Ücretsiz Etkinlikler: 24 Aralık İBB Kültür Merkezleri oyun programları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri Oyun Programları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri‘nde 24 Aralık 2011 Cumartesi günü ücretsiz olarak sahnelenecek çocuk oyunları şu şekildedir:

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.00 KÜÇÜK PANDALAR

Düzenleyen: İstanbul Çocuk Sanat Tiyatrosu Yer: Ümraniye Atakent Kültür Merkezi

Ücretsiz Etkinlikler: 24 Aralık İBB Kültür Merkezleri oyun programları
Ücretsiz Etkinlikler: 24 Aralık İBB Kültür Merkezleri oyun programları

Küçük Pandaların, yaşadıkları köyü soymaya çalışan iki hırsıza karşı verdikleri mücadele komik bir dille anlatılmaktadır. Bu oyunda çocuklara, soru sormaktan korkmamaları gerektiği ve gerekli soruların mutlaka sorulması gerektiği anlatılmaktadır. Ayrıca birçok iç mesajın yanında (arkadaşlık duygusunun pekiştirilmesi, yardımlaşma, birlikte başarma vb.), diğer bir önemli konu da ekolojik dengenin korunması ve çevre bilincinin yerleştirilme çabasıdır.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.00 OYUNCAKLAR

Düzenleyen: Tiyatro Alkış Yer: Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi

Bozuldukları için bir rafa atılan oyuncaklar artık işe yaramadıkları için çok üzgündürler ama yaz gelince açılan pencereden tesadüfen eve giren uğur böceği ile bir anda hayatları değişir, çünkü uğur böceğinin tamir etme yeteneği vardır. Bozuk oyuncaklarla dost olan uğur böceği, onları teker, teker tamir etmeye başlar. Bu arada çocuklara yeni bir robot oyuncak alınmıştır. Bu robot, bozuk oyuncakların tamir olduğunu görünce gözden düşmemek için, bir gece tamir olan oyuncakları tekrar bozar. Sabah uyandığında uğur böceği hem bozuk oyuncakları, hem de sonbahar geldiği için kapanmakta olan pencereyi görür. Çok acil bir karar vermek zorundadır. Yaşamak için doğada olmak zorundadır. Bozuk oyuncaklara ve kendine bir dahaki yaza onları tamir etmek için geri döneceğine söz verir ve gider. Bu sefer çocuklar, sırf sıkıldıkları için robot oyuncağı bozuk oyuncakların yanına atarlar. Bütün oyuncakları bozduğu için robot yalnız kalır, konuşacağı hiç kimsesi yoktur. Yaptığına çok pişmandır. Yaz gelir, uğur böceği sözünü tutar ve geri döner. Hemen bozuk oyuncakları tamir eder ve en büyük yardımcısı da robot olur.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat:12.00 ALAADDİN’İN SİHİRLİ LAMBASI

Düzenleyen: Altınok Tiyatrosu Yer: Sultanbeyli Kültür Merkezi

Mucizeler Mağarası’nda bulduğu sihirli lamba Alaaddin’in hayatını değiştirir. Ancak kötü kalpli Cafer ve papağanı Yagu lambanın gizli güçlerinin peşindedir. Alaaddin ve maymunu Abu, Lamba Cini ile birlikte, güzel prenses Yasemin’i kötü yürekli Cafer’den kurtarmak ve kendisiyle evlenebilmek için uçan halıları ve bayan halıyı da yanlarına alarak saraya gelirler. Alaaddin’in kimsede olmayan bir gücü vardır. O da Sihirli Lambası… Kılıktan kılığa giren yerinde duramayan, çılgın cini sayesinde Alaaddin artık bir prenstir.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.00 KIRT KIRT İLE CIRT CIRT

Düzenleyen: Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu Yer: Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi

Kızı ile birlikte Düşler Bahçesi adlı çiftliğinde çiftçilik yapan baba, iklimin değişmesinden dolayı sebzelerin iyi yetişmemesine çok üzülür ve hasta olur. Son kez Tabiat Ana’ya yalvararak toprağa sebze tohumları atar.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.00 KIRMIZI PAPUÇLAR

Düzenleyen: Uygur Çocuk Tiyatrosu Yer: Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi

Öksüz Karen, bir gün kasaba meydanındaki festival için gelen dilenci tarafından kandırılır. Dilenci bir şekilde sahip olduğu Sihirli Kırmızı Pabuçları Karen’ı kandırarak ayağına giydirerek onu topluluklar önünde dans etmeye zorlar ve bu gösterilerden gelir ederek Karen’ı kullanır. Bakalım Karen; yıllardır onu arayan büyükannesi ve diğer dostları tarafından kötü kalpli dilenciden kurtarılabilecek mi?

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.00 KORKAK KORKULUK

Düzenleyen: Avrasya Sanat Çocuk Tiyatrosu Yer: Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi

Görevi tarlaya gelip, ürünlere zarar verecek olan kargaları korkutmak ve bir daha gelmemelerini sağlamak olan korkuluğun, kargalardan korktuğu için işe yaramayacağına karar verilir. Eğer ertesi gün her şey aynı kalırsa iki ihtiyar tarlalarına yeni bir korkuluk alarak eski korkak korkuluğu da çöpe atacaklarını söylerler. Birbiriyle pek geçinemeseler de birbirlerini çok seven bu ihtiyar ikiliyle, bir sevimli fare ve bir kurnaz kedi yaşamaktadır. Korkak korkuluk çöpe atılmaktan kurtulmak için kediden yardım ister. Kedinin tek şartı vardır; fareyi yakalamasında kendisine yardım etmesi. Korkuluk bunu kabul eder. Tek sevinci hızlı koşmak ve yakalanmamak olan fare yakalanınca çok üzülür. Bunu gören korkuluk dayanamaz ve durumu kediye anlattırır. Kedi de hatasının farkındadır ve kendisini ele vermesine rağmen korkuluğa bir sürpriz hazırlar. Ertesi gün herkes için mutlu bitecektir.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat:12.00 FARELİ KÖYÜN KAVALCISI

Düzenleyen: Tiyatro Mie Yer: Başakşehir Kültür Merkezi

Ülkenin birinde bir köy varmış, bu köydeki halk mutlu günlerini geçirirken bir gün köyü sevimli fareler basar. Komik Fareler Köydeki bütün evleri ve dükkanları ele geçirirler. Fırıncının ekmekleri, bakkalın peynirleri, manavın meyve sebzeleri hepsi sevimli fareler tarafından yenir. Danslar, şarkılarla şirin fareler ve insanlar arasında kovalamaca başlar. Bu durumdan rahatsız olan halk bir çözüm aramak için toplanırlar. Çözüm olarak kralın huzuruna çıkıp ondan yardım istemeye karar verirler. Kralın huzuruna çıktıklarında akıllarına bir fikir gelir ve kraldan kedisini fareleri kaçırmak için vermesini isterler. Kediyi köye getirip farelerin üstüne salarlar fakat fareler kediyi kaçırıp galip gelirler. Halk başka bir çare ararken kaval çalan bir genç şehri farelerden kurtarabileceğini söyler ve bunun karşılığında kraldan talepleri olur. Halk sevimli farelerden kurtulacakları için aldıkları bu haber karşısında çok sevinirler. Kavalcı güzel, melodik bir müzik çalmaya başlar. Sürprizlerle dolu sahneler birbirini izler.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat:12.00 SİHİRLİ ANAHTAR

Düzenleyen: Fabrika Sanat Yer: Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi

İlköğretim öğrencilerinin çizdiği resimlerden esinlenerek sahneye uyarlanan bu oyunda; çocuklar ve çocuk kalabilen herkes, hayal dünyasında bir gezintiye çıkıyor.

24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 12.30 GELENEKTEN GELECEĞE KARAGÖZ

Düzenleyen: Unima İstanbul Yer: Yeşilpınar Kültür Merkezi

UNIMA, merkezi Fransa’da bulunan ve kukla sanatını yaygınlaştırmak için kurulmuş uluslararası birliktir. Karagöz sanatının gelecek nesillere aktarılması ve çağdaş anlamda yeniden yorumlanabilmesi için “UNIMA İstanbul” çocuklara eğlenceli ve eğitici bir program hazırladı. Program, Karagöz hakkında bilgilendirme, Karagöz gösterisi ve bir atölye çalışmasından oluşuyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz