fbpx

İstanbul Büyükşehir Belediye’sinden konuşma güçlüğü çeken çocuklara Ücretsiz Konuşma Terapisi


Çocuk Etkinlikleri / Ücretsiz Etkinlikler

Ücretsiz Konuşma Terapisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Engelliler Müdürlüğü (İSÖM), dil ve konuşma bozukluğu olan 2-12 yaş dilimindeki özürlü raporu almış özürlü çocukların konuşma güçlüklerini yenebilmeleri amacıyla, özel uzmanlar rehberliğinde “Konuşma Terapisi” seanslarını ücretsiz olarak vermeye devam ediyor.

2008 yılında başlatılan “Konuşma Terapisi Hizmeti”; konuşma seslerini yanlış üreten ve konuşması anlaşılmayan çocukların daha anlaşılır konuşmasını hedefleyen eğitim programlarından oluşuyor. 2008 yılından itibaren, konuşma zorluğu çeken özürlü çocuklara 1.387 seans Konuşma Terapi Eğitimleri verildi.
Dil, konuşma, ses ve yutma problemleri üzerine özel ihtisasa sahip İSÖM uzmanlarınca verilen Konuşma Terapi Eğitimi, haftanın 2 günü Engelliler Müdürlüğü’nde hizmet olarak verilmektedir.

Konuşma Terapisi ile Erken Yaşta Eğitime Başlamak Önemli

Engelliler Müdürlüğü (İSÖM); yaşına göre konuşması gecikmiş, telaffuz sorunu yaşayan, ağız ve dil kaslarında gelişim bozukluğu ve salya problemleri olan, yutma sorunu bulunan çocuklara konuşma terapisi hizmeti veriyor.
Konuşma Terapisi için başvuran çocukların, öncelikle kurum psikologları tarafından gelişim özellikleri değerlendiriliyor, gerekli görülen durumlarda çocuklar Konuşma Terapisi Programı’na yönlendiriliyor.
Erken dönem kekemelik, terapi ile modern yaklaşımlara dayalı artikülasyon terapileriyle desteklenen konuşma seanslarına, en çok dil becerilerini kazanamamış ve konuşma güçlüğü çeken özel gereksinimli bireyler başvuruyor. Dil becerilerinin kazanımı uzun bir süreci kapsaması sebebiyle, Konuşma Terapi Eğitimleri de uzun soluklu bir çalışma programı oluşturuyor.
Konuşma Terapisi’nden yararlanmak için başvuranların; Engelli Raporu almış olması, 153 no’lu telefonu aramaları ve Konuşma Terapisi birimine kayıt yaptırmaları yeterlidir.

Comments

 1. Yasemin Says: Ekim 3, 2018 at 11:38 am

  Merhaba,

  Sitenizde vermiş olduğunuz (0 212) 449 96 72 no’lu telefon Engelliler Müdürlüğü İstihdam Birimine ait bir telefon numarası olup verdiğiniz yanlış bilgi neticesinde birimimizde aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Doğru irtibat numarası 153 – Beyaz Masa’dır. 153 arandığı takdirde kişiler konuşma terapisi birimine aktarılmaktadırlar.

  • Annesinin Meleği Says: Ekim 3, 2018 at 11:10 pm

   Yasemin Hanım merhaba,

   Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Sitemizde yer alan bu haber İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin basın bülteninden alınmıştır. Karışıklık bizim tarafımızdan değil İBB’nin yaptığı hatalı basın bültenin servis etmesinden kaynaklıdır. Basın ilişkilerinizi yürüten biriminizle de bu bilgilendirmeyi paylaşmanız ileride yaşanabilecek sorunları da önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir