Yapi Kredi Kültür Merkezi’nden Ücretsiz Kitap Okuma Atölyeleri 6 Nisan 2013 Programı

0

Yapi Kredi Kültür Merkezi’nden Ücretsiz Kitap Okuma Atölyeleri

Yapi Kredi Kültür Merkezi'nden Ücretsiz Kitap Okuma Atölyeleri

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde 6 Nisan 2013 Cumartesi günü farklı yaş grupları için yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı eşliğinde ücretsiz yaratıcı drama ile kitap okuma atölyelerigerçekleştirilecek.

6 Nisan 2013 Cumartesi   Saat: 10.00-10.45

Ayşegül Masallar Diyarında ( 5-7 yaş )

Kaç nesil onunla büyüdü… Çocukluk arkadaşımız Ayşegül!

Ayşegül, kendisinden küçük iki erkek kardeşi, annesi, babası, köpekleri Fındık ve üç kediciğiyle arkadaşlarının serüvenleri, bütün dünyada çocuklar tarafından çok sevildi. Kitaplar pek çok dile çevrildi ve defalarca basımı yapıldı. Elli yıllık Türkiye serüveni boyunca, pek çok kuşak, Ayşegül ve arkadaşlarıyla büyüdü; ebeveynlerle çocukların ortak arkadaşı oldu. Ayşegül dizisi yaşamın tümünü kucaklıyor. Kardeşler arası kavgalardan, oyunlara, okulda yardımlaşmalara kadar…

Çocuklar, yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı yönetimindeki bu atölyede bu kez Ayşegül’ün bitmeyen serüvenine ortak olacaklar.

6 Nisan 2013 Cumartesi   Saat: 11.00-12.00

Yazı İnsanlığın Bedeli ( 8-10 yaş )

Şair Georges Jean, başlangıcından bugüne yazının tarih içindeki serüvenini anlattığı kitabında farklı kültürlere ve ifade biçimlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor çocukları.

5000 yıl önce ilk kez Sümer Uygarlığı tarafından basit muhasebe hesaplarını kaydetmek üzere kullanılan resim yazılarından Mısır hiyerogliflerine, Ortaçağ kaligrafilerinden İslam Hat Sanatı’na ve Çin’deki düşünce yazılarına kadar el yazısının ve elyazmalarının gelişimi ve farklı biçimleri ele alınıyor önce.

Ardından ilk matbaa kuruluyor, yazının tarihi basımcılığın ve tipografinin tarihiyle bu noktada kesişiyor. Kitabın ve basımcılığın serüveni de başlamış oluyor böylelikle. Genelleşen ve yaygınlık kazanan yazı, artık dinsel imgelerden müziğe, dil oyunlarından edebiyata ve bilimsel formüllere kadar çok farklı alanların ortak ifade aracına dönüşüyor. Ve Georges Jean’ın belgeler ve tanıklıklarla gösterdiği gibi, modern dünyada yazı, harf, kendiliğinden bir varlık oluyor, dünyanın vazgeçilmez bir parçasına dönüşüyor.

İnsanlığın belleği “yazı”nın bu tarihsel yolculuğuna ortak olmaya 8-10 yaş aralığındaki tüm çocuklar davetli!

Etkinlikler ücretsiz olup 24 çocuk ile sınırlıdır.

Rezervasyon için  0 212 252 47 00 ( Dahili :503 ) no.lu telefonu arayabilirsiniz.

Adres:  Yapı Kredi Kültür Merkezi İstiklal Caddesi No: 161-161A Kat: 4 Beyoğlu İstanbul

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz