fbpx

Anne Sütünün Hem Sizin Hem de Bebeğinizin Gelecekteki Sağlığını Etkilediğini Biliyor muydunuz?


Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Emzirme

Bebeğinize Vereceğiniz Anne Sütü Hem Annenin Hem de Bebeğin Gelecekteki Sağlığını Etkiliyor

Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye anne sütüdür. Bebeğiniz ile en güzel iletişimi kurabileceğiniz yollardan biri ise emzirmektir. Bebeğinizin sağlıklı bir geleceğe sahip olması için verdiğiniz anne sütünün, sizin sağlığınızı da olumlu yönde etkilediğini biliyor musunuz? 

Anne sütü bebek için en ideal besin kaynağı olup faydaları, bebeğin karnını doyurmasının çok ötesindedir. Bebeğin ilk 6 ayında hemen hemen tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılayan anne sütü, içerdiği pek çok yararlı maddeyle de bebeği hastalıklardan korur.

Anne sütü içinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. Ayrıca anne sütü büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Anne sütünü hazır mamalardan ayıran özelliklerden biri bebeğin bağışıklığını güçlendirmesi ve bebeğinizin büyümesi için gerekli büyüme faktörlerine sahip olmasıdır.

Anne sütü, bebeğiniz için en doğal, en taze ve en uygun besindir. Anne sütü; ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının yüzde 100’ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının yüzde 50’sini, 12. aydan itibaren de yüzde 30’unu karşılar.

Bebeğinize Anne Sütü Verirseniz Bebeğiniz Daha Sağlıklı Büyür…

Anne sütü bebeğinizi birçok hastalıktan korur…
 • Anne sütü içeriğindeki üstün özellikler nedeniyle bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır.
 • Bebeğe gerekli olan bütün mineralleri sunan anne sütü doğumdan sonra tüm bebeklere D ve K vitamini desteği sağlıyor.
 • Anne sütünün sindirimi çok kolaydır. Bebeğin hassas sindirim sistemi anne sütünde bulunan mineral ve proteinleri daha kolay sindiriyor ve bebeğin sinir sisteminin de sağlıklı gelişmesini sağlıyor. Anne sütü alan bebekler daha az gaz sancısı yaşar.
 • Her annenin sütünün kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna göre hazırlanmış en mükemmel besindir
 • İlk aylarda anne sütü ile beslenen bebeklerde hastalık riski oranı azalır, daha az çocukluk çağı obezitesi sorunu yaşar, zeka gelişimleri de mama ile beslenen çocuklardan fazladır.
 • Anne sütü alan bebekler ciddi sonuçlara yol açabilen bağırsak hastalığı Crohn’a karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütü alan bebeklere göre mama ile beslenen bebeklerin gelecekte Tip 1 Diyabet hastalığına yakalanma riski yüksektir.
 • Anne sütü alan bebekler göz enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütü alan bebeklerin ileride alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır ve bu azalma bebek büyüdükçe devam eder.
 • Orta kulak enfeksiyonları daha az görülür.
 • Anne sütü, ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına, bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihabı) hastalığına, ileride ortaya çıkması muhtemel ülseratif kolit hastalığına,  Hemofilus Influenza B bakterisiyle oluşan enfeksiyonlara, Nekrotizan enterokolit hastalığına (Yenidoğan döneminde, özellikle prematüre yenidoğanları etkileyen mide bağırsak kanalı hastalığı) karşı korur.
 • Doğumdan sonra ilk beş gün gelen süt (kolosturum) az miktarda olmasına rağmen diğer sütlere göre çok daha fazla büyüme ve enfeksiyonlara karşı güçlü içeriğe sahiptir. Anne sütünde bulunan protein oranı, hayvan sütlerine oranla daha az olmasına rağmen enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkandır.
 • Anne sütü her yerde hazırdır, bedavadır. Hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları yoktur
 • Anne sütü alan bebeklerde kulak ve akciğer enfeksiyonları, menenjit, viral sindirim sistemi hastalıkları daha az görülmüştür. Bu hastalıklara karşı bebeğinizi koruyan başlıca madde anne sütündeki Ig A adı verilen proteindir. Bu protein anne sütünde ve özellikle de kolostrum adı verilen ilk zamanlardaki sütte bol miktarda bulunur
 • Emzirmek biberonla beslemekten daha kolay ve konforludur. Emzirmeye başlanan ilk dönemde biraz zorlanılsa da, yeterli bilgi ve emzirmenin zamanla getirdiği tecrübe sayesinde emzirmenin aslında çok kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Biberon, mama ve diğer ekipmanlarla uğraşmayacaksınız. Isıtma, karıştırma, steril etme, dondurma vs. gibi işlemler olmayacak.
 • Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir,  ağrıyı azaltır. Bebeğin daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Emzirilen bebekler daha az ağlarlar.
 • Emziren anneler hem zamandan hem de doktor parasından anlamlı bir şekilde tasarruf ederler.
 • Her anne bebeği için en uygun sütü ürettir. Anne sütü bebeğinizin gelişimi için büyüme faktörleri içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Örneğin prematüre doğum yapan annelerin sütleri diğer anne sütlerine oranla daha fazla büyüme faktörü içerir.
 • Amerikan Pediatri Akademisi şişmanlığı önlemek için bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önermektedir; çünkü anne sütü alan bebeklerin daha iyi bir beslenme alışkanlığı edinmekte olduğu gözlenmiştir.
 • Emziren annenin hangi markanın daha besleyici olduğunu araştırmasına gerek kalmaz. Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda araştırma yaparak yorulurken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi mamayla beslendiklerinden emindirler.
 • Emziren annenin “temiz su” bulma endişesi yoktur. Dünya sağlık örgütünün 2 yıl boyunca emzirmeyi tavsiye etmesinin ana sebebi de özellikle az gelişmiş ülkelerde temiz içme suya ulaşımın zorluğu sebebiyle bebek ölümlerinin önüne geçmek üzere tavsiye kararıdır. Kaynağı belli olmayan sularda kurşun ve alüminyum gibi bebeğinizin sağlığına olumsuz etki edecek maddeler bulunabilir. Bu maddeler kullandığınız suda çok düşük miktarda bulunsalar da mamaya karıştırmadan önce sterilizasyon için suyu kaynatma işlemine tabi tuttuğunuzda konsantre hale gelebilirler.

 

Emzirmek anneleri gelecekte karşılaşılabilecek hastalıklara karşı koruyor

 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkma riski azalır. Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluşturabilirler.
 • Emziren anneler eski kilosuna daha çabuk dönerler.
 • Emzirme annenin ve ailenin yaşamını daha kolay hale getirir, daha az zaman ve para harcanır. Yani anne sütü ekonomiktir.
 • Emziren annenin kendine güveni ve bebeğine yakınlık duyma ile bağlanması artar
 • Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar sonucunda anne, ne kadar uzun süre ile bebeğini emzirirse meme ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılığının o oranda azaldığı gözlenmiştir.
 • Pek çok anne bebeğini emzirirken ruhen rahatladığını hisseder. Bu rahatlamanın nedeni, bu süreçte anne vücudundan salgılanan oksitosindir.Emzirme esnasında salgılanan oksitosin, rahminizin eski formunu almasını sağlar.
 • Şeker hastası bir anneyseniz emzirdiğiniz sürece günlük insülin ihtiyacınız daha düşük olur.
 • Emziriyorsanız Endometriosis hastalığının ilerleme hızı daha düşüktür.
 • Emzirmek, ileride yumurtalık ve endometrium (rahim içi tabakası) kanserine yakalanma riskinizi azaltır.

 


Ama benim sütüm az ne yapabilirim diyen anneler sütünüzü artırmak ile ilgili bilgileri annesininmelegi.com’da bulabilirsiniz. Anne sütünü artırmaya yönelik yazılarımıza göz atın:

Bebek Gelişimi | Emzirme: Anne sütünün kalitesi ile tükettiğimiz yiyeceklerin bağlantısı. Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,Anne sütü nasıl arttırılır,Süt yapan yiyecekler hangileridir,‎Anne Sütünü Arttırmak İçin,‎Anne Sütü Nasıl Artar,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler,sütü arttırdığına,Sütünü Arttıran Yiyecekler,süt yapan besinler,Anne sütü nasıl arttırılır, Süt yapan yiyecekler hangileridir,Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler,Süt Yapan Yiyecekler,Süt yapan yiyecekler nelerdir,İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Yapan Meyveler Nelerdir,Anne sütü ve anne sütünü, İncir, anne sütü artmasını sağlar, Süt Yapan,Anne Sütünü Artıran Yiyecekler,dereotu sağlıklı anne sütü üretimi,Anne sütünü artıran yiyecekler , anne sütünü arttıran besinler, anne sütü üretimi,Sütüm Yeterli mi,Anne Sütü Yapan Yiyecekler Hangileridir,Anne Sütünü Artıran En Önemli Meyve Hangisidir,Anne Sütü Yapan,Anne sütü ve anne sütünü artırmak,Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler,süt yapan meyveler, süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu, süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü, süt yapan çay, anne sütünü artıran gıdalar, süt yapan yiyecekler canan karatay, doğum sonrası süt yapan yiyecekler, süt yapan çorbalar,süt artırıcı, sütü arttırmak için ne yapmalıyız,Süt yapan yiyecekler hangileridir,çok süt yapan mucizevi bir yiyecek,Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler,Emzirme Döneminde Beslenme,Anne Sütünün Önemi ,bol bol süt yapan yiyecekler tüketin,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler ve eski zamanlardan beri sütü arttırdığına inanılan besinler nelerdir, Çok sütüm vardı benim,3 aylık bebek, 4 aylık bebek, 6 aylık bebek,anne, anne bebek blog, anne blog,Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar, anne sütünün kalitesi, anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır, Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Artırılır,Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır?, Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin,Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler, annenin sütünün kalitesi arttırıcı yiyecekler ve bitkiler, bebek gelişimi, blogcu,blogcu anne, bloger anne, emzirme,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, kaliteli anne sütü nasıl anlaşılır, persentil,persentil hesaplama,sut yapan yiyecekler,Sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi? bebek emzirme süresi bebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme videoları emzirme sorunları yeni doğan bebek emzirme pozisyonu yenidoğan bebek emzirme teknikleri yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü Emzirmenin Temel Kuralları,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir,Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,bebek Emzirme Rehberi,emziren kadın,La Leche League Türkiye-Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirmepozisyonu,Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin 5 Altın Kuralı,Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri ,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangiler, Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

Emzirmede doğru yöntem nedir? Emzirmenin faydaları… Emzirmede en çok dikkat edilmesi gereken kurallar

“Süt yapan yiyecekler | Hangi besinler anne sütünü artırır? Tükettiğimiz yiyecekler anne sütü miktarını nasıl etkiler? 

Anne sütü nasıl artar?

Anne sütünü artırmak için Ramazan’ın güzel meyvesi hurmayı tüketin. Kendinizi yorgun, enerjisiz hissediyorsanız hurma tüm yıl boyunca elinizin altında olması gereken bir meyve.

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır?

Anne sütünü sağarak süt miktarını artırıp, daha uzun süre bebeğinize süt vermeye devam edebilirsiniz.


*Bebeğinizi emzirmeye kararlıysanız, doğum öncesi emzirme hazırlıkları ve emzirmeye bağlı göğüs ucu yaralarının tedavisi için mutlaka okuyun: “Göğüs ucu yaraları nasıl önlenir? Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir?” yazımıza mutlaka göz atın!

Göğüs Ucu yaraları nasıl önlenir? Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir? gögus ucu catlaklari,gögus ucu catlaklari,gögüs yaralarına ne iyi gelir,gögüs ucu yarasına ne iyi gelir,gögüs ucu yarası nasıl iyileşir,gögüs ucu yaraları için,emzirme gögüs ucu yaraları,meme ucu yarası,emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir,gögüs ucu yaralarına,meme ucu yarasi,emziren annelerde memede yara nasıl tedavi edilir,emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir,emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer,emzirirken memenin yara olması,emzirme döneminde gögüs yarası,gögüs catlakları nasıl geçer,gögüs ucu catlakları icin,gögüs ucu yarası nasıl düzelir,gögüs yaraları,göğüs ucu yaraları nasıl geçer,meme ucu catlaklari,meme ucu yaralarina ne iyi gelir,meme ucu yarasına ne iyi gelir,dogumdan sonra gögüs yaraları,gögüs ucu mantarina ne iyi gelir,gögüs yaraları nasıl geçer,meme ucu catlaklarina ne iyi,meme ucu çatlağı,meme ucu çatlakları. Meme uçlarında yara.
Emzirmenin.Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri. Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangileri? Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. bebek emzirme süresibebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme. Emzirme sorunları, yeni doğan bebek emzirme pozisyonu. Yenidoğan bebek emzirme teknikleri, yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü. Emzirmenin Temel Kuralları

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir