8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Kadın emeğinin, üretiminin, yaşam mücadelesinin kutlanmasına adanmış olan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Bugün bu sayfa paylaşımına ara ara bakarak, kadınlar gününe özel paylaşılan avantajları görebilirsiniz:

* İstanbul Modern Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor. 8 Mart Cuma günü müze girişi kadınlara ücretsiz.

Kısaca paylaşmak istiyoruz: Peki Neden 8 Mart?

Kadınlar için bir kutlama günü fikri ilk olarak Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin tarafından 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda ortaya atıldı.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisle yaşanan mücadele esnasında çıkan yangın sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

Clara Zetkin, işte bu yangında ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve bu önerisi kabul edildi. 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda bu günün adı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi.

8 Mart’ın, 1960’lı yılların sonunda ABD’de de anılmaya başlanmasıyla bu konu daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz