TRT Çocuk Binbir Cin Fikir Yarışması

TRT Çocuk Binbir Cin Fikir Yarışması

TRT Çocuk Binbir Cin Fikir Yarışması
TRT Çocuk Binbir Cin Fikir Yarışması

‎9-14 yaşları arasında mısın? Henüz kağıt üzerinde gerçekleşmeyi bekleyen bir projen mi var? Projeni gönder, “23 Nisan TRT Çocuk Şenlikleri”ne katıl. Projen hayata geçerken beş büyük ödülden birini kazanma şansını da yakala. Belki buluşun sana sıradan gelebilir ama unutma, bir başkasının hayatını kolaylaştırabilir.

Yazmak için kalem, kalemi kullanmak için kağıt icat olundu. Sonra kağıtlara kalemlerle binlerce şey yazıldı. Hesaplar, kitaplar yapıldı. Eksiler, artıları götürdü. Eşitlerin ardına sonuçlar sıralandı. Sonuçlar kağıt üzerinde  ayaklandı. Kesildi, yapıştırıldı, vidalandı, sıkıştı. Bulunan icatlar hayatı kolaylaştırdı. Türkiye’nin 9-14 yaş aralığındaki genç mucitlerine sesleniyoruz.

Henüz kağıt üzerinde gerçekleşmeyi bekleyen bir projen mi var? Projeni gönder, “23 Nisan TRT Çocuk Şenlikleri”ne katıl.  Projen hayata geçerken beş büyük ödülden birini kazanma şansını da yakala. Belki buluşun sana sıradan gelebilir ama unutma, bir başkasının hayatını kolaylaştırabilir.

Katılım Koşulları

1. Yarışmaya, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikâmet eden ve öğrenim gören, 9-14 yaş arası tüm ilköğretim öğrencileri katılabilir.

2. Son başvuru tarihi 15 Mart 2012’dir. Söz konusu tarihte, imzalanmış başvuru formunun ve proje çiziminin aşağıdaki adrese ulaşmış olması gerekmektedir.

FC İstanbul Film Yapım Dağıtım Ltd. Şti

Aytar Caddesi, Peker Sokak

Akyıldız Apt. No:26, D:13

34330 1. Levent – İstanbul – Türkiye

3. Her öğrenci yarışmaya yalnız bir projeyle başvurabilir.

4. Yarışmaya sadece bireysel başvurular kabul edilir.

5. Yarışmaya proje gönderenler, projenin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.

6. Şartnameye uygun olarak hazırlanmış olduğu belirlenen projeler, TÜBİTAK ve muhtelif üniversitelerin ilgili birimlerinin öğretim görevlilerinden oluşturulacak jüri tarafından değerlendirilerek 34 asil ve 2 yedek projeye indirilecektir. Söz konusu projelerin sahipleri, 22-23 Nisan 2012’de, Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Bilim Şenliği”ne davet edilecektir.

7. “Bilim Şenliği”ne davet edilen öğrenciler (ve bir velisi), 22-23 Nisan 2012 tarihlerinde TRT Çocuk tarafından gerçekleştirilecek canlı yayına, mücbir sebepler (kaza, sağlık problemleri vs.) olmadıkça katılmak zorundadırlar. Yarışmacıların (bir velisi ile birlikte), ulaşım, konaklama ve yiyecek giderleri TRT Çocuk tarafından karşılanacaktır. Şenlikte kullanılacak projeyi açıklayıcı dosya, çizim ve maket gibi materyaller, yarışmacı tarafından temin edilerek şenliğe getirilecektir.

8. Projelerin, öğrencilerin özgün düşünceleriyle kendileri tarafından hazırlanmış olması beklenmektedir.

9. Projelerin değerlendirilmesinde, özgünlük, yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, tutarlılık, katkı, yararlılık (ekonomik, sosyal), uygulanabilirlik, kullanışlılık, kaynak taraması, özümseme, hâkimiyet, sonuç ve açıklık gibi kıstaslar göz önünde bulundurulacaktır.

10. Jüri tarafından seçilen projelerin tüm yapım aşamaları proje sahibiyle birlikte yayınlanmak üzere kaydedilecektir. Çekim ve yayın tarihi TRT Çocuk Kanal tarafından belirlenecek, sınırsız mecrada sınırsız sayıda yayınlanabilecektir. Proje sahibi ve ilgili okul müdürlüğü, söz konusu çekimler sırasında ekibin çekim yapabilmesi için gerekli desteği vermekle yükümlüdür.

11. Jüri ve internet üzerinden seyirci çocukların yapacağı oylama sonucunda seçilecek ilk 5 (beş) proje sahibine, TRT Çocuk tarafından 5.000TL (beşbin Türk Lirası) nakit ödül verilecektir. Ödül alan projeler, TRT Çocuk Kanalı’nda ve internette açıklanacak ve proje sahipleri canlı yayına davet edilecektir. Yarışmada yüzde altmış (%60) jüri oyları, yüzde kırk (%40) internet oylarının ortalaması esastır.

12. Ticari bir değeri olduğu düşünülen projeler için sergilenmeden önce patent başvurusunda bulunulması önerilir. Söz konusu başvuru için gerekli bilgi http://www.tpe.gov.tr adresinden edinilebilir.

13. Bilim kurulunun kriterlerine uygun ve yeterli sayıda proje katılımı sağlanmadığı takdirde, yarışmayı iptal ya da erteleme hakkı TRT Çocuk Kanalı’nın yetkisindedir.

Kaynak: www.binbircinfikir.com
NOT: Yarışma TRT Çocuk tarafından düzenlenmektedir.    İletişim için www.binbircinfikir.com  adresini veya  info@binbircinfikir.com   e-posta adresini kullanabilirsiniz. 

 

  www.annesininmelegi.com web sitesi sadece  yarışmayı duyurmaktadır.

17 YORUMLAR

 1. Merhaba Herkese,

  Yarışmayla ilgili en son gelişmeyi sizlerle paylaşmak isterim. Binbir Cin Fikir Ekibi yoğun ilgi ve talep üzerine başvuru süresini 15 Haziran 2012’ye uzatmış. Yarışmaya katılım devam ediyor.

  Katılan ve katılacak olan herkese başarılar dileriz.

  annesininmelegi.com ekibi

  • 22-23 Nisan 2012’de, Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Bilim Şenliği”nde açıklanacaktır. Ilk 5 projenin sahibinden biriyseniz bu tarihler öncesi Bilim Şenliği’ne katılımınız için bilgilendiriliyor olacaksınız, sevgiler

  • 22-23 Nisan 2012’de, Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Bilim Şenliği”nde açıklanacaktır. Ilk 5 projenin sahibinden biriyseniz bu tarihler öncesi Bilim Şenliği’ne katılımınız için bilgilendiriliyor olacaksınız, sevgiler

  • Merhaba, projenizi FC İstanbul Film Yapım Dağıtım Ltd. Şti

   Aytar Caddesi, Peker Sokak

   Akyıldız Apt. No:26, D:13

   34330 1. Levent – İstanbul – Türkiye adresine iletmelisiniz. Daha detaylı bilgi için: info@binbircinfikir.com adresine yazabilirsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim
   sevgiler

  • Merhaba, projenizi FC İstanbul Film Yapım Dağıtım Ltd. Şti

   Aytar Caddesi, Peker Sokak

   Akyıldız Apt. No:26, D:13

   34330 1. Levent – İstanbul – Türkiye adresine iletmelisiniz. Daha detaylı bilgi için: info@binbircinfikir.com adresine yazabilirsiniz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz