“Konuşan Trafik” adlı ücretsiz çocuk oyunu, 27 Nisan’a kadar Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde

0
“Konuşan Trafik” adlı ücretsiz çocuk tiyatro oyunu

“Konuşan Trafik” adlı ücretsiz çocuk oyunu, 6,13,20 ve 27 Nisan 2013 tarihlerinde Kadiköy Halk Eğitim Merkezi’nde

“Konuşan Trafik” adlı ücretsiz çocuk tiyatro oyunu

Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon çocuğa 15 yıldır trafik eğitimi verilmesine aracılık eden BP Türkiye Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu“Konuşan Trafik” adlı oyunuyla 6, 13, 20 ve 27 Nisan 2013 tarihlerinde saat 11.00’de 4 yaş ve üstü minik tiyatroseverle Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde  ücretsiz olarak buluşacak.

Oyun, çocukların birebir etkileşimde olduğu yol güvenliği unsurlarıyla, empati yolu ile etkin biçimde tanışmalarını sağlamayı amaçlıyor. Neden-sonuç ilişkisi ve ortak deneyimle yol güvenliği eğitimi hiç olmadığı kadar eğlenceli bir dille anlatılıyor, kolayca kavranıyor. Oyun, yol güvenliği konusunda ailelerin de bilinçlendirmesine hizmet ederken tempolu ve dinamik kurgusuyla beğeni ve ilgiyle izleniyor.

BP Türkiye Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’nun gezici tiyatro ekibi, bugüne kadar 300 bin kilometre yol katedip, yaklaşık 4 bin okulda ve 170 noktada özel organizasyonlarla 5 bine yakın oyun sahneledi. Türkiye’deki 1,5 milyondan fazla çocuğa temel trafik eğitimi verilmesine aracılık eden BP Türkiye Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) her yıl düzenlediği Altın Pusula Başarı Ödülleri’nde 2008 yılında en başarılı sosyal sorumluluk projesi dalında ödül kazandı.

Oyun Hakkında:

Yazım ve yönetmenliğini Yazar/Pedagog Aylin Çalap’ın üstlendiği oyun, çocukların birebir etkileşimde olduğu yol güvenliği unsurlarıyla, empati yolu ile etkin biçimde tanışmasını sağlamayı amaçlıyor. Neden-sonuç ilişkisi ve ortak deneyimle yol güvenliği eğitimi hiç olmadığı kadar eğlenceli bir dille anlatılıyor, kolayca kavranıyor.

Oyunun  kahramanları, çocukların trafikte sıklıkla karşılaştıkları, birbiriyle bir türlü anlaşamayan trafik lambaları, ilgi çekememekten dertli yaya geçidi, bir türlü doğru kullanılmayan, sıkıcı bulunan emniyet kemerleri… Kahramanlar, tek başlarına içinden çıkamadıkları sorunlarını çocuklarla paylaşıyor, birlikte çözmek üzere dayanışma içinde adım adım ilerliyorlar.

Yaya olmak ve yayaların uyması gereken kurallar, trafik işaretleri ve neden kullanıldıkları, doğru davranış biçimleri eğlenceli bir dil, akrobasi hareketleri, kuklalar ile betimleniyor, ritm-beden, müzik yardımıyla zenginleştirilerek interaktif uygulamalarla çocuklarla beraber tekrar ediliyor. Trafikteki hatalı davranışların, kahramanlar üzerinde yarattığı etkiler vurgulanıyor. Doğru davranış biçimleri ile kahramanlarımızın sorunları çözülüyor.

Final bölümünde tüm kahramanlar, hikâyelerini ve karakterlerinin geçirdiği değişimi kısa ve etkili biçimde izleyicilere hatırlatıyor.

Oyun Tarihleri:

6, 13, 20 ve 27 Nisan 2013 Cumartesi

Yer: Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Adres: Bahariye Cad. No:39 Adliye Yanı Kadıköy

 

Davetiyeler salon kapasitesiyle sınırlı olduğundan rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için  0 212 219 49 86-87  ya da 0 533 351 09 83 no.lu telefonları arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz