fbpx

Mozaik Pasta Tarifi


Pratik Anne Çözümleri / Yemek Tarifleri

İncir Reçelli Mozaik Pasta Tarifi 

Mozaik pasta dendiğinde hepimiz çocukluğumuza dönüyoruz değil mi? Tatlı ile pek aram yok ama… Ne zaman mozaik pasta fotoğrafını görsem ya da mozaik pasta lafı açılsa hemen kafam dağılır, akşam kendimi mozaik pasta yaparken bulurum 🙂 Mozaik pasta, çocukluğumdan bu yana tek vazgeçemediğim  tatlı.

Çocukluğumda bir dilim daha mozaik pasta yiyebilmek için çıldırırdım. Allem eder kallem eder, o mozaik pastanın yanında dört döner, kedi gibi mekanı terk edemezdim.. 😛

Mozaik pastanın klasik tadına alışan arkadaşlar olur mu öyle mozail pasta demeyin, incir reçelinin mozaik pastaya ne kadar yakıştığına şaşıracaksınız. İncir reçeli yerine ceviz reçelide kullanabilirsiniz. Ceviz reçeli ile çıldırtıcı bir lezzete dönüşüyor benden söylemesi. Ceviz reçelini nerden bulurum derseniz, ceviz reçelini güney illerimizden sipariş edebilirsiniz. Bu mozaik pasta tarifinde yumurta kullanmıyorum

Mozaik Pasta için Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı, toz şeker
2 yemek kaşığı, kakao
2 paket pötibör bisküvi
3 yemek kaşığı, tereyağı veya margarin (sıvı yağ bu tarif için uygun değil)
1 çay fincanı, ceviz
200 gram, bitter çikolata
yarım çay bardağı süt veya su
İncir reçeli

Mozaik Pastanın Hazırlanışı

Bisküvileri kıralım, karıştırma kabına alalım. Benmari usulü, kaynayan suyun üstüne, bir tabak oturtup içine tereyağını, çikolatayı ve toz şekeri alalım. Kırdığımız bisküvileri ekleyip, incir reçelinin şerbetini de karışıma dökelim ve karıştıralım. Hafif yağladığımız, kek kalıbına hamuru alalım ve bastıralım, (ben silindir yapıp üstünden pastırırım yahut üçgen şekli vermeye çalışırım) Buzlukta 5 saat soğumaya bırakalım. Soğuyan mozaik pastamızı dilimleyerek mozaik pasta aşıklarına servis edelim. Tatlı tatlı yiyelim tatlı tatlı konuşalım.

Afiyet olsun.

annesininmelegi.com’da birden fazla mozaik pasta tarifi var.  Yumurta ile  temel pastacılık usulü ile hazırlanmış sade mozaik pasta için tıklayınız.
kolay mozaik pasta tarifi pudingli mozaik pasta mozaik pasta tarifi bisküvili pasta 
*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
Mozaik Pasta Tarifi mozaik pasta oktay usta mozaik pasta portakal ağacı
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

mozaik pasta nasıl yapılır piramit pasta Mozaik Pasta kadınlar kulübü Pudingli Mozaik Pasta Tarifi nasıl yapılır yumurtasiz

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir