Bebeğiniz için: Neden oyun ve neden oyuncak?

Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yoludur !

Bebeğinizin ilk oyuncaklarını siz yapabilirsiniz
Bebeğinizin ilk oyuncaklarını siz yapabilirsiniz

Önce çocuğun duyu organları eğitilmelidir. Bu da ancak oyunla mümkündür. mesela; hayvan seslerini çıkartarak oyunlar oynatırsanız ağız ve kulaklarını kullanmayı ögrenecektir….
Mesela 3-6 ay arası yumuşak, elle tutabileceği oyuncaklar çocuğun tutma-kavrama yeteneğini geliştirir. Seçeceğiniz çıngıraklar ve yumuşak basit oyuncaklar mutlaka çok hafif ve yumuşak olmalıdır. Henüz ellerini kontrol etmekte zorlanan bebeğiniz ilk oyuncağıyla kendi canını yakabilie. Çıngırağı sallayıp yer değişimini izleyen bebeğinizin görme kabiliyeti gelişir, göz kaslarını kullanarak geliştirir. 6 ay-1 yaş arası çıngıraklı ses çıkaran ya da diş kaşıyıcı oyuncaklar yine elle tutması kolay olduğundan çocuğu geliştirir.

9 aydan sonra şekilli geçmeli oyuncaklar renk ve şekillerin farklılığını algılamasını sağlar.

Bebeğiniz için geçmeli rengarenk halkalar
Bebeğiniz için geçmeli rengarenk halkalar

Bazı oyuncaklar ayakta durmasını, yürümeye başlamasını sağlar…

Bu yazı devam edecek..

sevgiler

www.annesininmelegi.com

 

 

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

 

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz