İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Konuşma Güçlüğü Çeken Çocuklara Ücretsiz Konuşma Terapisi Çocuk Etkinlikleri / Ücretsiz Etkinlikler

Ücretsiz Konuşma Terapisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Konuşma Güçlüğü Çeken Çocuklara Ücretsiz Konuşma Terapisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Konuşma Güçlüğü Çeken Çocuklara Ücretsiz Konuşma Terapisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), dil ve konuşma bozukluğu olan 2-12 yaş dilimindeki özürlü raporu almış özürlü çocukların konuşma güçlüklerini yenebilmeleri amacıyla, özel uzmanlar rehberliğinde “Konuşma Terapisi” seanslarını ücretsiz olarak vermeye devam ediyor.

2008 yılında başlatılan “Konuşma Terapisi Hizmeti”; konuşma seslerini yanlış üreten ve konuşması anlaşılmayan çocukların daha anlaşılır konuşmasını hedefleyen eğitim programlarından oluşuyor. 2008 yılından itibaren, konuşma zorluğu çeken özürlü çocuklara 1.387 seans Konuşma Terapi Eğitimleri verildi.
Dil, konuşma, ses ve yutma problemleri üzerine özel ihtisasa sahip İSÖM uzmanlarınca verilen Konuşma Terapi Eğitimi, haftanın 2 günü Özürlüler Müdürlüğü’nde hizmet olarak verilmektedir.

Erken Yaşta Eğitime Başlamak Önemli
Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM); yaşına göre konuşması gecikmiş, telaffuz sorunu yaşayan, ağız ve dil kaslarında gelişim bozukluğu ve salya problemleri olan, yutma sorunu bulunan çocuklara konuşma terapisi hizmeti veriyor.
Konuşma Terapisi için başvuran çocukların, öncelikle kurum psikologları tarafından gelişim özellikleri değerlendiriliyor, gerekli görülen durumlarda çocuklar Konuşma Terapisi Programı’na yönlendiriliyor.
Erken dönem kekemelik, terapi ile modern yaklaşımlara dayalı artikülasyon terapileriyle desteklenen konuşma seanslarına, en çok dil becerilerini kazanamamış ve konuşma güçlüğü çeken özel gereksinimli bireyler başvuruyor. Dil becerilerinin kazanımı uzun bir süreci kapsaması sebebiyle, Konuşma Terapi Eğitimleri de uzun soluklu bir çalışma programı oluşturuyor.
Konuşma Terapisi’nden yararlanmak için başvuranların; Özürlü Raporu almış olması,     (0 212) 449 96 72 no’lu telefonu aramaları ve Özürlüler Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmaları yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir