Hamilelerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları

Gebe Eğitim Programı,doğum eğitimi,ücretsiz gebe eğitimi,ücretsiz doğum eğitimi,doğuma hazırlık eğitimi,Gebe Eğitim Takvimi,doğuma hazırlık kursu, anne ve baba adayları için doğuma hazırlık kursu, anne ve babalar için doğuma hazırlık kursu, doğum öncesi hazırlık kursu, doğuma az kaldı, doğuma hazırlık eğitimi, doğuma hazırlık kursları, doğuma hazırlık kursu, ücretsiz doğuma hazırlık kursu,doğum öncesi hazırlıklar. Hamilelik Bilgi ve Tavsiyeleri - Bilmeniz Gereken Her Şey,Gebelik, hamilelik belirtileri, hamile kalmak,hamilelik hesaplama, hamilelikte beslenme öneriler, hamilelik kıyafetleri, hamilelik belirtileri ilk hafta, hamilelik takvimi, hafta hafta hamilelik, hamilelikte beslenme, hamilelik testi, hafta hafta hamilelik ultrason görüntüleri,Hafta Hafta Hamilelik ,hamilelikte Beklenen Değişiklikler,Yenidoğan Bakımı,Doğuma Hazırlık,Hamilelik takvimi: Hafta hafta hamileliğiniz,Hamilelik Öncesi Belirtiler,Hamilelik: Hamileliğe Hazırlık, Beslenme, Sağlık, Beslenme, Spor,AY AY HAMİLELİK GELİŞİMİ,Hamilelikte Hafta Hafta Bebeğin Boyu ve Kilosu, Hamilelikte Hafta Hafta Yapılacak Testler ve Tahliler,Otomatik Hesaplayıcı,Hamilelik süresince yaşayacaklarınız, bebeğinizin sağlığı, bebeğin anne karnındaki gelişmesi,hamilelikte aklınıza takılan soruların cevapları,Hafta hafta gebelik (hamilelik) boyunca bebekte ve annede oluşan değişiklikler nelerdir?

[big_title]Hamilelikte aklınıza takılan soruların cevapları[/big_title]

Hamilelik süresince anneyi ve bebeğin sağlığını ilgilendiren, hamilelik süreciniz ve bebeğin anne karnındaki gelişmesine dair aklınıza takılan konuları  derledik.

Bulantılarım ne zaman son bulacak? Bulantılarımı azaltmak için neler yapabilirim?

Hamileleliğinizin ilk döneminde yaşadığınız  bulantı ve kusmalar genellikle 3. ayın sonunda kendiliğinden kaybolur. Açlık süresinin uzun olmaması, beslenme düzenine ara öğünlerin eklenmesi, bir defada tüketilen porsiyonların daha küçük tutulması, öğünlerde sıvı ve katı gıdaların ayrı alınması, protein ve karbohidrat yönünden zengin bir diyetin uygulanması,  bulantı ve kusmaların daha sık yaşandığı sabah saatlerinde yavaş hareket edilmesi, yeterli olabilir. Özellikle zencefil içeren bisküviler bulantınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Zencefilli bisküvileri evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Zencefilli kurabiye tarifi için tıklayınız!

Kendimi daha sinirli ve alıngan hissediyorum. Rahatlamak için neler yapabilirim?

Anne adaylarının stresli hissetmesi vücutlarında ki hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelerin stresli ortamlardan uzak durması, uyku ve dinlenmeye zaman ayrılması, yoga vb. gevşeme tekniklerinin kullanması, nefes egzersizleri, eş ve çevrenin de desteği, bu dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar.

Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Bu normal mi?

Hamilelerin hemen hemen tamamında ilk ve son 3 ayda tuvalete gitme sıklığı belirgin olarak artar. Böbrek fonksiyonlarının artması, artan sıvı alımı ve ilerleyen aylarda büyüyen gebelik kitlesinin mesane baskısını arttırması bu durumun başlıca sebepleridir.

Göğüslerim sızlıyor. Acıyı azaltmak için ne yapabilirim?

Göğüslerde sızlama, ilk 3 ayda daha belirgindir; zamanla azalır. Uygun destekli iç çamaşırı kullanılması ve kafein içerikli kahve vb. maddelerin tüketiminin azaltılması yeterlidir.

Bacaklarımdaki kramplar normal mi? Nasıl hafifletebilirim?

Bacak krampları 5-6. aylardaki hamilelerde sıkça rastlanır. Kanda fosfor-kalsiyum dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkar. İstirahat ve düzenli kalsiyum takviyesi ile sorun çözülür. Kramplarınız arttığında temiz hava almak krampları azaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Hamilelerin bol bol açık hava da vakit geçirmeleri ve düzenli yürümeleri kramplarının azalması için önemli bir önlem.

Hamilelikte mide yanmalarımın sebebi nedir?

Hamileliğiniz süresince salgılanan progesteron hormonu özellikle sindirim organlarında kasların gevşemesine sebep olur. Midenin asidik içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını engelleyen kapakçığın, fonksiyonunu yerine getiremediği için üretilen asit, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması mide yanmasına sebep olur. Büyüyen karnınınız midenize baskı yapar.  Uykudan önce 2 saat önce yiyecek tüketiminden kaçınmak, yüksek yastıkta yatarak asit kaçağının azaltılması ve bazı gıdalardan kaçınarak (acılı, baharatlı, ekşili gıdalardan uzak durmak) ve öğünleri küçültmek sıkıntınızı azaltacaktır.

Hamilelik sürecinde cildimdeki değişikliklerin nedeni nedir? Bu değişiklikler kalıcı mıdır? Ne yapabilirim?

Cildinizdeki değişikler ve lekelenmeler hormonal değişim kaynaklıdır. Hamileliğe bağlı cilt değişiklikleri ve cilt lekelenmelerinin geçmesi için doğum sonrasını beklemek gerekir. Hamileliğiniz süresince cildinizi korumak üzere güneşten sakınmak, yüksek koruma faktörlü mineral güneş kremleri kullanmak, folik asit takviyesi de yararlıdır.

Kabızlık şikayetim var ne yapmalıyım?

Yeterli sıvı alımı, lifli gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi, sık aralıklarla küçük porsiyonların tüketilmesi, düzenli yürüyüşler sorunun çözümü için yeterlidir. Lifli gıdalara örnek vermek gerekirse; buğday ekmeği, fasulye, kabuğu ile yenilebilen meyveler, kuru baklagiller, kepekli makarna, bulgur pilavı, bal kabağı, bamya, brokoli,müsli vb.

Aşerdiğim her şeyi yiyebilir miyim?

Bebeğiniz ve sizin için zararlı olmayan içeriklere sahip canınızın istediği gıdaları abartmamak üzere tüketebilirsiniz. Sırf canınız istiyor diye yoğun kalorili kremalı bir bütün pastayı tüketmek zorunda değilsiniz. Karbonhidrat yükü olan birçok abur cubur size sadece kilo kazandırır.

Hemoroid oluştu. Ne yapmalıyım?

Hamilelerin yarısında hemoroid oluşumuna rastlanır. Uzun süre ayakta kalmaktan sakınmak, yan yatış pozisyonu, fazla ıkınmaktan sakınmak, ılık oturma banyoları, doktorunuz tarafından önerilecek lokal tedaviler sıkıntınızı azaltacaktır. Öğünlerinizi bol lifli gıdalar ile oluşturmanız hemoroid için önlemler içerisinde sayılabilir. Kabızlık meselenizi çözmek üzere sabah ve akşamları aç karnına siyah erik tüketmenizi öneririz.

Bacaklarımda varisler oluştu. Ne yapmalıyım?

Uzun süre ayakta kalınmaması, ilerleyen vakalarda varis çorabı kullanılması, uygun zamanlarda ayakların kalp seviyesinin üzerinde uzatılması ve kontrollü kilo alımı yeterlidir.

Zaman zaman idrarımı kaçırıyorum. Bu normal mi?

Hamileliğinizin son 3 ayda büyümekte olan rahimin mesaneye yaptığı baskı sonucu idrarın kaçırılması normaldir. Doğumdan sonra çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Kegel egzersizleri, faydalı olabilir. Bu egzersiz için idrarınızı yaparken birkaç kez tutup, bırakın.

Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

Gebeliğin 6-7.haftalarında ultrasonla bebeğin kalp hareketleri gözlenebilir. Ancak anne adayları, bebeklerinin hareketlerini genellikle ilk hamileliklerinin 18-20. haftalarda, tekrarlayan gebeliklerde ise 16-18. haftalarda hissedebilirler. Bebeğinizin ilk hareketleri kelebeğin kanat çırpışına benzer bir his verir.

Belimdeki ve sırtımdaki ağrıların sebebi nedir? Bu ağrıları nasıl hafifletebilirim?

Hamilelik dolayısıyla, göbeğinizin büyümesi ile kilo yükünün artması ve gebelik kitlesinin büyümesi, bel kemiğinde eğriliği daha da arttırır. Bunların sonucu, sırt ve bel ağrılarıdır. Kontrollü kilo alımı, uygun vücut egzersizleri, hafif masaj takviyesi yeterli olacaktır. Hamileliğe bağlı bel ağrıları düzenli masaj ve egzersizle giderilebilir. Bel ağrılarınız için de düzenli yürüyüş öneririz.

Hamileliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım?

Gebeliğin ilk 6 ayında ayda 1 kg artış, son 3 ayda da ayda 1,5 kg artış öngörülen kilo artışıdır. Yani ortalama alınması hedeflenen kilo 9-13 kg´dır. “Anne adayı aşırı kilo almamak için nasıl beslenmelidir?” yazımı okumak için tıklayın!

Leke tarzında kanamam oluyor. Bu tehlikeli midir?

Hamileliğinizin ilk 3 ayında, lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Ancak, kanamanın fazla ve uzun sürmesi, kramp türü ağrıların eklenmesi, bir düşüğün habercisi olabilir. Takip etmek gerekir.

Hafta hafta gebelik (hamilelik) takibi boyunca bebekte ve annede oluşan değişiklikler nelerdir? diye merak ediyorsanız, gebelik haftanıza özel olarak hazırladığımız hafta hafta hamilelik yazılarımıza göz atmak için tıklayın!

[line]

Bebek Gelişimi | Emzirme: Anne sütünün kalitesi ile tükettiğimiz yiyeceklerin bağlantısı. Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,Anne sütü nasıl arttırılır,Süt yapan yiyecekler hangileridir,‎Anne Sütünü Arttırmak İçin,‎Anne Sütü Nasıl Artar,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler,sütü arttırdığına,Sütünü Arttıran Yiyecekler,süt yapan besinler,Anne sütü nasıl arttırılır, Süt yapan yiyecekler hangileridir,Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler,Süt Yapan Yiyecekler,Süt yapan yiyecekler nelerdir,İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Yapan Meyveler Nelerdir,Anne sütü ve anne sütünü, İncir, anne sütü artmasını sağlar, Süt Yapan,Anne Sütünü Artıran Yiyecekler,dereotu sağlıklı anne sütü üretimi,Anne sütünü artıran yiyecekler , anne sütünü arttıran besinler, anne sütü üretimi,Sütüm Yeterli mi,Anne Sütü Yapan Yiyecekler Hangileridir,Anne Sütünü Artıran En Önemli Meyve Hangisidir,Anne Sütü Yapan,Anne sütü ve anne sütünü artırmak,Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler,süt yapan meyveler, süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu, süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü, süt yapan çay, anne sütünü artıran gıdalar, süt yapan yiyecekler canan karatay, doğum sonrası süt yapan yiyecekler, süt yapan çorbalar,süt artırıcı, sütü arttırmak için ne yapmalıyız,Süt yapan yiyecekler hangileridir,çok süt yapan mucizevi bir yiyecek,Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler,Emzirme Döneminde Beslenme,Anne Sütünün Önemi ,bol bol süt yapan yiyecekler tüketin,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler ve eski zamanlardan beri sütü arttırdığına inanılan besinler nelerdir, Çok sütüm vardı benim,3 aylık bebek, 4 aylık bebek, 6 aylık bebek,anne, anne bebek blog, anne blog,Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar, anne sütünün kalitesi, anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır, Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Artırılır,Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır?, Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin,Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler, annenin sütünün kalitesi arttırıcı yiyecekler ve bitkiler, bebek gelişimi, blogcu,blogcu anne, bloger anne, emzirme,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, kaliteli anne sütü nasıl anlaşılır, persentil,persentil hesaplama,sut yapan yiyecekler,Sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi? bebek emzirme süresi bebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme videoları emzirme sorunları yeni doğan bebek emzirme pozisyonu yenidoğan bebek emzirme teknikleri yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü Emzirmenin Temel Kuralları,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir,Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,bebek Emzirme Rehberi,emziren kadın,La Leche League Türkiye-Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirmepozisyonu,Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin 5 Altın Kuralı,Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri ,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangiler, Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

[line]

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
hamilelikte kabızlık hamilelikte hemoroid hamilelik bel ağrısı gebelik lekeleri hamilelik kiloları hamilelik kadınlar kulübü gebelik |kadınlar kulubü Hamilelik Bilgi ve Tavsiyeleri hamilelik tavsiyeleri İyi Bir Hamilelik Dönemi İçin Tavsiyeler hamilelikte okunması gereken dualar nihat hatipoğlu ibrahim saraçoğlu hamilelere tavsiyeleri Rahat bir hamilelik geçirmek için
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz