fbpx

Hamilelikte stresin olumsuz etkileri


Bebek Hazırlıkları / Hamilelik

Hamilelikte stresin olumsuz etkileri

Hamilelik sırasındaki stres sadece anneyi değil, doğacak bebeği de olumsuz etkiliyor

Anne adayının hamileliğini nasıl geçirdiği çok önemli. Bireyin sağlıklı bir şekilde gelişmesinin temeli henüz anne karnındayken başlıyor. Anne karnındaki bebek, annenin yemek içme alışkanlıklarından, fizisel hareketlerinden etkilendiği gibi, annesinin ruhsal çalkantılarından, mutluluğundan, heyecanından da etkileniyor.

Hamilelik sırasındaki stresten bebekte etkilenebilir

Annenin hamilelik ve doğum sırasında yaşadığı gerginlik, panik ve endişe bazı hormonların devreye girerek, annenin rahmine, dolayısıyla da bebeğe giden oksijen miktarında azalmalara, bebeğin kalp atımlarında düzensizliklere neden olabiliyor.

Annenin endişelerine, korkularına çevresindekilerin empati kurması hamile annenin en büyük ihtiyacı. Yani anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu şey anlaşıldığını hissetmek. Anne adayının çevresindeki herkesin anneyi anladığına dair mesaj vermesi, fiziken ve ruhen destek vermesi önemli. Anne adayına iyi bilgiler olumlu bilgiler aktarılması önemlidir. Özellikle başka hamilelerin ve bebeklerin yaşadığı olumsuzluklar aktarılmamalıdır. Anne adayı gereksiz detaylarda zorlanmamalı, yemesi içmesi ile ilgili konularda baskıcı olunmamalıdır. Kısaca sizi rahatsız edecek detaylar anne adaylarını bir kat daha fazla rahatsız eder. Yani kısaca size yapılmasını istemediğinizi anne adayına yapmayınız.

Proceeding of the National Academy of Science dergisinde yer alan uluslararası araştırmaya göre, hamilelik sırasında ağır stres altında kalan kadınların çocuklarının, telomerleri kısa oluyor.

Araştırma, annesi hamileyken yoğun stres yaşayanların telomerlerinin, yetişkin yaşlarda, hamileliğinde ağır stres yaşamayanların çocuklarına oranla önemli ölçüde kısa olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılan psikologlar, annesi hamileliğinde ağır stres altında kalan bebeklerin hücrelerinin, annesi hamileliğinde yoğun stres yaşamamış olan yaşıtlarına oranla 3,5 yıl daha yaşlı olduğunu belirtiyorlar.

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir: Hafta Hafta Hamilelik Takibi Yazıları Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!! Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın, yenidoğan bebek hazırlıkları,erkek bebek anneleri kadınlar kulübü,kız bebek anneleri kadınlar kulübü, bebek blog, bebek blogları,anne bebek blog, blogger anne, anne blog

Daha önce yapılan araştırmalar, hamilelikte ağır stres ile doğan bebeklerin tip-2 diyabet hastası olma ihtimalini artırdığını da göstermişti.

Bazı araştırma sonuçlarına göre, stressiz bir gebelik dönemi geçiren annelerin bebekleri, daha kolay sosyalleşiyor, anadilini daha iyi kullanıyor ve konuşuyor…

Anne adayının rahat bir hamilelik geçirmesi için etrafındakilere ve yakınlara çok iş düşüyor. Her anne adayı gibi eşinizde bebeğine nasıl bakacağı, bebeğini nasıl bir geleceğin beklediği gibi konularda endişelere kapıldığında, size düşen görev anne adayının endişelerini büyütmek değil, destekleyici ve anlayışlı bir tutum sergilemektedir.

Bu arada bu “Telomer” de neyin nesi ?

Kromozomların ucunu oluşturan DNA protein kompleksleri olan telomerler, hücrelerin yaşını ortaya koyuyor. Telomerin kısa olması, hücrelerin yaşlı olduğunu gösteriyor.

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
Anne adayının yaşadığı psikolojik sıkıntılar bebeği ve hamilelik,stresli geçen hamilelik bebeği nasıl etkiler,Hamilelikte Stres,Hamilelikte stres yaratan faktörler nelerdir,Hamilelikte Yaşanan Stres Bebeği Etkiler mi,gebelikte stres ve depresyon,GEBELİKTE STRES, ÜZÜNTÜ, SIKINTI V.B DURUMLAR BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ,

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

stresli geçen hamilelik bebeği nasıl etkiler,Hamilelikte stres bebeği etkiliyor,Hamilelikte Stres ve Stresin Bebeğe Etkileri,hamilelikte stres bebeği etkiler mi, hamilelikte stres Gebelik dönemi ,Hamilelikte Stres, Hamilelikte Stres Belirtileri ve Tedavisi

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir