | loğusalık

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
lohusalık karabasan lohusa kadın psikolojisi. Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusa kadına eşi ve yakınları nasıl davranmalı? Lohusa kadına eşi nasıl davranmalı? Lohusalık Süreci ve lohusa kadının eşine ve çevresine öneriler… Lohusalık | loğusalık
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir