fbpx

Papaya Nedir? Papaya Meyvesi Genel Kültür / Sağlık / Yemek Tarifleri

Tropik Meyveleri Tanıyalım 🙂 Papaya Meyvesi

Papaya Nedir, Nasıl Yenilir, Papayanın Faydaları, Papaya Nasıl Kurutulur ?

Papaya Nedir? Papaya Meyvesi

Papaya Nedir? Papaya Meyvesi

Papaya, aslen tropikal bir Amerika bitkisidir ve Güney Asya’daki birçok ülkeninde en önemli mahsüllerindendir ayrıca büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Yüksek A ve C vitamin içeren magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum açısından çok şifalı bir meyvedir. Son dönemde yapılan araştırmalar Papaya Meyvesinin kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığını ortaya çıkarmıştır.

Papaya ağaçta yetişen, kimilerinin Armuta, kimilerinin Kavuna, kimilerinin ise Bal Kabağına benzettiği bir meyvedir. Carica Papaya olarak bilinmektedir. Papayanın meyvesi ve yaprağı tüketilir. Özellikle kanser tedavisinde yaprağı kullanılmaktadır.

 

Papaya yaprağı: Caricae papayae folium

Papayanın ham (olgunlaşmamış) meyveleri nadiren yaprak ve üst gövdeden çizilir ve bu çiziklerden akan beyaz süt toplanarak vakumda veya güneşte kurutularak Papainum elde edilir ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

İlk defa orta Amerika ve Güney Amerikanın kızıl derili yerlileri tarafından birçok hastalığa karşı kullanılmıştır. Amerikanın keşfinden sonra Hindistan, Sri Lanka (Ceylon) ve Doğu Afrika başta olmak üzere bütün tropik ülkelere yayılmıştır. Kızıl derililer tarafından sağlığa kavuşturan ağaç anlamına gelen papaya ve apapai diye anılmıştır. Bugünde kanserle mücadele eden doktorlar cemiyeti tarafından meyve ve sebzeler içinde kansere en etkili olan olduğu ilan edilmiştir. (NH. 7. 2000) Avustralya yerlileri aborjinlerde papaya yapraklarından çay yaparak kanserli hastaları tedavi ettikleri bilinmektedir.

Papaya Yetiştiriciliği

Papaya Ağacı - Papaya Yetiştiriciliği

Papaya Ağacı – Papaya Yetiştiriciliği

30˚ güney ve kuzey paralelinin içindeki tropik ve subtropik ikliminde yetişir. Bu nedenle Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde kış aylarında 2-3 ay serada korunması gerekir. Almanya’da botanik bahçelerinin seralarında yetiştirilmektedir.

Papaya ağacı yapraklarını dökmediğinden hemen her mevsim yaprakları toplanarak kurutulur. Ham meyveleri rendelenerek veya dilimlenerek kurutulur veya suyu çıkarılarak meyve suyu şeklinde tüketilir.

Papaya Çayı Nasıl Yapılır, Papaya Çayı Yapımı

Olgunlaşmamış meyve rendelendikten sonra kurutulur veya kurutulmuş ağaç yapraklarından 500 gram 2 – 3 litre kaynar suda önce haşlanır sonra çaydanlıkta 5 dk. kaynatılır ve soğuduktan iki saat sonra süzülerek buzdolabına konur ve günde 3 – 4 defa 150 – 200 ml içilir.

Homeopatide Yapımı

Taze yapraklarından (100 gram) ince doğrandıktan sonra cam şişeye konur ve üzerine 500 ml %70 alkol (Etanol) ilave edilir ve 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek homeopatide ismi ile anılan papaya tentürü elde edilir. Bu tentür hazımsızlığa karşı sindirimi kolaylaştırıcı olarak günde 3-4 defa 15-20 damla alınarak kullanılır.

Yan Tesirleri; Tarife uyulduğunda bilinen bir yan tesiri yoktur.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.

Bilimsel Çalışmalar

 

Kanser Tedavisinde Papaya

Kanser Tedavisinde Papaya

Florida Üniversitesinden araştırmacı Nam Dang (Florida Üniversitesi Onkoloji ve Hematoloji Araştırmaları Bölümü Başkan yardımcısı) ve Japon araştırmacı arkadaşlarının bu çarpıcı araştırma sonuçlarına göre Papaya’nın serviks, göğüs, ciğer, akciğer ve pankreas gibi çok geniş bir alanda anti-kanser etkileri kanıtlanmıştır.

Araştırmacılar bu çalışmada kurutulmuş Papaya yapraklarından elde edilen bir özüt kullanmışlardır. Papaya yapraklarından yapılan bu çayın çok güçlü etkileri görülmüştür. 24 saat gibi bir zaman diliminde bile gösterdiği etki karşısında bilim adamları şaşkınlığa uğramışlardır. Papaya özütünün etkisi ile kanserli hücrelerin büyümesinin yavaşladığı ve daha sonra da durduğu gözlemlenmiştir.

Profesör Dang ve arkadaşlarının yaptığı bu araştırmada ayrıca ilk defa Papaya yapraklarından elde edilen bu özün Th1 tipi Sitokin denilen, hücrelerin birbirleriyle iletişimini sağlayan protein ve peptidleri artırarak hücre çoğalmasını tetiklediği gözlemlenmiştir.

Papayanın problemli hücreler üzerinde olumlu etkiler gösterirken, normal hücreler üzerinde herhangi bir zehirli etkisi gözlemlenmemiştir. Günümüzdeki kanser tedavilerinde zararlı dokuların yanında normal dokuların da zarar gördüğü göz önüne alındığında Papaya özünün ne kadar etkili ve değerli olduğu görülebilir.

Bilim adamları bu 2010 yılından itibaren yaprak ve meyvedeki Papaya özütünü ilaç haline getirmek için çalışmalara başlamışlardır ve yakın zamanda somut gelişmelerin olması kaçınılmazdır.

Vitamin, mineral, yağ ve kalori değerleri için şu linki inceleyebilirsiniz.

http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1985/2

Enfes Papayalı milkshake tarifimize göz atmak için tıklayınız

 

Papaya Nasıl Kurutulur

Papaya Nasıl Kurutulur ? Meyveler Nasıl Kurutulur ?

Papaya Nasıl Kurutulur ? Meyveler Nasıl Kurutulur ?

  • Papayanın tüm kabuğu ince bir şekilde soyulur (kabuk çok  fazla derin soyulmamalı).
  • Dilimlere ayrılır. Kurutma işleminin nasıl yapılacağına karar verilir (Güneşte mi? Fırında mı?).
  • Kurutma işlemine geçmeden evvel meyvenin okside olup kararmaması için bandırma sosu hazırlanmak gerekir. Aşağıdaki bandırma tekniklerinden size uygun olanı seçmelisiniz. Ben genellikle 2 ve 3 nolu bandırma soslarını kullanıyorum ama burada tercih sizin.
  • Bandırma işleminden sonra eğer eski usul güneşte kurutma işlemi yapacaksınız; telli elek altında veya tepside kurutma işlemi yapabilirsiniz. Temiz bir tepsiye meyve dilimlerini aralıklara dizip üzerine ince bir tülbent sererek direkt güneş ışığına bırakmalısınız. Açık hava önermiyorum hijyenik olmayacağı için. Camlı bir koruma alanı olmalı. Camlı koruma alanı olursa tülbent sermenize gerek kalmaz.
  • Fırında yapacaksanız eğer tepsiye aralıklarla dizdikten sonra 60° sıcaklıkta 2-3 saat kontrollü bir şekilde kurutma işlemini yapmalısınız.
  • Kurumanın tam olup olmadığından emin olmalısınız. Meyveyi en kalın yerinden ikiye kestiğinizde içinde hiç nem belirtisi olmaması; yarı esnek ve yarı kırılgan bir yapı göstermesi gerekiyor.

Tüm sebze ve meyveler için kurutma işlemi nasıl yapılır ?

Benim  kurutma konusunda uyguladığım iki yol var birincisi, özellikle çok sıcak günlerde arabanın içine örttüğüm örtünün üzerine kurutacağım meyveleri yayarak arabayı bir bütün gün güneşte bırakmak, ikinci yöntem size özellikle biber gibi kararmasından endişe etmediğiniz, yahut nane gibi rengini kaybetmeyen otları bir güzel yıkayıp kurutarak ağzı açık bir kaba yayıp, buzdolabında bekletmek. İlk yöntemi ayrıca çok hızlı çiçek kurutmak için kullanıyorum. Bu yolla kuruyan çiçeklerin renkleri de solmuyor.

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

 

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.


Comments

  1. Üzeyir Yüce Says: Ağustos 6, 2016 at 9:22 am

    Papaya meyvesi ve yaprakları hiçbir kimyasal kullanılmadan üretimi sağlanmıştır.Yılın her ayında taze olarak temin edilir. Üretim yeri Mersin Silifke dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir