fbpx

Anne sütü hangi koşullarda saklanmalı ve ısıtılmalı?


Bebek Beslenmesi

Anne sütü hangi koşullarda nasıl saklanmalı ve çözdürülmelidir?

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için ihtiyacı olan en temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünü öncelikli emzirerek vermenizi öneririz. Emzirmek annenin ve bebeğinin konforunu sağlayacağı gibi, anne bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Bebeğinizi emziremediğiniz durumlarda da anne sütünü bir süt sağma pompası ile sağıp bebeğinize verebilirsiniz. Göğsü sağmak, anne için pek de konforlu olmayan bir işlemdir. Süt sağma işlemi, bebeğinizi günde 8 kereye yakın emzireceğiniz düşünülürse, sosyal hayatınızı kısıtlayacağı gibi zamanınızdan çalacak, süt sağma seansları arasında bebeğinizi oyalayacak bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır.  Uygun koşulları bularak evinizin dışında sütünüzü sağmayı başardıktan sonra, anne sütünün bozulmadan korunması, ısıtılarak bebeğinize verilmesi oldukça meşakkatlidir.

Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar kıymetli, koruyucu, iyileştirici hayat verici olduğu düşünülürse, sağılmış anne sütünün güvenli bir şekilde saklanması çok önemli. Eskiden anne sütünün saklanması ile ilgili bilgi eksikliğinden çalışan annelerimiz sağdıkları sütü malesef imha edermiş. Bugünün bilgileri ve imkanları olsa biz çalışan annelerin çocukları o kıymetli anne sütünden daha fazla faydalanabilir, daha fazla anne sütü alabilirdik 🙁

İşte son derece değerli anne sütünün saklanması ile ilgili aklınızı kurcalayan önemli soru burada karşınıza çıkıyor:

Anne sütü saklama Sağılmış anne sütü nasıl saklanır Anne Sütünü Saklama Koşulları Anne sütü ne kadar

Anne sütü saklama koşulları

Anne sütünün saklanmasında 3 vakitler kuralı geçerlidir 🙂

Anne sütü sağıldıktan sonra;

 • 3 saat güneşten uzak oda sıcaklığında (19-24 C)
 • 3 gün buzdolabınızın soğutucu kısmında (en fazla +4 derece)
 • 3 ay buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde minimum -18 derecede güvenle saklanabilir.

Yukarıda belirtilen anne sütünü saklama süreleri Sağlık Bakanlığı’nın 03.05.2012 tarihinde 5258 sayılı yazısında yayınladığı saklama koşulları süreledir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır,Anne Sütümü Nasıl Saklayabilirim,Anne Sütü Saklama Rehberi ,Anne sütü nasıl

Anne sütü hangi koşullarda saklanmalı ve ısıtılmalı? Anne sütünü saklamak, dondurmak ve çözdürmek ile ilgili aradığınız tüm bilgiler…Anne sütünü saklamak, dondurmak ve çözdürmek ile ilgili aradığınız tüm bilgiler.Anne Sütü Nasıl Saklanır,Anne Sütümü Nasıl Saklayabilirim,Anne Sütü Saklama Rehberi ,Anne sütü nasıl saklanmalı ve çözdürülmeli,Anne sütü nasıl sağılır ve saklanır,Anne Sütü Saklama Kosullari | Kadınlar Kulübü,Anne sütü nasıl saklanıR,Sağılmış anne sütü nasıl saklanır,Anne Sütünü Saklama Koşulları,Anne sütü ne kadar süre saklanabilir,Anne sütü nasıl saklanır, nasıl dondurulur, sağılan süt bebeğe nasıl verilir,Anne sütü nasıl ısıtılmalı,dondurulmuş anne sütü nasıl çözülür,Anne sütü saklama koşulları nasıl olmalı,Anne sütünün saklanması,Anne Sütü Nasıl Saklanır ve Donmuş Anne Sütü Nasıl çözdürülür,Anne Sütü Saklama Koşulları ,Anne Sütü Nasıl Saklanır,Anne Sütünün Saklama Koşullarına Yönelik,Anne Sütü Nasıl Saklanır,Anne Sütü Nasıl Saklanıp Kullanılır,Anne Sütü Sağımı Ve Saklanması,anne sütü saklama,Anne Sütü Nasıl Saklanır,Anne sütü hangi koşullarda saklanmalı ve çözdürülmelidir,Anne sütünün saklanması, depolanması, tekrar kullanılması,Anne sütü nasıl saklanır, anne sütü nasıl depolanır,anne sütü buzdolabında ne kadar kalır,Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır,Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütü Ne Kadar Sürede Bozulur,Anne Sütü Sağma ve Saklama Tekniklerisaklanmalı ve çözdürülmeli,Anne sütü nasıl sağılır ve saklanır,Anne Sütü Saklama Kosullari | Kadınlar Kulübü,

Anne sütü nasıl saklanmalı ve tekrar nasıl kullanılmalıdır?

Sağmış olduğunuz anne sütünü buzdolabınızın soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklayabilirsiniz. Bunun için:

 •  Sterilize edilmiş, anne sütü saklamak için özel üretilmiş kap/şişe ya da anne sütü saklama poşeti kullanabilirsiniz.
 • Anne sütünüzü güvenle saklamanmasında kullanılacak ürünlerin BPS ve BPA içermediğinden emin olmalısınız. Bu maddeler bebeğinizin sağlığı ve hormonal gelişimi yönünden zararlıdır.
 • Süt sağma makinenizle uyumlu poşetler seçerseniz, sağdığınız sütü birden fazla kap arasında aktarmazsınız.
 • Anne sütü saklama poşetinin ya da kabının üzerine sağım yaptığınız saati ve tarihi kolayca yazabilmelisiniz. Çünkü önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır. Sütlerin kullanımı FIFO yöntemi ile olmalı, yani dolaba ilk giren süt ilk çözdürülmek için çıkmalıdır.

 

Sağdığınız anne sütünü saklamak için ipuçları:

 • Anne sütü saklama poşetlerinizi ya da kaplarınızı ağzına kadar doldurulmamalısınız. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerdeki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
 • Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın.
 • Eğer göğsünüzü işyerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun.
 • Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde, özellikle kapak kısmında sıcaklık dalganabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

 

Donmuş anne sütü nasıl çözdürülmeli ve ılıtılmalı?

 • Donmuş anne sütünü çözdürmek veya sıcaklığını arttırmak için bir kaseyi sıcak veya ılık su ile doldurun ve içine donmuş anne sütü olan poşet/şişeyi oturtun.
 • Anne sütü ılıtmak için sütü kesinlikle ateş üzerine koymayın ya da kaynatmayın. Kaynatma işlemi sütün içindeki besinlere zarar verecektir.
 • Donmuş anne sütü, çözünürken sütün üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir. Sütün sıcaklığını test etmeden önce anne sütünü hafifçe sallayarak karışmasını, sıcaklığın homojen yayılmasını sağlayın. Ayrıca hafifçe karıştırma, sütteki kaymağın dağılmasını sağlayacaktır.
 • Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın.

 

Çözdürülmüş anne sütü nasıl korunmalı?

 • Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saate kadar korunabilir.
 • Dondurulmuş anne sütü tekrar dondurulmamalıdır!

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır Anne Sütü Nasıl Saklanır  Anne Sütü Ne Kadar Sürede Bozulur, Anne Sütü Saklama Teknikleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Comments

 1. Müge Gökçe Says: Şubat 19, 2019 at 2:13 am

  Merhaba,
  Ben 35haftalik hamile uzman bir psikologum:) Psikolog olarak bir cok bilgiyi biliyoruz bebek konusunda;fakat bu tecrubeleri yasamadigim icin bilemiyorum o nedenle cok bilgilendirici,acik ve net yazilar paylasmissiniz.Tesadufen bnde sayfaniza rastladim ve cok begendim,tebrik ediyorum. Ben de herkes gibi meshur listenizi istiyorum,bana da mail atarsaniz cok memnun olurum.Simdiden tesekkur ediyorum,basarilarinizin devamini diliyorum

  • Annesinin Meleği Says: Şubat 25, 2019 at 12:29 am

   Çok tebrikler ve teşekkürler Müge, içeriğimi yararlı bulmana, beğenmene çok sevindim. e-posta adresine bebek ihtiyaçları alışveriş listemi ilettim. Bebeğini sadece anne sütü ile büyütmeyi planlayan annelere bebek hazırlıkları içerisinde en önemli hazırlığın göğüs ucu yaralarını yaşamadan emzirme için gerekli hazırlıkları yapmak olduğunu hatırlatıyorum. Seninle de paylaşayım, doğumundan önce mutlaka göğüs ucu yarasına ne iyi gelir yazımı mutlaka oku. Bebeğini sağlıkla kucaklayıp, mutlulukla büyütmeni dilerim. Sevgiler.

 2. HayalVera Says: Kasım 13, 2018 at 11:16 am

  Merhaba. Yeni ve deneyimsiz bir anne olarak vermis oldugunuz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ben 10 gun once dogum yaptim. Erken dogum oldugu icin bebegim kuvezde. Hergun sut sagip goturuyorum. Size sormak istedigim, her sagim ayri posetlerde mi olmali ? Mesela ben 12’de sagdigimi bir posete koydum. 2’de sagdigimi ayni posete koyabilir miyim yoksa ayri ayri mi muhafaza etmeliyim?

  • Annesinin Meleği Says: Kasım 16, 2018 at 11:26 pm

   Merhaba,
   Tebrik ederim, bebeğinizin biran evvel küvözden çıkmasını diliyorum. Farklı saatlerde sağdığınız sütleri aynı poşette saklamayın. Kontaminasyon(bulaşma) ile birçok farklı mikroorganizmayı bir araya getirirsiniz. Biliyorum bu işlemler, özellikle süt sağma oldukça zahmetli, hele de bebeğininin küvözden çıkmasını bekleyen anneler için daha da külfet. Fakat kontaminasyon özellikle bebeği küvözde olan bir anne için çok daha fazla dikkat gerektiren bir konu. Bebeğinizin bağışıklığı için sütünü steril tutmaya özen göstermenizi ve sağılmış sütü uygun ısıda ve hava almayacak şekilde saklayarak bebeğinize ulaştırmanızı öneririm. Sevgiler

 3. merhaba
  öncelikle ne güzel ne değerli bilgiler vermişssiniz, 26 haftalık hamile bir anne adayı olarak teşekkür ediyorum, siteniz bundan sonra takibimde olacak:)
  ve tabi ki meşhur listenizi rica ediyorum ben de…
  çok teşekkürler, kolaylıklar..

  • Annesinin Meleği Says: Kasım 28, 2016 at 8:56 pm

   Merhaba Gülnur,
   Tebrik ederim. Övgü dolu sözlerin için teşekkür ederiz. Aldığımız her güzel, içten yorum bizi çok mutlu ediyor. Siteyi canlı ve aktif tutmak ve yeni annelere destek olmak için motivasyonumuzu güçlendiriyor. E-posta adresine ilettiğim listede pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, bebek odası hazırlıklarından emzirme ürünlerine kadar birçok detaydan ayrıntılı bahsediyorum. Güvenilir bebek ürünleri için marka önerilerimi de e-posta adresinde bulabilirsin.
   Sevgiler.

 4. Visitor Rating: 5 Stars

 5. Annesinin Meleği Says: Mayıs 22, 2016 at 12:46 am

  Visitor Rating: 5 Stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir