fbpx

Eğlenceli Gerçekler | Tırtılların 4000 kası vardır


Eğlenceli gerçekler

Bir tırtıl için atıştırmak; 7 gün 24 saat süren bir görevdir.

İleride kelebek olacak tırtılın görüntüsü, hiç de kelebek olacakmış izlenimi vermez. Ama metamorfoz yani dönüşüm için tırtılın bol miktarda gıda ve enerjiye ihtiyacı vardır. Dönüşümü gerçekleştirebilmek için, bir tırtıl yumurtadan çıkıp pupa(pupa evresi kozada dönüşümü beklediği evredir) olana kadar yemeye devam eder. Böylelikle bazı tırtıllar, bu sürede 100 katı büyüklüğe ulaşabilirler.

Tırtılların vücutlarında 4000 adet kas vardır.

Biz inasanların bedeni gibi büyük bir alanda 629 kas olmasına karşın bu küçücük bedene sahip tırtıllar da 4000 kas olması şaşırtıcı gelse de, bulundukları objeler üzerinde tutunmak ve ilerlemek için bu kaslara ihtiyaçları var. Biliyor musunuz? Tırtılların sadece baş kısmında 248 adet kas vardır. Çoğu tırtılın uzun gövdesi 13 bölümden oluşur.

Tırtıllar genellikle bitkilerin yaprakları arasında yaşarlar. Tırtıllar annelerinin yumurtladığı ağacın yapraklarını yiyerek beslenirler.Bazı kuşlar ve böcekler gibi tırtıllarla beslenen hayvanlar vardır. Tırtılların ise kendilerini düşmanlarından korumaya yarayan ilginç özellikleri vardır. Tırtıllar renkleri ve desenleri sayesinde kolay kamufle olabilirler. Bazı tırtıllar yaşadıkları ve beslendikleri ağacın yaprakları ile aynı renktedir, bazıları diğer canlıların saldırılarından korunmak için dikenlere sahiptir. Bazı tırtıllar tükettikleri bitkilerin zehirlerini kendilerini savunmak için kullanır, bazıları ise kötü koku salarak düşmanlarından kurtulmaya çalışır. Bazı tırtıllarda gündüzleri bulundukları dalda kamufle olarak ölü taklidi yapar. 🙂

Kuşlar ve böcekler gibi canlı türlerinin gıdası olabilen tırtılları ayrıca bazı Botswanalılar yemek öğünleri arasında çerez olarak kurutulmuş tırtıl olarak atıştırırlar.

Tırtılların dönüştüğü kelebeklerin 1 günlük bir ömrü mü var sence? Kelebeklere dair eğlenceli bilgiler okumak ister misin? Hemen tıkla

Tırtıllar hakkında ilginç bilgiler; Tırtılların 4000 adet kası vardır ve neredeyse 7 gün 24 saat yemek yerler


Comments

  1. Annesinin Meleği Says: Mayıs 15, 2016 at 1:48 am

    Visitor Rating: 5 Stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir