fbpx

Muzlu Milkshake ile Papayalı Milkshake Tarifi Annesinin Meleğinden / Pratik Anne Çözümleri / Sağlık / Yemek Tarifleri

Muzlu Milkshake ve Papayalı Milkshake Tarifi

Muzlu Milkshake ile Papayalı Milkshake Tarifi

Muzlu Milkshake ile Papayalı Milkshake Tarifi

Evde milkshake nasıl yapılır sorusunun yanıtı şöyle; gözünüzde büyümesin milkshake yapmak oldukça basit. Eşim tam bir muzlu milkshake tutkunu, hamburgerin, et yemeklerinin yanında bile milkshake’i büyük bir keyifle içiyor. Benim için aynı şey söylenemez. Milkshake’i ne yazık ki sevmiyorum hele hele etli yemeklerin yanında imkansız içmem diyecek kadar katıyım bu konuda.

Muzlu milkshake’i anladık ama papaya ne alaka diyorsunuz muhtemelen. Papaya kavuna benzeyen bir meyve ama kavun kadar tatlı değil. Yine eşimle uyuşmayan damak zevkimiz nedeniyle o papayayı kavun gibi kesip yiyebilirken bende milkshake haline getirmeden yada kurutmadan yiyemiyorum. Meyvelerin nasıl kurutulması gerektiğini ise bir başka yazıda paylaşacağım. Papaya alırken koyu sarı renkte olanlarını seçmek gerekir. Sarı ve koyu sarılar meyvenin olgunlaştığını gösterir. Yeşiller olgunlaşmamış olduğunu gösterir ve oldukça serttir. Sarı renkliler bastırdığınızda çok hafif içeri göçerler.

Papaya Meyvesi - Tropik Meyveler

Papaya Meyvesi – Tropik Meyveler

Papaya çok faydalı bir meyve özellikle A ve C vitamini ile bol miktarda potasyum, demir ve kalsiyum kaynağıdır. İçeriğinde papain enzimi barındırmaktadır. Papain enzimi sindirim bozukluklarından genellikle protein ve yağların parçalanamaması nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı kullanılır. Papain binlerce molekülden meydana gelen proteinleri Aminoasitlere kadar parçalayarak küçültür ve böylece artık madde bırakmaz ve sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle papain bir bakıma Tripsine benzer. Papain Proteinlerin ve yağların hazmedilmemesine (protein ve yağ metabolizma bozukluğu) karşı ve protein ve yağların hazmedilmemesi nedeni ile artık protein ve artık yağlar vücudun çeşitli noktalarında (Karın, Kalça, boyun gibi) yoğunlaşarak şişmanlığa neden olur. Aminoasitlere kadar parçalama özelliği nedeniyle kanser tedavisinde papaya kullanılmaktadır.

Papaya oldukça düşük kalorili bir meyvedir. Carica Papaya enerji veren bir besin olması sebebiyle gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur. Hamile kalmak istenilen dönemlerde ve hamileliğin ilk dönemlerinde yenilmemelidir. Uzak doğu ülkelerinde doğum kontrolü amacıyla tüketildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bağırsak dostudur, mide sorunu olanlar için birebirdir. Özellikle vücuttaki irin ve iltihabın önlenmesinde çok faydalıdır, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kozmetik firmaları da içeriklerinde kullanmaktadır. Özellikle hintliler eti marine etmek için kullanırlar.

Muzlu Milkshake İçin Malzemeler:

 • 2 adet olgunlaşmış muz
 • 2 yemek kaşığı vanilyalı dondurma
 • 1,5 bardak soğuk süt
 • Dilerseniz 1 tatlı kaşığı bal

Muzlu Milkshake Nasıl Yapılır:

 1. 2 adet muz blender ile iyice parçalanarak püre haline getirilir.
 2. Süt katılarak mikser ile çırpılmaya devam edilir. Eğer bal eklenecekse bu aşamada eklenir ve mikser ile çırpılmaya devam edilir.
 3. Dondurma eklenerek mikserle bir miktar daha çırpılır. Çok sıvı yada çok katı olmayan bir karışım elde edilir.
 4. Resimde göreceğiniz gibi ben star fruit kesip bardağa takarak süsledim. Siz dilerseniz kağıt şemsiye ve rulo bisküvi vb. bir şeyle süsleyebilirsiniz.

 Papayalı Milkshake İçin Malzemeler:

 • Olgunlaşmış Papaya
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 bardak soğuk süt
 • 1 yemek kaşığı çilekli veya vanilyalı dondurma

Papayalı Milkshake Nasıl Yapılır:

Papaya Nasıl Kesilir, Papaya Nasıl Yenir

Papaya Nasıl Kesilir, Papaya Nasıl Yenir

 1. Papayanın kabuğu ince bir şekilde soyulur. Ortasındaki çekirdek ayıklanır. Kavun gibi dilimlenir. Milkshake için 2 dilim kullanacağız kalan dilimleri dilerseniz milkshake yapabilirsiniz veya kavun gibi yiyebilirsiniz yada güneşte kurutabilirsiniz.
 2. 2 ince dilim papaya blender ile iyice parçalanır. Pürüzsüz kıvama gelene kadar.
 3. Süt, vanilya ve dondurma eklenerek mikser ile iyice çırpılır.
 4. Uzun ve ince bir bardakla servis edilir.

Sütlü oldukları için milkshake’leri uzun süre bekletmemelisiniz. Hele hele oda sıcaklığında veya açık havada beklemez bu nedenle içeceğiniz zaman hazırlamanızı tavsiye ederim.

Ellerinize sağlık, afiyet olsun.

 

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir