Bebeğinizin Beyin Gelişimi için mutlaka anne sütü Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Bebek Gelişimi / Emzirme

Anne Sütü Bebeğinizin Beyin Gelişimi İçin Çok Önemli! 

Bebeğinizi emzirmenizin onun beyin gelişimini de olumlu yönde etkilediğini biliyor muydunuz?  

Beynimiz bir çeşit yağ dokusudur ve yapıtaşlarıda yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bebeklerin beyin gelişimi için öğünlerimizde yağ asitleri yönünden zengin beslenmemiz gerekliliğini çeşitli vesilerle okumuş ve duymuş olmalısınız.

Anne sütü, bebeklerin beyin hücrelerinin gelişimi açısından temel rol oynayan içeriklere sahiptir

Bu bağlamda anne sütünün bileşenlerinin çoklu doymamış yağ asitlerinden özellikle DHA (Dokosaheksaenoik asit)’dan çok zengindir.  DHA, beyinde olduğu kadar gözdeki retina tabakası ve kırmızı kan hücrelerinde de yer alan önemli bir madde. Bilimsel araştırmalar kapsamında çok düşük doğum ağırlığıyla doğan prematüre bebekler 5 yaşına kadar takip edilmiş. Bu süreç sonunda yapılan değerlendirmede anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerin; mamayla beslenen bebeklere göre DHA oranlarının daha yüksek olduğu görülmüş. Aynı araştırma zamanında doğmuş bebekler üzerinde yapıldığında da sonuç çok değişmemiştir.

Gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise doğduklarından itibaren bir yaşına gelene kadar takip edilen anne sütü alan ve mamayla beslenen 53 çocuk takip edilmiş. Bu araştırmaya göre ilk yaşında anne sütü alan çocuklar bazı nörofizyolojik testler ile ve muayenelerde mamayla beslenen çocuklara göre sinir sistemi olgunlaşması ve gelişmesinin daha erken olduğu tespit edilmiştir.

Anne sütü içeriğinde zengin olarak bulunan bir madde olan BDNF de araştırmalara konu olmuş. Bu maddenin beyin gelişimindeki önemi incelenirken 3 ayrı grup oluşturulmuş. Sadece anne sütüyle beslenenler, mamayla beslenenler hem anne sütü hem de mamayla beslenenler. Bu bebeklere yapılan süt çocuğunun gelişimini değerlendirme testi sonucunda anne sütü alanların belirgin derecede daha yüksek puanlar aldığı görülmüş. Ayrıca bu çocukların motor gelişim testleri sonucunda aldığı puanlar da daha yüksek.

Anne sütü, bebeklerin beyin hücrelerinin gelişimi, hücreler arası ilişkilerin (sinaps) kurulmasında temel rol oynayan siyalik asit açısından da zengindir. Bu siyalik asit seviyeleri anne sütü alanlarda daha yüksek bulunmuştur.

Anne sütü alan bebeklerin psikososyal gelişimleri de olumlu yönde etkilenir

Beynin nörolojik gelişimine baktığımızda olgunlaşma sürecinin ilk iki yaşta en hızlı dönemi olduğunu görürüz. Bu süreçte bebek annesiyle ne kadar fazla iletişim kurarsa (dokunmak, güven duygusu, beslenirken yakın temasla) beyne giden olumlu sinyaller de artar. Yapılan bir başka araştırmada; 4 ay ve daha uzun süre anne sütü ile beslenenlerin 4 aydan daha kısa süre anne sütü alanlara göre 5 yaşta davranış sorunları açısından daha düşük bir riske sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca anne sütü alan bebeklerin ağrılı prosedürlere karşı diğer bebeklere göre daha az stres yaşadığı ve anne sütü ile beslenme esnasında anne bebek arası gelişen bağlanma ilişkisi ile açıklanabilmektedir. Her şeyin ötesinde anne sütü alan bebeklerin psikososyal gelişimleri daha olumlu yönde etkilenmektedir.

 

Gögus ucu yarasi Göğüs Ucu yaraları nasıl önlenir Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir? gögus ucu catlaklari gögus ucu catlaklari gögüs yaralarına ne iyi gelir gögüs ucu yarasına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl iyileşir gögüs ucu yaraları için emzirme gögüs ucu yaraları meme ucu yarası emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir gögüs ucu yaralarına meme ucu yarasi emziren annelerde memede yara nasıl tedavi edilir emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer emzirirken memenin yara olması emzirme döneminde gögüs yarası gögüs catlakları nasıl geçer gögüs ucu catlakları icin gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs yaraları göğüs ucu yaraları nasıl geçer meme ucu catlaklari meme ucu yaralarina ne iyi gelir meme ucu yarasına ne iyi gelir dogumdan sonra gögüs yaraları gögüs ucu mantarina ne iyi gelir gögüs yaraları nasıl geçer meme ucu catlaklarina ne iyi meme ucu çatlağı meme ucu çatlakları Meme uçlarında yara


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir