Hafta Hafta Hamilelik | 1-5. Haftalar


Hafta hafta hamilelik

Erken hamilelik döneminde

Hafta Hafta Hamilelik Takibi; 1 – 5. Haftalar

Hafta hafta hamilelik takibinde, erken gebelik dönemi 1 – 5. haftada hamilelik sürecini anlattık. Ayrıca tüm gebelik haftaları için standart kabul edilen bebek ağırlığı ve boylarını gösteren bir tablo hazırladık…

Anne ve baba adayları bebeğimizi beklediğimiz 9 aylık süre boyunca bu bilgi bir işimize yaramasada bebeğimizin boyunu ve ağırlığını bilmek isteriz. Ancak pekçok kaynakta bulacağınız değerlerin arasında veya bu değerlerle doktorunuzun size vereceği değerler arasında belirgin farklar olabilir. Buna neden olan faktörlerin başında bazı kaynaklarda gebeliğin başlangıcının son adet kanamasının ilk günü, bazı kaynaklarda da döllenme olarak kabul edilmesi gelir.

Doktorunuz bebeğin gelişmesini değerlendirirken baş çapı, baş çevresi, karın çevresi, uyluk kemiği uzunluğunu ölçtükten sonra ultrasonografi cihazındaki formülle hesaplanan ağırlığı size söyleyebilir. Fakat bu değerler doktorunuz için kayda değer değildir, sizin için de kayda değer olmamalı, endişelerinize katkıda bulunmamalıdır. Bebeğinizin tahmini ağırlığının normal kabul edilen sınırlar içinde olması ve ilerleyen haftalar boyunca izlenen büyüme eğrisinin normal olması hamileliğinizin takibinde önemlidir. Gene de genel geçer rakamlarla tüm gebelik haftaları için standart kabul edilen bebek ağırlığı ve boylarını gösteren bir tablo hazırladık.

*** Lütfen aşağıda inceleyeceğiniz rakamlarla başka kaynaklardaki değerleri dikkate alarak, kendi bebeğinizin gelişim rakamları ile karşılaştırıp bebeğinizin ”iyi büyümediği” ya da ”fazla iri olduğu” konusunda endişelere kapılmayın. Doktorunuz bebeğinizin gelişimi ve hamileliğinizin seyrinin normal olduğunu belirtmişse bu değerleri lütfen dikkate almayın.

Gebelik Haftası Boy Ağırlık
6.Hafta 0,3 cm
7.Hafta 1 cm
8.Hafta 1,5 cm 1 gr
9.Hafta 2,5 cm 3 gr
10.Hafta 3,5 cm 5 gr
11.Hafta 5 cm 12,5 gr
12.Hafta 6 cm 20 gr
13.Hafta 7,5 cm 40 gr
14.Hafta 9 cm 60 gr
15.Hafta 10,5 cm 90 gr
16.Hafta 12 cm 120 gr
17.Hafta 14 cm 170 gr
18.Hafta 16 cm 220 gr
19.Hafta 18 cm 275 gr
20.Hafta 20 cm 330 gr
21.Hafta 22,5 cm 395,5 gr
22.Hafta 25 cm 460 gr
23.Hafta 26,5 cm 555 gr
24.Hafta 28 cm 655 gr
25.Hafta 29 cm 750 gr
26.Hafta 30 cm 850 gr
27.Hafta 31 cm 975 gr
28.Hafta 32 cm 1100 gr
29.Hafta 33,5 cm 1260 gr
30.Hafta 35 cm 1420 gr
31.Hafta 36,5 cm 1585 gr
32.Hafta 38 cm 1750 gr
33.Hafta 39 cm 2000 gr
34.Hafta 40 cm 2080 gr
35.Hafta 41 cm 2250 gr
36.Hafta 42 cm 2420 gr
37.Hafta 43,5 cm 2660 gr
38.Hafta 45 cm 2900 gr
39.Hafta 46,5 cm 3075 gr
40.Hafta 48 cm 3250 gr

Hafta Hafta Hamilelikte 1.Hafta

Bu haftada henüz hamile değilsiniz. Nasıl ya o zaman neden anlatıyorsun demeyin…

Hamileliğinizin takibinde kullanılan 40 haftalık süre adet kanamasının ilk günüyle başlatılır. Hamilelik takibinizde bu hafta gebeliğinizin normal süresi kabul edilen 40 haftanın ilk haftasıdır. Tüm sohbetlerde ağızdan ağıza dolaşan, duymaya alıştığımız klişe 9 ay 10 günlük süreye karşın gebelik takibinde tüm dünyada aylar yerine haftalar kullanılır. Zaman içinde hamilelik devrenizi haftalarla ifade etmeye alışacaksınız. Bu da size hayli anlamsız gelebilir. Ben çok garipsemiştim. Henüz hamilelik başlamadan, yani daha bebeğiniz rahminize düşmeden gebelik başlangıcı sayılıyor.

Adet kanamaları düzenli olan bir kadında yumurtlama yaklaşık olarak 2. haftanın sonunda gerçekleşir ama bebeğinizin ilk hücresi olan ”zigot” un büyük parçası, yani yumurta hücresinin olgunlaşma süreci bu haftada başlıyor. Adet kanamasının ilk gününden itibaren 2 haftalık bir süreçte yumurta, yumurtalıklarda folikül adını verilen yapıların içinde olgunlaşarak, 2. haftanın sonunda folikül duvarının çatlamasıyla serbest hale geçecek ve fallop tüpü içinde döllenmeyi beklemeye başlayacak.

Henüz bebeğiniz annenin rahmine düşmeden bebeğiniz için sağlıkı yaşam alışkanlıklarını benimsemeniz çok önemli. Alkol ve sigara alışkanlığınızı derhal terketmelisiniz. Gebelikte sır sigara bağımlısı bir anneye strese girecek denerek birkaç sigara izni asla verilmemelidir. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa ve gebelik planlıyorsanız mutlaka doktorunuzdan bu konuda bilgi isteyin.

Düzenli ve sağlıklı ürünlerle beslenmeye gayret edin .Folik asit takviyesi almalı yahut koyu yeşil yapraklı(roka,tere, brokoli, dere otu) sebzelerden bol tüketmelisiniz. Bu sebzeler ayrıca kalsiyum ihtiyacınızı bir miktar karşılayacaktır.(Gebelikte günlük folik asit gereksinimi askari 0,4 mg dır.)

Hafta Hafta Hamilelikte 2.Hafta

Kadın bedenin aylık ortalama olarak 10 yumurta hücresi aldıkları rutin olarak olgunlaşma sürecine girer.Eş zamanlı olarak rahimde yumurta hücresinin yerleşmesi için hazırlık başlar. İkinci hafta bu sürecin en yoğun dönemidir.Bu haftada adeta kısa mesafeli bir yarış içinde olan 10 yumurta hücresinden bir tanesi (en sağlıklı olanı) folikül içinde olgunlaşır, diğer yumurta hücreleri ile gelişimlerini tamamlamadan kaybolurlar.

Bazı annelerde iki yumurtanın olgunlaşması da mümkündür. Bu durumda çift yumurta ikizlerine hamilelik başlar. Aynı şekilde çocuk sahibi olabilmek için alınan tedavilerde yumurtlamayı uyaran ilaçlar kullanan kadınlarda da iki ya da üç yumurta hücresi birden gelişebilir, tüp bebek gibi tedavilerde çoğul gebelik olasılığı artar.

Gebelik planlayan çiftlerde yumurtlama gününün takvim yöntemiyle hesaplanması sıkça karşılaştığımız bir durum. Bilimsel olarak düzenli adet sürelerinde standart kabul edilsede, bu hesap kitap işleri anne adayında strese neden olup hamile kalmayı psikolojik olarak zorlaştırır. Yumurtlamaya yakın günlerde kadın vücudundaki erkeklik hormonu/testosteron miktarı (kadın vücudunda da erkeklik hormonu bulunur) belirgin şekilde artırarak cinsel isteği artırır. Takvim hesabı yapmak yerine kendi vücudunuzun sesini dinleyerek hamile kalmak daha olası.

Folikül duvarının çatlamasıyla serbestleşen yumurta hücresi, tek taraflı kasık ağrısı ile hissedilebilir.Nadiren oldukça şiddetli olan bu ağrı bazı kadınların her ay yumurtlamalarını hissetmelerini sağlayabilir. Serbest kalan yumurtanın Fallop tüpü içinde döllenmeyi beklerken ortalama 24 saatlik kısacık bir süresi vardır. Bu süre içinde döllenme gerçekleşirse gebelik gerçek anlamda başlamış olur. Döllenmeyen yumurta hücresi genellikle sanıldığı gibi adet kanamasıyla atılmaz karın boşluğu içinde parçalanarak yok olur. Adet kanamasıyla atılan yumurtanın yerleşmesi için hazırlanan rahim iç duvarını kalınlaşan bölümüdür.

İkinci haftanın sonunda döllenmenin gerçekleşmesinden bi habersiniz ama hamileliğiniz başladı bile…

Döllenen yumurta ile birlikte bebeğinizin cinsiyeti, bütün genetik özellikleri tanımlanmış durumda. Bebeğinizin ilk hücreleri bir taraftan hızla bölünmeye devam ederken bir taraftan da rahime tutunmak için çıktığı yolculuğuna devam eder.

Bu arada vücudunuzun salgıladığı hormonların etkisiyle rahim duvarıda bebeğin yerleşmesi için hazırlanıyor.

 

Hafta Hafta Hamilelikte 3.Hafta

Bebeğinizin rahime yerleşmesi ile birlikte kasıklarınıda adet dönemizi taklit eden ağrılar olabilir. Buna yerleşme ağrısı diyoruz. Endişelenmeyin, düşük yapma ile ilgili bir ağrı değil, yerleşme ağrısı ile ilgili daha fazla okumak için tıklayın! Bu dönemden itibaren iyi beslenmeniz çok önemli, bebek sahibi olmak isteyen annelerin sıkı diyetlerden uzak durması gerekir. Evet yediğinize içtiğinize dikkat edin, hamur işleri tatlıların ne size ne de bebeğinize bir gram bile yararı yok. Anne adayının bu haftada günlük 60 gr kadar protein tüketmelisiniz. Hamile bir kadının kendisi ve bebeği için kalsiyum gereksinimi de ortalama günde 1200mg kadardır. Kalsiyum ihtiyacınız için iki büyük bardak süte eşdeğer süt ürününü diyetinize ekleyin. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğim koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri de tüketmelisiniz. Demir gereksiniminiz için demirden zengin gıdalar et ve yeşil sebzelerdir.

Hafta Hafta Hamilelikte 4.Hafta

Beklediğiniz adet kanaması gecikiyor. Belki de gebeliğin ilk bulgularını hissetmeye başlamış olabilirsiniz; göğüslerinizde sertleşme, kokulara karşı hassasiyet artışı, sabah bulantıları, uykuya düşkünlük vb… Bazı kadınlar daha adet gecikmesi olmadan bu tür değişiklikleri hisseder(bende ilk bebeğimde kısa sürede hamileleğimi farketmiştim). Eczanelerden temin edebileceğiniz idrarda gebelik tespiti yapan testlerinin önemli bir kısmı pozitif sonuç verir. Eğer daha adet başlangıcınıza bir süre var ve siz değişimi farkettiyseniz, kanda HCG ölçümü ile kesin olarak gebe olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz inanılmaz hızla büyümeye devam ediyor. Bölünmeyle hücre sayısı arttıkça, akciğerler,karaciğer ve sindirim sistemi, kalp,böbrekler,kaslar, kemikler ve cinsel organlar, sinir sistemi ve cilt oluşmaya başlayacaktır.

Hafta Hafta Hamilelikte 5. Hafta

Adet kanamalarınızı düzenli takip ediyorsanız gebeliğinizi bu hafta öğrenmiş olmalısınız. Sabah bulantıları, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet, kokulara karşı artmış duyarlılık gibi şikayetler bu hafta için normaldir. Bu tip değişiklikler üzüntü yaşamayın, bunlarher hamilenin yaşadığı süreçlerdir ve bir süre sonra geçeceğini bilirseniz bu fiziksel şikayetlere katlanmanız kolaylaşır. Bol bol su için.Öğünlerinizi ufaltın ve sıklaştırın.Yağlı ağır yemekler yerine kuru ve hafif gıdaları tercih edin. Bulantı sebebiyle beslenemiyor ve sık kusuyorsanız, bebeğinizi besleyemediğinizi düşünerek endişelenmeyin. İdeal koşullarda beslenemeseniz bile bebeğinizin gereksinimlerini vücudunuzdaki stoklardan karşılayabilirsiniz.Yine de beslenme ilgili ağır sorunlarla başedemiyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tavsiyeleri ile ilerleyin.

Hamileliğinizin 5. haftasında, bebeğiniz artık şekil almaya başladı. Bu haftalar bebeğin gelişiminde en kritik haftalardandır. Minik bebeğinizin boyu 1.5-2 mm kadardır.

Bu haftadan itibaren babalar eşinizdeki büyük fiziksel dönüşüm yaşanırken, siz görünürde eşinizin eskisine göre çok daha duygusal olduğunu farkedeceksiniz. Bebek bekleyen eşinizin yaşadığı bulantılar ve kusmalarda yardımcı olamama endişesi yaşayabilirsiniz. Lütfen her noktada eşinize sahip çıkın, tümüyle destek verin ve endişelerini önemseyerek yanında olduğunuz mesajını verin. Artık ev işlerinin önemli bir ksımını devralma vakti geldi. Haydi baba adayları, bebek bekleyen annelerimize destek olalım…


Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz:

Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz. bebeğimi beklerken,2017 bebek bekleyenler,2018 bebek bekleyenler,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğim için hazırlıklar,bebeğim için ilk hazırlık,bebeğim için oda hazırlığı,bebeğime neler hazırlamalıyım,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğini beklerken,bebek beklerken,bebek beklerken yapılacak hazırlıklar,bebek beklerken yapılan hazırlıklar,bebek bekletken,bebek bekleyenler,erkek bebek hazırlıkları,erkek bebek hazırlıkları ne zaman yapılmalı,erkek bebek hazirliklari,kız bebek bekleyenler,kız bebek dogum hazırlıkları,kız bebek hazırlıkları,kış bebeği için hazırlıklar,kiz bebek bekleyenler kadinlar kulubu,kiz bebek hazirliklari,torununu beklerken,yenidoğan hazırlıkları


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
1 +0 gebelik 1 haftalık bebek 2 haftalık gebelik 3 gebelik haftası, 4 hafdalik bebek 5 hafta 2 günlük gebelik 5 hafta 3 günlük bebek, 5 hafta 3 günlük bebek resimleri, 5 hafta 3 günlük gebelik, 5 hafta bebek gelişimi, 5 hafta bebek kilosu, 5 hafta gebelik ultrason görüntüleri; 5 haftalık bebeğin kilosu ve boyu; 5 haftalık gebelik ultrason görüntüleri; 3 hafta,5 hafta gebelik, 3 hafta gebelik hamilelik görüntüleri 5 hafta gebelik ultrason görüntüleri 5 hafta hamileyim 5 hafta usg 5 haftada ağrılar 5 haftada bebek kilosu 5 
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir