Yaşasın Hıdrellez… Hıdırellez Kutlu Olsun

Hıdırellez gününde darda olduğunuz konularda dua etmek, dileklerde bulunmak yani talep etmek çok olumlu bulunur.

4
Ruz-ı hızır (hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas peygamberin yer yüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanır. Yazın başlangıcı kabul edilen bugünde Hızır ve İlyas Peygamberlerin buluştuğuna ve dileklerin kabul olduğuna , bereket , bolluk geldiğine inanılır. Hıdrellez inanışına göre ise; iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır'ın, İlyas peygamberle buluştuğu 5 - 6 Mayıs tarihleri dileklerin kabul olduğu günler. Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece buluşup, doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar, tüm gece boyunca gezerler. Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. 6 Mayıs günü dünyada; bolluk, bereket, sağlık, şifa, kısmet, uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerin kabul edildiği gün olarak geçer. Peki, siz Hıdrellez’de ne yapacaksınız? 13 Adımda Dilek Nasıl Dilenir, 13 Noktayla Hıdırellez Nedir ve Neden Bu Geceyi, 5-6 Mayıs Hıdırellez ve Hıdırellez’de neler yapılır?, 6 mayıs hıdırellez, Bu gece Hıdırellez coşkusu var,Bugün bahar bayramı Hıdırellez, gül ağacı,gül ağacına dil,hıdırellez 2014,hıdırellez dilek,hıdırellez duası,hıdırellez duası nedir,Hıdırellez duası nedir bugün neler yapılır?,Hıdırellez Günü,Hıdırellez günü neler yapılır, Hıdırellez hazırlığı nasıl yapılır,Hıdırellez inanışına göre neler yapmalı ve neler yapmamalı,Hıdırellez mesajları ve sözleri…Sözcü,hıdırellez nasıl kutlanır,hıdırellez ne demek,hıdırellez ne zaman,hıdırellez ne zaman 2016, hıdırellez nedir,Hıdırellez nedir bu günün önemi ne,Hıdırellez nedir nasıl kutlanır Mayıs hıdırellez ne zaman,Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman?,Hıdırellez nedir? Ne zaman kutlanır?,hıdırellez şarkısı,Hıdırellez’i Unutmayalım,Hıdırellezde nasıl dilek dilenir?, hıdırellezde ne yapılır, Hıdırellezde ne yapılır ne yapılmaz? – Hıdırellez duası,hidrellez festival,hidrellez nedir, nevruz,peki hıdırellez de neler yapılır

Yaşasın Hıdırellez !

Her yıl heyecanla umutla beklediğim tarihlerden biridir 5 Mayıs. Daha dileklerim pek kabul olmasa da bitki nebat seven biri olarak, bahçede ailenin kadınları ve çocukları ile neşe içinde dileklerimiz için gül ağacı etrafında fır dönmek, bir yandan sadece bugüne özel sakladığımız kiremitlerden ev yapmak, camlara niyetlerimizin resimlerini asmak. Ben hıdırellezin bizi biraya getirip keyiflendiren bu yönünü de çok seviyorum. Biz hanımlar dileklerimize dalmışken, erkekler balkonlardan gül ağacı arayan kadınlara bıyıktan altından gülüyor olabilirsiniz, ama biz gerçekten eğleniyoruz.

Hıdırellez her sene 5 Mayıs ikindi vakti başlayıp, 6 Mayıs ikindi saatine kadar, bilhassa 5 mayıs gecesi güneş battıktan sonra, dilek ve niyetlerimizin‬ kabul olduğu inancı‬ ile binlerce yıldır kültürümüze yerleşmiş önemli bir geleneklerimizdendir.
Gelenekleri ve atalarımızdan bize aktarılan tüm bu ritüelleri çok severim. Öncelikle şu yalan dünyada bizi bir araya getiren, ben olmaktan çıkarıp biz olmaya çeviren bu eski ve köklü bilgiler zamanla gördüm ki ilginç deneyimlerin, olgunlaşarak bize kadar aktarılmış görmüş geçirmişliğin şahane kalıntılarını taşımakta.

Yaşasın Hıdırellez… Doğa Ana’nın şefkati temiz kalplerimizden eksik olmasın. Aman dilekleri ihmal etmeyin (malum kul sıkışmayınca Hızır yetişmez) Gün geceye kavuşmadan, ne dileğiniz varsa dileyin, ben az evvel dileğimi gül ağacına bıraktım 😀

Hıdırellez, gül ‬ve gül ağacıyla adeta örtüşmüştür. Bitkilerin her canlı gibi kendi enerji alanları vardır ve hatta bu alanların oldukça da güçlü olduğu bilinir. İnanca göre, gül yağı ve gül ağacı kişinin enerji seviyesini yükselten ve kötü enerjilerin kişiye yaklaşmasını engelleyen bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de hıdırellez ile gül ve gül ağacı adeta bütünleşmiştir.
Hıdırellez gününde darda olduğunuz konularda dua etmek, dileklerde bulunmak yani talep etmek çok olumlu bulunur.

Mumsy Natural Göğüs ucu yaralarının oluşumunu önlemeye yardımcı Doğumdan önce ve sonra Mumsy Natural® emzirme ürünlerini kullanan anneler göğüs ucu yaraları ve ağrılarını yaşamadan bebeklerini daha uzun süre emziriyor.

Hıdırellez’de nasıl dilek dilenir?

Öncelikle hıdırellez ve benzeri günlerde dileklerinizi yazılı olarak aktarmalısınız. Bu nedenle de gül ağacının dibine veya dalına dileklerinizi yazılı olarak bırakmak gerektiğine inanılır. Yazı, sizin karşı tarafla yaptığınız bir anlaşma gibidir. Yazı, düşüncelerinizi, duygularınızı‬ belirgin hale getirerek onu bir anlamda var eder. Dileğiniz her ne ise bunu elbette önce yaradandan talep ediyoruz, sonra bunu beyaz bir kağıda yazıyoruz. Kağıdı gül ağacının dibine koyuyoruz. Ağacın dibine ayrıca bereket için para da gömülür. Hıdırellez sabahı erken saatte dileğinizin yazılı olduğu kağıdı denize atıp, parayı da ağacın dibinden çıkarıp, cüzdanınıza koymak ve gelecek yıl ki hıdırelleze kadar saklamak gerektiğine inanılır. Hıdırellezle ilgili en çok yapılan dilek geleneği bu şekildedir.
Eğer Gül ağacı bulamazsanız, bu işlemi herhangi bir ağaca ya da evinizdeki bitkiye de yapabilirsiniz. Diğer yandan bu tip zamanları inancınıza göre dualarla geçirmek ve günün ertesinde ihtiyacı olan bir kişiye yardım etmek tavsiye edilir.
Gül ağacı geleneği dışında, hıdırellez günlerinde 5 Mayıs günü ve akşamı evinizde yoğurt mayalamak veya mayalı bir yiyecek yapmak evinizin bereketi‬ ve bolluğu için çok uygun bulunur. Maya, artan üreyen etkisi ile evinizin enerjisi açısından çok iyidir. Bu konuda en kolayı yoğurt mayalamaktır. Sadece hıdırellez dönemlerinde değil, genel olarak da evinizde hiç değilse yoğurt mayalamaya çalışın. Eğer bekarlar hıdırellez gecesi tuz ya da tuzlu ekmek yer ve uykuya yatarsa gece rüyasında gelecekteki eşini gördüğü de rivayetler arasında. Son olarak bir başka hıdırellez geleneği de şöyle gerçekleştiriliyor: 5 Mayıs gecesi dileğinizi dileyip dilek anahtarınızı gül ağacının dibine bırakıyorsunuz, ertesi sabah erkenden kalkıp dilek anahtarınızı alıp bir yıl cüzdanınızda saklıyorsunuz.

Hıdrellez,  Türk aleminde kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı hızır (hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas peygamberin yer yüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır.

Yazın başlangıcı kabul edilen bugünde Hızır ve İlyas’ın buluştuğuna ve dileklerin kabul olduğuna, bereket, bolluk geldiğine inanılır.

Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşirler. Onlar tüm gece boyunca gezerler ve gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Tüm kalbi temiz insanların dileklerini kabul ederler. Bolluk ve bereket dağıtırlar. İnanışa göre iyileri ödüllendiren kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, kış mevsiminin bitip yaz mevsimin başladığı bir bahar bayramı olarak binlerce yıldır pek çok kültürde kutlanmaktadır.

Her baharda yeniden uyanan hayatın bir varlıkta vücut bulmasını sembolize eden Hızır’ın taşıdığı özelliklerin ise şunlar olduğuna inanılır;
-Kalbi temiz ve inanan insanlara yardım eder.
-Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
-Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
-Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
-İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
-Uğur ve kısmet sembolüdür.
-Mucize ve keramet sahibidir….

Bu yıl HIDRELLEZ’de tüm güzel dilekleriniz gerçek olsun.

Kimimiz gül dallarına dileklerini asar, kimilerimiz yemeklerini ağzı açık bırakır.. Sabah ezanında kalkıp kapısını, penceresini açar Hızır Aleyhisselam’ı selamlar. Siz Hıdırellez‘de dilekleriniz için neler yapıyorsunuz?

Bugün Hıdırellez ! 5-6 Mayıs Hıdırellez ve Hıdırellez'de neler yapılır?

HIDIRELLEZ DUASI

Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil sevebileceğim herkes de dahil, sağlığı iyi olsun
Kalbi ritmini çalsın, yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun,
Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın,
Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olmasın,
Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın,
Sevdikleriyle bir arada olsun,
Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın, lafları birbiriyle başlasın,
Nesi varsa bölüşecek birisi olsun, nesi yoksa bulup getirecek biri olsun,
Bu birileri az ama öz olsun, bazıları dünyada tek olsun,
Sevgisinin tamamını harcasın, harcasın ki ona büyük bir miras kalsın,
Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun, onun yeri ayrı olsun,
Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın,
O her şeyine, her haline tek tanık olsun, bir hareketiyle güldüren bir hareketiyle ağlatan olsun,
Duyguların hepsi onda olsun, kalbi buna teslim olsun,
Bütün şarkılar onu anlatsın, aşık olsun, sırılsıklam olsun, kurumasın,
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun,
İbadet eder gibi bu keşfini her gün yeniden kutlar gibi onu yapıp dursun,
Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün, daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün,
O başkalarının bunu gördüğünü dış gözüyle görsün iç gözüyle işine baksın,
Neşesi bol olsun, kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin,
İçinde bir şey durup durup zıplasın,
Duydukları gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın,
Gürültü çıkarsın, saçma şeyler söylesin,
Çocuklukta en şımardığı ana sık sık gidip gelsin, nereye gidip geldiği bilinmesin,
Değiştirmek istedikleri değişsin, eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın,
Kapıda hep kamyonu dursun, dilediği yere taşınsın,
Kendinden taşınmak isterse içindeki güç dışındaki sevgi ona yardımcı olsun,
Bileği bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin,
Bir şey ona sürpriz olsun,
Günlerinden bir günü bir pakete sarılı olsun,
Açılınca içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın,
Bugün 365’ten herhangi biri olsun,
Öylesine bir Pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde unutulmaz bir Salı saklasın,
Öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu hayatın zekasını anlatsın,
Bir hayali gerçek olsun, bir hayale gözünü yumsun,
Hayalini kendinden saklamasın,
Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın,
Bu duayı okusun, kendi sesiyle duysun, duası gerçek olsun.
Her kelimesine şükretsin, tek satırına nazar değmesin

Hıdırelleziniz kutlu olsun,

Sevgiler

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları


 

Bebek Gelişimi | Emzirme: Anne sütünün kalitesi ile tükettiğimiz yiyeceklerin bağlantısı. Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,Anne sütü nasıl arttırılır,Süt yapan yiyecekler hangileridir,‎Anne Sütünü Arttırmak İçin,‎Anne Sütü Nasıl Artar,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler,sütü arttırdığına,Sütünü Arttıran Yiyecekler,süt yapan besinler,Anne sütü nasıl arttırılır, Süt yapan yiyecekler hangileridir,Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler,Süt Yapan Yiyecekler,Süt yapan yiyecekler nelerdir,İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Yapan Meyveler Nelerdir,Anne sütü ve anne sütünü, İncir, anne sütü artmasını sağlar, Süt Yapan,Anne Sütünü Artıran Yiyecekler,dereotu sağlıklı anne sütü üretimi,Anne sütünü artıran yiyecekler , anne sütünü arttıran besinler, anne sütü üretimi,Sütüm Yeterli mi,Anne Sütü Yapan Yiyecekler Hangileridir,Anne Sütünü Artıran En Önemli Meyve Hangisidir,Anne Sütü Yapan,Anne sütü ve anne sütünü artırmak,Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler,süt yapan meyveler, süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu, süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü, süt yapan çay, anne sütünü artıran gıdalar, süt yapan yiyecekler canan karatay, doğum sonrası süt yapan yiyecekler, süt yapan çorbalar,süt artırıcı, sütü arttırmak için ne yapmalıyız,Süt yapan yiyecekler hangileridir,çok süt yapan mucizevi bir yiyecek,Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler,Emzirme Döneminde Beslenme,Anne Sütünün Önemi ,bol bol süt yapan yiyecekler tüketin,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler ve eski zamanlardan beri sütü arttırdığına inanılan besinler nelerdir, Çok sütüm vardı benim,3 aylık bebek, 4 aylık bebek, 6 aylık bebek,anne, anne bebek blog, anne blog,Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar, anne sütünün kalitesi, anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır, Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Artırılır,Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır?, Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin,Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler, annenin sütünün kalitesi arttırıcı yiyecekler ve bitkiler, bebek gelişimi, blogcu,blogcu anne, bloger anne, emzirme,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, kaliteli anne sütü nasıl anlaşılır, persentil,persentil hesaplama,sut yapan yiyecekler,Sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi? bebek emzirme süresi bebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme videoları emzirme sorunları yeni doğan bebek emzirme pozisyonu yenidoğan bebek emzirme teknikleri yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü Emzirmenin Temel Kuralları,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir,Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,bebek Emzirme Rehberi,emziren kadın,La Leche League Türkiye-Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirmepozisyonu,Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin 5 Altın Kuralı,Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri ,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangiler, Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
hıdırellez hdırellezde tuz yiyip yatmak hıdırellez dilek anahtarı
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. 

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

5-6 Mayıs Hıdırellez ve Hıdırellez’de neler yapılır?

4 YORUMLAR

  1. Peki sabah kalktım dileklerimi gül dallarından topladım ama bu dileklerimi atabilecegim bir deniz gol ırmak yok evde bir kaba su doldurup içine atsam olurmu?

    • Merhaba Meltem,

      Hıdırellez’de dilekler gece 12’den önce yazılır ve gül ağacına bağlanır, sabah ezanı ile kalkılıp dilekler ağaçtan alınır ve akar suya bırakılır. Ya da bir sene muhafaza edildikten sonra akarsuya bırakılır.

      Sevgiler

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz