Günün sözü: Çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun…

Çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun…

anne-sinin-melegi-com-cocuklariniza-nasihatci-degil-refakatci-olun-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi-218

Hastanın refakatçisi vardır ya; ilaç, iğne vermez, odada yanında yatar. ‘Of’ dedikçe, o da ‘uff’ der içi bir kötü olur.

Hasta ‘oh’ der o da rahatlar.

Hasta şunu anlar benim gibi hisseden birisi var, yalnız değilim. Şimdi tüm anne babalara diyorum ki, çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun.

Çocuklarınızın heyecanlarına, zevklerine, uğraşlarına ortak olmak, eşlik etmek, birlikte yapmak, rol model olmak işte bunlar çocuklarınızın geleceğini belirleyecek . Bugün belki aklınızdan keşke resimle uğraşsaydım, keşke müziğe eğilimi vb. destekleseydim diyerek çocuklarınızı haftaiçi, haftasonu etkinlik ve atölyelere taşıyorsunuz. Ever harika bir şey yapıyorsunuz. Çocuğunuza olanaklar sunmak çok güzel ama çocuğunuzun eğitim hayatına seyirci kalmamalı, çocuğunuzun hoşlandığı etkinliklere iştirak etmeli, onun heyexanını ve ilgisini sohbetlere de konu ederek paylaşmalısınız. Çocuğunuz uğraşıyla ilgili uzmanlaşma yoluna geçmek eğiliminde olmayabilir. Ona hedefler koyarak hoşlandığı işten uzaklaşmasına sebep olmayın. Eğer ilgilendiği özel alanda uzmanlaşmak isterse, size gene tam  destek kısmı düşmekte..

Bu yazı devam eder gider.. tamamlamak dileğiyle..

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz