Sakıp Sabancı Müzesi 3-4 Ağustos 2013 tarihli Ücretsiz Çocuk Atölyeleri

Sakıp Sabancı Müzesi 3-4 Ağustos 2013 tarihli ücretsiz çocuk atölyeleri

anne-sinin-melegi-com-ssm-oryantalizm-sakip-sabanci-muzesi-ucretsiz-cocuk-atolyeleri-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi-watermark

Sakıp Sabancı Müzesi‘nde 3-4 Ağustos 2013 hafta sonunda “Oryantalizmin 1001 Yüzü” Sergisi kapsamında ücretsiz çocuk atölyeleri düzenlenecek.

Doğudan Gelen Mimar

Batıda yaşayan mimarlar olduğunuzu düşünün. Doğu’da Mısır’ı, İstanbul’u, Bağdat’ı gezmişsiniz, hatta orada bir süre yaşamışsınız. Geri döndüğünüzde, yaşadığınız şehre oryantalist görünüm kazandıran resimler hazırlayacaksınız. Binalara neler ekleyebilirsiniz, nelerle süsleyebilirsiniz? Meydana neler koyabilirsiniz? Sokaklarda yaşayan insanlar nasıl görünür?”

2001 – 2004 doğumlu çocuklar, bu atölye çalışmasına katılarak, mimariye ve sosyal yaşantıya yansıyan oryantalist öğeleri anlamaya çalışacak, bunu resimlerine de aktaracaklar.

Tarih: 3 Ağustos 2013 Cumartesi

Saat : 11.00 – 13.00

Oryantalist Ressamlar

“Kendi halinizde yaşayan birer ressamsınız. Fransa’da ya da Venedik’te yaşıyorsunuz. Resimlerinizi kendi ülkenizdeki Osmanlı elçiliğine götürmek aklınıza geliyor bir gün. Onlar da alıp padişaha gönderiyorlar. Padişah resimlerinizi çok beğeniyor ve sizi İstanbul’a çağırıyor. İstanbul’da, saraydan görüntüler, padişahın törenleri, sokak görüntüleri, çayır eğlenceleri resimleyecek ve çok ünlü bir ressam olacaksınız. Tablolarınız yüzlerce yıl sonra müzelere konulacak.”

2007-2008 doğumlu çocukların katılacağı atölye çalışmasında, Amadeo Preziosi, Marius Bauer, Zonaro gibi oryantalist ressamların kısa yaşam öyküleri ile İstanbul’daki ilginç anıları anlatılacak; resimleri analiz ederek oryantalizmin sanata etkisinin vurgulandığı bir program uygulanacak.

Tarih ve Saat: 

3 Ağustos 2013 Cumartesi, 14.00 – 16.00

4 Ağustos 2013 Pazar, 11.00-13.00

Doğu’da Bir Fotoğraf Atölyesi

“Siz bir fotoğrafçısınız. Paris’ten gelip İstanbul’a stüdyo kurmuşsunuz. İstanbul’daki insanların yerel kıyafetleri ile mizansenler yaratarak fotoğraflayacaksınız. Bunun için daha önce çekilmiş fotoğraflardan ve kostüm sandığından faydalanabilirsiniz.”

2005 – 2006 doğumlu çocukların katılacağı atölye çalışmasında, sergideki stüdyo fotoğrafları gibi mizansenler yaratılacak. Atölyede bir fotoğraf köşesi kurulacak. Sandıktan çıkan kostümleri kullanarak, benzer karakterler ve kompozisyonlarla fotoğraf çekimleri yapılacak ve çocuklara hediye edilecek.

Tarih: 4 Ağustos 2013 Pazar

Saat: 14.00 – 16.00

———–

Ayrıntılı bilgi almak için 0 216 550 97 62 no.lu telefonu arayabilirsiniz ya da ssmegitim@sabanciuniv.edu  adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Rezervasyon yaptırmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz