KENDİ KENDİMİZE MEME MUAYENESİNİ NASIL YAPABİLİRİZ? Annesinin Meleğinden / Duyarsız kalmayalım / Genel Kültür / Sağlık

Göğüs kanseri için kendi muayenenizi düzenli olarak kendiniz yapın!

Değerli arkadaşlar, bu yazıyı yazmamım bir sebebi var, facebook & twitter ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinde, kadınlar arasında şifreli sözlerle meme kanserine dikkat çekilmeye çalışılmakla birlikte, doğrudan bilgi vermek yerine, dolaylı oyunlarla akıllar karışıyor, karıştırılıyor. Oysa ki basit bilgiler sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarır. Hemen yakınımda gelişen, duyduğumda üzülüp, sonra sağlığına kavuşmasına sevindiğim, bilinçli hareketi sebebiyle gerçekten alkışı hakeden bir hanımefendinin yaşadığı göğüs kanseri tespiti ve özet tedavi sürecini paylaşmak istiyorum. Yakın bir arkadaşımızın teyzesinde göğüs kanseri tespit edildi, yalnız hastanede rutin olarak gittiği mamografide görülmemiş kitle ama kendisi elle düzenli taramasınını yaparken bulup, araştırmaya karar verince bulunmuş tümör ve akabinde göğsü ve bağlı koltuk altındaki lenfler alındı. Şuan son derece sağlıklı çok şükür. Bahsettiğim saygıdeğer hanımefendi bu süreci yaşarken, sevgili yegeninin oğlunun doğumgününde, ben ve eşimle kızının geleceğini konuşmak üzere güzel sanatlar eğitimimiz, kızının geleceği için atacağı adımlar için nasıl hareket etmesini gerektiğini konuşup gülüşüyorduk. Hiç hayattan kopuk değildi, son derece güleryüzlü ve hayata bağlı, geleceğe, kızının geleceğine odaklıydı. Çok taktir ettim doğrusu..

Bu hikayeyi anlatış sebebim, demek istediğim mamografiye güvenmek elbette önemli, ama tek tedbir bu değil,  düzenli olarak kontrol fiziksel muayene şart ve bu kontrolü kendimiz yapabiliriz. Kendi kendine göğüs muayenesini bilmeyenler anasağlık ocaklarından dahi bilgi alabilirler.

Bu bilgi hayat kurtarır… Lütfen okuyunuz ve paylaşınız! Okumazsanız da en azından aşağıda ki resme gözatarak muayene için kısa bilgi alın. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır ki, göğüs kanseri tedavi edilebilir bir tür, yeter ki erken tespit edilip tedavi edilsin.

Sağlıkla kalın,

KENDİ KENDİMİZE MEME MUAYENESİNİ NASIL YAPABİLİRİZ?

* İyi aydınlatılmış bir mekanda, ayna karşısında, mümkünse banyo sonrası (cilt daha kaygan olacağından daha kolay yapılır) memeler incelenmelidir.
* Muayene 3 aşamalı yapılır.
* Birinci aşama; önce kollar yanda ve gevşek (1. resimdeki gibi).
* Sonra eller her iki yandan başın üzerine doğru kaldırılarak (2. resimdeki gibi).
* En son olarak da eller bele yerleştirilip sıkıca bastırılarak (3. resimdeki gibi). Bu pozisyonda göğüs kasları daha iyi kasıldığından kitle varsa daha iyi farkedilir.) yapılır. Bu aşamada memede şişlik, çekilme, renk değişikliği, meme başında şekil değişikliği ve akıntı olup olmadığına bakılır.
* İkinci aşama; düz bir yerde yatarak muayeneye devam edilir. Hangi meme muayene edilecekse o taraftaki omzun altına ince bir yastık konur ve o taraftaki kol başın altına gelecek şekilde yerleştirilir (4. resimdeki gibi). Muayene baş ve serçe parmak dışında kalan diğer 3 parmağın hassas olan iç yüzeyiyle yapılır. Meme ucuna yakın taraftan başlanarak tüm meme dairesel ve yakın aralıklarla taranır, muayene edilir.
* Üçüncü aşama; Son olarak meme ucu çok hafif sıkılarak herhangi bir akıntı gelip gelmediğine bakılır.
* Bu işlemler her iki meme için de yapılır. Memenizde ya da koltuk altınızda daha önceden var olmayan bir şişlik, kitle ya da herhangi bir değişiklik hissederseniz vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurmalısınız.

KENDİ KENDİMİZE MEME MUAYENESİNİ NASIL YAPABİLİRİZ?

KENDİ KENDİMİZE MEME MUAYENESİNİ NASIL YAPABİLİRİZ?

 evde tereyağı yapımı, yoğurt yapımı, halis tereyağı, yoğurt


Comments

  1. Ece Çalışan Says: Şubat 7, 2012 at 9:57 pm

    Facebook’ta bayanlar kendi aralarında saçma sapan oyun oynamak yerine bu tarz eğitici ve bilgilendirici yazıları birbirleri ile keşke paylaşsalar. İşte asıl o zaman Meme Kanseri için bilinç oluşur! Saçma sapan sütyen numarası, cüzdanın yeri gibi şeylerle Meme Kanseri bilinci oluşmaz sevgili bayanlar anca erkeklere malzeme olunur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir