Bebeklerimizin ve Çocuklarımızın Çamaşırlarını Nasıl Yıkamalıyız?

Bebek ve çocuk eşyalarının seçimi ve nasıl yıkanıp kurutulacağı hakkında öneriler. Çocuklarımızın Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı,Çocuklarımızın eşyalarını kaç derece de yıkarsak mikroplardan kurtuluruz,Yıkadığımız giysileri nasıl kurutmalıyız,Bebeklerimizin ve Çocuklarımızın Çamaşırlarını Nasıl Yıkamalıyız,çocuk eşyaları,çocuk eyalarını yıkamak,bebek eşyaları nasıl yıkanır,bebek eşyaları yıkaması için temizleyici önerileri,çocuk eşyaları nasıl yıkanır,bebek eşyaları nasıl yıkanır,çocuk eşyaları nasıl temizlenir,bebek eşyaları nasıl temizlenir,bebek eşyları temizleyicisi, bebeklere özel temizleyici, bebeklere özel detarjan,organik deterjan, organik temizleyiciler

Bebeklerimizin ve Çocuklarımızın Çamaşırlarını Nasıl Yıkamalıyız?

Kendimiz için birşeyler almak için çıktığımız alışverişler de dahil, her alışverişimizde çocuklarımız için birbirinden güzel kıyafetleri satın alıyoruz. Eve gelene kadar da yollarda, aracımızın içinde, kendi ihtiyaçlarımızı satın almadığımızı es geçip, meleklerimizin kıyafetleri ile evcilik oynuyoruz 🙂 Peki eve eller kollar dolu eşyalarla geldiğimizde, aldığımız  eşyaları meleklerimize giydirmeden önce çocuğumuzun eşyalarının yıkanması konusunda nasıl önlemler alıyoruz?
Meleklerimizin doğdukları andan itibaren hassas ciltlerini dış dünyanın zehirli etkilerinden korumak için,  o ipek ciltlerinin zarar görmemesi, kimyasallar ile tahriş olmaması için aşağıdaki önerilerime bir göz atın:

Çocuklarımızın hassas cildi hakkında

Yeni doğan bebeğinizin hassas cildi çocuğunuzun ergenliğine kadar devam edebilir.  Ergenlikle birlikte başka cilt sorunlarını da bu sürece ilave olabilir. Bebekler, ilk doğduğunda vücudunu zararlı dış etkilerden koruyan bir cilt florası yoktur. Anne karnında bebeğinizin cildini koruyan verniksle gelir meleğiniz dünyaya. Cilt Ph’ı erişkin  insanda 5.5  ve bebeklerde 6.8’dir. Aynı zamanda deriyi örten keratin tabakası da çocuklarda tam gelişmemiştir. Çocuklarımızın gelişmekte olan cildi, erişkin insanlardan daha fazla mikrop ve kimyasallara karşı duyarlıdır. Ayrıca bebek cildinin erişkin cildine göre 3 kat daha fazla emici olduğu araştırmalar ile tespit edilmiş.
Bebek cildine temas edecek giysilerin yıkanması için seçilecek ısı derecesine kadar her noktaya dikkat edilmelidir. Deterjan seçimi, cilt kremleri, şampuanlar, giysiler ve bebek bezleri, ıslak mendiller özenle seçilmelidir.
Ailenizde, yakın akrabalarınızda astım, saman nezlesi, alerjik cilt döküntüleri gibi belirtiler var ise, bebeğinizin de alerjik bir yapıya sahip olma olasılığı yüksektir. Eğer ürün seçimlerine dikkat edilmez ise zamanla giysiler, şampuanlar, bebek bakım kremleri, bezler, kimyasal deterjanlar ile  bebek egzaması, sık sık karşılaşılan pişikler, ciltte kızarıklıklara sebep olabilir, bebeğinizin alerjik cildinde ki sorunları artırır.

Çocuk giysilerini kullanmadan önce yıkamalısınız

Çocuklarımızın giysileri pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. Rahat hareket etmelerini sağlamalı, yeterince geniş olmalı ve vücutda kan dolaşımı engellememelidir. Çorapları da %100 pamuktan,  yumuşak ve cildini sıkmamalıdır. Giysi alırken, kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi detaylara dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bebeğiniz/çocuğunuz için tüylü kıyafetler seçmeyin. Çünkü çocuklar buldukları herşeyi ağızlarına götürmek isterler ve tüyler çocuğun boğazına kaçabilir, solunumunu durdurabilir. Bebeğiniz için alışveriş yaparaken tulum ve pijamaların karın kısmından açılmasına tercih edin. Böylece bez değiştirme işini daha pratik ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Bebekler çok çabuk büyüdüğü için ilk etapta yeni doğmuş bebek giysilerini fazla almayın, hemen büyüyorlar 🙂 İlk günler için kaka yapma potansiyellerinide gözönüne alarak birkaç parçayla yetinip 3-6 aya göre olanlardan daha fazla alabilirsiniz. Aldığınız cicili bicili kıyafetlerin üç- dört ay sonra olmadığını görmek sizi de üzmesin.
Bebeğinizi güvenliği için düğmeli ya da uzun ipli giysiler yerine çıtçıtlı ve sade olanları, yıkanınca sarkmayan, çekmeyen, boyasını salmayan kaliteli ürünleri tercih edin. Özellikle beyaz eşyalarda üretimi esnasında kullanılan ağartıcılar ve kimyasallardan arındırmak için eşyaları çok iyi yıkayıp durulamalısınız.
Giysiler üzerinde metal ve sert plastik aksesuarlar tercih edilmemelidir. Çin üretimi giyim eşyalarında kanserojen maddeler bulunabileceği göz ardı edilmemelidir.

Çocuklarımızın Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

Giyim eşyaları üretim, boyama süresince  kimyasallara maruz kalabilir. Ayrıca ortamdaki toz ve mikroplar üzerinde olabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için yeni alınan giysileri mutlaka yıkayın. Giysilerin bileşimine göre hazırlanmış yıkama talimatlarına uygun hareket edin ve naftalin gibi kimyasal koruyucuları kesinlikle kullanmayın (Naftalin Avrupa Birliği’nde yasaklanmış, solunması zehirli etkilere sebep olan bir üründür. Kullanmayınız). Güzel koku ve güvelerden eşyalarınızı korumak için lavanta torbaları kullanabilirsiniz.
Giysilerin marka etiketlerini keserek çıkarırsanız bebeklerinizin/çocuklarınızın hassas ciltlerinin tahriş olmasını önlersiniz.
Çocuğunuzun hassas cildini korumalısınız. Giysilerini yıkarken cildini tahriş edecek çamaşır suyu ya da buna benzer kimyasal deterjanlarla giysileri yıkamamalısınız.
Çocuğunuza zarar vermeyecek doğal deterjanlar ve leke çıkarıcıları tercih etmelisiniz. Giysileri yıkamadan önce yıkama talimatnamesinin okunması ve ona göre yıkanması gereklidir. Sıvı formdaki deterjanlar daha kolay durulandığı için bunları tercih edebilirsiniz. Ben hiçbir zaman yumuşatıcı kullanmadım size de tavsiye etmem. Özellikle bebeklerinizin yumuşatıcıları solumamasına özen göstermelisiniz. Yumuşatıcılar eşyalarınızın yıkanmasında şart olmayan bir üründür, kokularına kapılıp boşu boşuna almayın.
Bebek giysileri çok iyi durulanmalıdır. Kalıntı bırakan kimyasal deterjanlar kullanmayın.
Bebek ve çocuk giysilerinin küçük parçalardan oluşan çorap, iç çamaşırı gibi kısımları için çamaşır yıkama filesi alırsanız. Yıkama esnasında çamaşırlar kaybolmaz 🙂
Yıkama öncesi lekenin cinsini özellikle saptayın ve ona göre yıkama programı uygulayın. Kurumuş, sertleşmiş mama, ek gıda ile veya bebek bezinden sızıp elbiselere bulaşmış bebek dışkıları çıkması zor lekeler olduğundan lekelerin tortusunu diş fırçası ile kabaca alabilirsiniz, bir miktar leke çıkarıcı ile çitileyip sonra yıkarsanız daha başarılı olursunuz.
Lekeleri en iyi şekilde çıkarabilmek için giysilerin kendi üzerinde bulunan yıkama önerilerinin izin verdiği en yüksek derecede yıkayın.
Sürekli düşük yıkama derecelerinde uzun süre kullanılan çamaşır makinelerinde ve bebekler için şiddetli enfeksiyonlara neden olabilecek mikrop kolonileri oluşabilir. Daha yüksek derecelerde yıkama yapmanız, durulama sayısını arttırmanız, makinenize bakım ve temizlik yaptırmanız böyle durumları önleyecektir.

Yıkadığımız giysileri nasıl kurutmalıyız?

Yıkanırken temizlenen tozlar, kimyasallar ve bakteriler kurutma esnasında yeniden çamaşırlara bulaşabilir.
Kıyafetleri kurutmak için açık hava en uygundur ancak gerek kirli, soğuk, nemli hava, balkonu uygun olmayan bahçesiz evlerde bu her zaman mümkün olmadığından kurutma makineleri de kullanılabilir. Evinizin içinde çamaşır kurutmayın. Evde kuruyan çamaşırlar soluduğunuz havaya çok miktarda kimyasal bırakabilir. Evde çamaşır kurutmamak ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun.Tıklayınız
Yıkanan giysileri mutlaka yazın açık havada , güneş gören bir yerde kurutun. Güneş ışınları bazı bakterilerin yok olmasına ve lekelerin çıkmasına yardım eder.
Çamaşırları kuruduktan sonra ütülemelisiniz. Ütü sağladığı yüksek ısı nedeniyle hijyenik etkiyi artırır.

Bebek giysilerini hangi ürünler ile yıkamalıyız ne ile yıkamamalıyız?

Yıkama için kullanılan kimyasal deterjanlar ve  parfümler yetişkinlerde alerjik reaksiyonlara sebep olurken, dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebek ve çocuklarda alerji riski çok daha fazladır. Ayrıca bebeklik döneminde kullanılan bu kimyasal maddelerin, çocuklarımızın alerjilerle başedemesi ve yetişkinliklerinde de alerjik birer bireye dönüşmeleri ile ilgili bilimsel araştırma ve tespitler var. Bu nedenle çamaşır suyu, yumuşatıcı, ağartıcı maddeler ve cilt tahrişleri yapan parfümlerden kaçınmak gerekiyor.
Yeni anne ve babaların çoğunluğu bebeklerinin giysilerini yıkamak için özel deterjanlar kullanıyor, bu tercihi yaparken üzerinde bebek resmi olmasına değil, içeriğinde zararlı kimyasallar olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki ailede alerji, hassas cilt öyküsü, bebekte egzama, temas dermatiti gibi sağlık problemleri varsa çok daha hassas olmalısınız. Bu sebeple doğal, kalıntı bırakmayan çamaşır temizleyici ürünleri tercih etmelisiniz.
Bebek ve çocuk giysileri kirli sepetindeki en kirli giysilerdir. Bebeklikten itibaren mama, meyve suyu, süt lekeleri ile çıkması zor olan kusmuk ve dışkı lekelerini içerir. Bebeğimiz büyüyüp sosyalleştikçe, çocukluk evresine geçtikçe buna her türlü yemek lekesinin yanında, toz, çamur, çimen, boya lekeleri de eklenir. Deterjanın tek başına yeterli olmadığı durumlarda, leke çıkarıcı ve çamaşır suyu kullanımına ihtiyaç duymaya başlar. Bu ürünler çamaşırlarınız da kalır ve öocuğunuzun cildi tarafından emilir. Leke çıkarıcı olarak da doğal leke çıkarıcıları tercih etmelisiniz.

Çocuklarımızın eşyalarını kaç derece de yıkarsak mikroplardan kurtuluruz?

Giysileriniz baktığınızda tertemiz görünebilir. Ama bu tam temizlendiği anlamına gelmez. 45°C sıcaklık üstünde yıkamalarda dahi yaşayabilen bakteriler vardır.
Isı derecesi arttıkça giysilerin solma, boyama, çekme ihtimali arttığı gibi, mikropların yok edilme olasılığı da artar. 60°C sıcaklık çoğu zararlı mikropların gitmesi için uygundur. 60°C ‘nin üzerindeki yıkama dereceleri pamuklular dışındaki çamaşırlar için sadece zarar anlamına gelir.
Gün geçtikçe artan çağımızın hastalığı alerjiyi, hava kirliliği, kentsel dönüşümle soluduğumuz inşaat tozları, sağlıksız katkı maddeleri, GDO ve hormonlar içeren besinler yanında aşırı hijyen tetikler. Temiz olmasına özen gösterdiğimiz giysiler kadar bebek ve çocuklarımızın maruz kaldığı kimyasallardan korumaya da özen göstermeliyiz.
Son olarak bebekleriniz için özenle seçtiğiniz temizleyicileri kendi eşyalarınız için de kullanın. Yetişkinler olarak bize birşey olmaz demeyin. Sağlıklı çocukları sağlıklı yetişkinler yetiştirir.
Sevgiler

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz