Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz

Yeni doğum yapan anne en az yenidoğan bebeği kadar bakıma ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, doğum yapan kadın akıla değil yardıma ihtiyaç duyar. Lohusa anneyi yalnız bırakmayın, evine misafirliğe giderken ikram beklemeyin, yanınızda en az bir kap yemekle gidin. Bebeği ile ilgilenmeyin teklif edin, bu sayede biraz uyusun ya da ertelediği banyosunu alsın!

Lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Yeni doğum yapmış annelere birkaç hatırlatma ve yeni doğum yapan anneye destek vermek isteyen yakın arkadaşları için öneriler, yeni baba adaylarına lohusa eşleri ile ilgili bilgilendirmeler.  Yeni Doğum Yapmış Anneler için... Yeni doğum yapmış annelere moral destek için paylaşmanız dileğiyle : Yeni doğum yapan her kadının bilmesi gereken bilgiler. lohusalık önerileri yeni doğum yapmış anneye mesajlar doğum yapan kişiye mesajlardogum yapan anneler, lohusa kadın hakkında,lohusa kadına öneriler lohusa kadına nasıl davranılmalı lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz yeni doğum yapan kadın lohusa lohusalık dönemi önerileri lohusalık döneminde yapılması gerekenler lohusa döneminde dikkat edilmesi gerekenler lohusalık önerileri lohusa kadına nasıl davranılmalı lohusa kadına eşi nasıl davranmalı lohusa yakını nasıl davranmalı loğusa kadına nasıl davranılmalı lohusa kadına eşi nasıl davranmalı lohusa yakını nasıl davranmalı yeni babaya tavsiyeler yeni babaya öneriler lohusaya nasıl bakılır lohusa kadının dikkat etmesi gerekenler loğusa kadına nasıl davranılmalı lohusa kadına eşi nasıl davranmalı, lohusa yakını nasıl davranmalı, eşi lohusa olan erkekler lohusaya nasıl bakılır

Lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz?

Kulaktan dolma üç harfli hikayeleri ile yeni anne olacakların gözlerini korkutmayı bir tarafa bırakalım. Hiçbir lohusanın bu tip korkunç hikayelere ihtiyacı yok. Yeni doğum yapan, lohusa annelerin desteklenmeye ve anlayışa ihtiyaçları var.

Lohusa anneye akıl vermek yerine her zaman destek verilmeli…

Baby shower partilerinden moral desteği yüklenmiş olarak, bebeğini kucaklamak üzere heyecanla hastaneye gittiniz. Hastane odanızı bir güzel süsleyip/süsletip, doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucakladınız. Doğum şeklinize bağlı olarak 1-3 gün hemşirelerin desteğiyle bakıldınız. Doktorunuz 2 gün daha uzatalım, hastanede kalın dese hiç itiraz adecek vaziyette değilsiniz. Aklınızda bin bir soru endişe… Doktorunuzun görüşüyle taburcu olup, size muhtaç bir bebek ve iyileşmesi gereken yaralar ile kendinize bakamaz halde evinize döndünüz. Hastanede bebeğinizi kucağınızdan alıp altını temizleyen hemşireler olmayınca iş başa düştü. Normal doğum yaptıysanız bir nebze olsa da ayağa kalkabilirken, sezaryen ile bir doğum gerçekleştirdiyseniz, ikiye katlanmış halde yürüyerek ancak kendinizi tuvalete atabiliyorsunuz. Dikiş yerlerinde bıçak yangısı. Endişeli ve fiziken yaralı bir anne…

İşte bu sebeple, bakıma muhtaç yeni doğum yapan annenin kendini daha da kötü ve çaresiz hissetmemesi, endişelerinin içerisinde kaybolmaması için lohusa kadın yalnız bırakılmaz, bırakılmamalı.

Yeni doğum yapmış lohusa anne lohusalık ve karabasan | Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı lohusa kadın yalnız bırakılmamalı Yeni doğum yapan annenin bakıma ihtiyacı unutulmamalı, lohusa kadın yalnız bırakılmamalı lohusa döneminde karabasan lohusa kadına karabasan lohusa karabasan lohusa karabasan hikayeleri lohusa 40 gün yalnız lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa döneminde yalnız kalınır mı lohusa kadin yalniz birakilmaz lohusa kadın evde yalnız kalabilir mi lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kadın yalnız bırakılmaz lohusa kadın yalnız bırakılır mı lohusa kadın yalnız bırakılır mı cübbeli lohusa kadın yalnız kalır mı lohusa kadın yalnız uyur mu lohusa kadının yalnız kalması lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız kalmaz lohusa yalnız lohusa yalnız bırakılmaz lohusa yalnız bırakılır mı lohusa yalnız kalır mı lohusanın yalnız kalması lohusa döneminde neden yalnız bırakılmaz lohusa kadın neden yalnız kalmaz lohusa kaç gün yalnız bırakılmaz lohusa neden yalnız bırakılmaz

“Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz?” görüşü nereden türedi?

Bu adını anmaktan haz etmediğim 3 harfliler gibi korku dolu detaylar içeren lohusa kadın yalnız bırakılmaz hikayeleri üzerinde kısaca durmak ve bu hurafelerin doğduğu yaşam şartlarına bakmak lazım. Bu hurafeler uydurulduğunda henüz dünyada enfeksiyonları tedavi edecek antibiyotikler bulunmuyordu. Yaraları iyileşmemiş anne ile yeni doğmuş bebek her türlü bakteri ve mikrobun hedefi konumundaydı. Birçok ölümü ve anormal durumu açıklamak için bilimsel veriler değil metafizik gerekçeler uyduruluyordu. Geçmiş yüzyılın yeni doğan ve doğum esnasında gerçekleşen anne ölümleri istatistiği düzgün tutulmuş olsa bu hurafelerin yenidoğan ve anneyi korumak için üretilmiş bir halk bilgisi olduğunu görebiliriz… Doğum sonrasında yeni annenin vücudunun toparlanması ve süt üretecek şekilde dönüştüğü süreçte, hormonal değişimlerden yoğun etkilenen kimi annelerin yaşadıklarına dayanan hikayelerin kulaktan kulağa büyüyerek aktarılması, lohusa hikayelerinin korku hikayeleri olarak mitleştirilmesi ile sonuçlanmış. Tüü kaka ne fena uydurma hikayeler demeden önce, bu mit sayesinde anne ve bebeğin 40 gün evde hapis gibi yaşaması, o dönemin yaşam şartlarında hayatta kalmak için yegane çözüm… Kulaktan kulağa yayılan lohusa anneye musallat olan türlü yaratıklar ise lohusa annenin yardımına koşulması, yakınında kalma gerekliliğini sağlamak için uydurulmuş hurafeler. Elbette bakterisiz dünyaya gelen bir bebek bakterilerin hedefi olacaktır, aynı şekilde bağışıklığı düşmüş allak bullak olmuş anneye de bu bakteriler ve virüsler musallat olacaktır.

Özellikle daha yaban yaşanan, herkesin öncelikle kendi başının çaresine bakmak zorunluluğu hissettiği kırsal bölgelerde yeni annelere yardım konusunda anneanneler dahi çok da istekli olmaz. Genç yaşta anneanne olan kadının tarlada da çalışmak, yemek yapmak, evi çekip çevirmek, boy boy bebelerine bakmak gibi bir sürü sorumluluğu varken bir de torun bakmak bir çok işini aksatmak hatta hiç yapamamak demek.  Bu arada kızı ile yakın zamanlarda doğum yapmış anneanne hikayelerini de mutlaka duymuşsunuzdur.

Bu hurafeler her ne kadar anne adaylarını hayli korkutup endişelerini artırsa da, “lohusa kadının neden yalnız bırakılmaması gerektiği” efsaneleri yeni annelerin lehine olan bir aktarım. En azından 40 gün etrafınızda az ya da çok yardımınıza yetmeye çalışan birileri olabiliyor bu eski halk miti sayesinde. Birine bakım vermek çoğu kişi için bir yükken, böylesi korku dolu bir halk bilgisi ile olanaklı kılınıyor.

Bana kalırsa anne adayına bu korkunç hikayeleri anlatmak yerine anne, kardeş, eş, arkadaş olarak destek vermek esas olan.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Doğum yapan kadınların yüzde 80’inde lohusa sendromu görülürken, özellikle geçmişinde depresyon öyküsü olan, stresli yaşam olayları bulunan, aile ve sosyal desteği yetersiz olan, bebeğin sağlık durumunda bir sorun olan, “zor” bir bebeğe sahip olan annelerde annelik hüznü daha sık görülür. Ayrıca mükemmeliyetçi, kaygılı, kendini aşırı eleştiren, kendine güveni az olan kişilik yapısında olan annelerde lohusa sendromuna daha yatkındır.

“Annelik hüznü” olarak da bilinen lohusa sendromunun doğum sonrasındaki ilk iki haftada yoğun yaşanır ve  ilk bir ayda kendiliğinden sona erer.  Lohusa sendromunu tanımlamak gerekirse; doğumdan sonra yeni annenin kendini mutsuz, gergin, kaygılı hissetme, sık ağlama isteği, uykuya dalma güçlüğü ve iştah kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği durumdur.

Lohusalık döneminde olan “Annelik hüznü”, yaklaşık bir ay 40 gün içinde kendiliğinden sona erer, yani doğumdan sonra yeni annenin yaralarının iyileşmesi ve annelik hüznünü üstünden atması  için minimum 40 güne ihtiyacı var. Normal doğumda cinsel bölgenin iyileşmesi, vajinanın tamiri, rahmin eski şekline dönmesi için vakit gerek. Yeni annenin bol bol dinlenmesi gerek. Sezaryen yarasının bıçak yangısının geçmesi, dik yürüyebilmek için bile minimum 1 hafta gerekiyor. Doğum sonrası kanamanın bitmesi için bile haftalar hatta 40 gün gerekiyor.

“Sağlıklı bir bebeğin var, daha ne olsun, mutsuz olman için bir sebep yok” mahalle baskısıyla yeni annenin biyolojik ve psikolojik açıdan pek çok değişimi bir arada yaşadığı lohusalık dönemi keyifsiz geçirilebiliyor.

Lohusa sendromunun atlatılmasında yakın çevrenin sosyal desteği çok önemlidir. Yeni anneye sağlanan destek hem psikolojik anlamda hem de bebeğe bakım anlamında yeni anneye mutlaka sağlanmalı, yeni doğum yapan anneye yardım sakınılmamalıdır. Akıl verme kısımları bu süreçte yeni doğum yapan annenin en çok ihtiyaç duyduğu şey değildir. Yeni doğum yapan annenin kendine kısa da olsa vakitler ayırması için imkan yaratılmalıdır.

Doğum sonrası dönemdeki depresyon, kadında gerçekleşen hormonel değişim kaynaklı olarak fiziksel, duygusal ve davranışsal değişime bağlı olarak gelişebiliyor. lohusa depresyonu ekşi lohusa depresyonuna girenler lohusa depresyonu yaşayanlar lohusa depresyonu belirtileri lohusa depresyonu nedir lohusa depresyonu için dua lohusa depresyonu raporu lohusa depresyonu ne kadar sürer lohusa depresyonu hikayeleri lohusa depresyonu blog lohusa depresyonu lohusa depresyonu psikolog lohusa depresyonu nasıl atlatılır lohusalık depresyonu nasıl anlaşılır lohusa depresyon belirtileri lohusa depresyonunun belirtileri lohusa dönemi depresyonu lohusalık dönemi depresyonu lohusa depresyonu ne demek lohusalık depresyonu ne demek lohusalık depresyonu ekşi lohusa depresyonu farkındalık haftası ne zaman lohusa depresyonu geçirenler lohusa depresyonuna girmemek için lohusa depresyonu nasıl geçer lohusa depresyonu ne zaman geçer geçmeyen lohusa depresyonu lohusa depresyonu heyet raporu lohusalık depresyonu heyet raporu lohusa depresyonu farkındalık haftası lohusa depresyonu ilaçları lohusa depresyonu kadınlar kulübü lohusalık depresyonunda kullanılan ilaçlar lohusa depresyonuna mı girdim acaba kadınlar kulübü lohusa depresyonu nasıl olur lohusalık depresyonu nedir lohusalık depresyonu nasıl atlatılır lohusalık depresyonu neden olur lohusalık depresyonu nasıl olur lohusa depresyonu neden olur lohusa depresyon ölçeği lohusa depresyonu pdf lohusalık depresyonu pdf lohusa depresyonu rapor lohusa depresyonu siyah süt lohusalık depresyonu sebepleri lohusa sonrası depresyon lohusa depresyonu tedavisi lohusalık depresyonu tedavisi lohusalık depresyonu tekrarlar mı uzmantv lohusalık depresyonu lohusalık depresyonu tedavi lohusa depresyonu yaşayan ünlüler lohusalık ve depresyon lohusalık depresyonu yaşayan varmı lohusalık depresyonu yaşayanlar lohusalık depresyonu ne zaman başlar lohusa depresyonu  lohusa depresyonu ne zaman geçer lohusalık depresyonu ne zaman geçer lohusalık depresyonu tedavisi lohusa sendromu ne zaman geçer lohusalık depresyonu nasıl geçer lohusalık depresyonu nedir lohusalık sendromu nasıl geçer lohusalık depresyonu  lohusa bunalımı nasıl geçer lohusalık sendromu nasıl atlatılır lohusa sendromu nasıl geçer lohusa depresyonu nasıl atlatılır lohusa depresyonu yorumlar lohusalık depresyonu belirtileri lohusa depresyonu ne kadar sürer lohusa depresyonu nedir lohusa depresyon belirtileri lohusa bunalımı lohusa depresyonu nasıl geçer lohusa depresyonu yaşayanlar lohusalık sendromu lohusalık sendromu yaşayanlar lohusalık depresyonu yaşayanlar lohusalık sendromu belirtileri lohusalık depresyonu ne kadar sürer lohusa psikolojisi nasıldır lohusalık sendromu nedir lohusa sendromu yaşayanlar lohusalik sendromu lohusa depresyonu belirtileri lohusalıkta depresyon belirtileri lohusa psikolojisi lohusalıkta depresyon lohusa depresyonundan nasıl kurtulurum lohusa sendromu lohusalık psikolojisi lohusa sendromu nedir lohusalık bunalımı hamilelik sonrası depresyon lohusa psikolojisi nedir doğum sonrası depresyonu nasıl geçer  lohusalıkta panik atak doğum sonrası depresyon belirtileri lohusalıkta iştahsızlık lohusa dönemi psikolojisi lohusa kadın psikolojisi dogum sonrasi depresyon lohusa depresyonundan kurtulmak doğum sonrası depresyon postpartum depresyon ne kadar sürer lohusalık psikolojisi nasıl geçer lohusa psikozu dogumdan sonra depresyon nasıl gecer postpartum depresyon doğum sonrası sendromu doğum sonrası psikoloji lohusalık depresyonu kadınlar kulübü doğum sonrası kadın psikolojisi lohusa depresyonu kadınlar kulübü yeni doğum yapan anne psikolojisi lohusa psikolojisi kadınlar kulübü doğum sonrası anne psikolojisi lohusa sendromu kadınlar kulübü lohusa depresyonu için dua annelik sendromu lohusa anneler doğumdan sonra panik atak doğum sonrası panik atak doğum sonrası depresyon geçirenler kadınlar kulübü doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır doğum sonrası depresyon kadınlar kulübü doğum sonrası depresyon yaşayanlar hamilelik depresyonu kadınlar kulübü hamilelik sonrası annelik depresyonu emzirirken antidepresan lohusa ne demek annelik hüznü lohusa nedir  doğum sonrasi  lohusalık döneminde  emzirirken antidepresan kullanmak doğum ve sonrası gebelik sonrası hamilelik depresyonu geçirenler emzirirken antidepresan kullanımı panik atak kadınlar kulübü emzirirken antidepresan kullanan var mı emzirirken antidepresan kullananlar doğumdan sonra hamile kadına nasıl davranılmalı  doğum öncesi depresyon panik atak hastaları nasıl doğum yapmalı dogumdan sonra emziren anneler antidepresan kullanabilir mi lohusayken hamile kalan varmı emziren anne antidepresan kullanabilir mi kadınların lohusalık dönemi emziren anne sakinleştirici kullanabilirmi lohusa depresyonu nasıl geçer lohusa depresyonu nasıl atlatılır lohusa depresyonundan nasıl çıkılır lohusa depresyonundan nasıl kurtulunur lohusa depresyonu nasıl olur lohusa depresyonu ne kadar sürer lohusa depresyonu ne zaman geçer lohusa depresyonu ne demek lohusa depresyonu neden olur

Lohusa sendromu ile doğum sonrası depresyonu sıklıkla karıştırılmakta. Doğum sonrası depresyonda belirtiler annelik hüznüne göre çok daha şiddetlidir, bebeğe karşı ilgi kaybı, kendine ve/veya bebeğe zarar verme düşünceleri annenin ruh haline eşlik eder. Böyle bir durumda tereddüt etmeden mutlaka acilen bir psikiyatriste başvurmak gerekir. Annenin bir depresyon yaşadığını farkedecek olan kişilerde doğum sonrası süreçte annenin yakınlarıdır ve yeni annenin yakınlarına önemli görevler düşer. Yeni annenin yakınları yeni anneye akıllar verip bunaltmak için değil, anneye refakat ve yardım için yanında olduklarını unutmamalıdır. Anneanneler, babaanneler anneyi yakından takip etmelidir. Takip ederken her konuda fikrini söyleyerek ruhsal yönden anneyi baskı altında tutmamalı, sadece kızlarının ve torunlarının ihtiyaçlarına odaklanmalıdır. “Ne var canım ben de bir zamanlar doğum yaptım” diyalogu en yapıcı yaklaşım değil. Kızınıza gelinize destek verin, bol bol sütü olsun. Kızınızı, gelininizi kulaktan dolma hikayeler ile korkutmak yerine bol anne sütü için siz de destek vermek için elinizden gelen yardımı yapın. Bu süreçte yeni annenin neyi nasıl yapacağına dair akıllara değil, gerektiğinden bebeğin bakımı üstlenerek yeni annenin dinlendirilmesi ve uyuyarak dinlenmesi sağlanmalıdır. Yeni doğum yapan kadına yemek tarifi vermek yerine ocağın başına geçin, sofrayı kurun evi temizleyin vesaire…

Lohusalık ve göğüs ucu yarası

Yeni doğum yapan annelerin yukarıda bahsettiğimiz hurafelerin yanısıra doğumdan sonra fiziken en fazla sıkıntı çektiği ikinci konu göğüs ucu yarasıdır. Hamilelikte gerekli bakımlar yapılmadığında, emzirmeye başlar başlamaz  göğüs ucu yaraları baş gösterir. Göğüs ucu yaraları da lohusalığı iyice çekilmez kılar. Göğüs ucu yaralarına alınması gereken önlemler ve göğüs ucu yaralarına ne iyi gelir? yazıma mutlaka göz atın.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları

Sevgiler

*Bebeğine sadece anne sütü vermek isteyen ve sütünü artırmak üzere süt yapan yiyecekler hakkında bilgi isteyen yeni annelerin süt yapan yiyecekler yazıma göz atmasını öneririm.


Doğum sonrası ve yenidoğan bebek bakımına yönelik hazırladığımız yazılarımıza da gözatın:

Lohusalık dönemini atlatmak için en iyi yöntem 3 maymunu oynayıp, görmemek duymamak…

Bebekli hayatta ilk 40 gün ve yenidoğan bakımı için öneriler…

lohusalık karabasan lohusa kadın psikolojisi. Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusa kadına eşi ve yakınları nasıl davranmalı? Lohusa kadına eşi nasıl davranmalı? Lohusalık Süreci ve lohusa kadının eşine ve çevresine öneriler… Lohusalık | loğusalık

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
lohusalık karabasan lohusa kadın psikolojisi. Lohusa kadın neden yalnız bırakılmaz? Lohusa kadına eşi ve yakınları nasıl davranmalı? Lohusa kadına eşi nasıl davranmalı? Lohusalık Süreci ve lohusa kadının eşine ve çevresine öneriler… Lohusalık | loğusalık
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

3 YORUMLAR

  1. 2011 yılında doğum yaptığım sıralarda eşimin evinden ayrılıp annemim evine taşındım zor günlerdi, birde üstüne doğum olunca berbat bir lohusalık depresyonu geçirdim. Hem ailem hemde habire gidip gelen ağzı gevşek komşular beni bunalttılar destek olmak yerine düşüncesizce konuştular beni anlamak ve susmak yerine ağızlarına ne geldiyse söylediler beni suçladılar. Kabus gibi dönem geçirdim. Kendime veya bebeğe bişey yapmadığıma şükrediyorum. Siz siz olun kapatın kulaklarınızı herkese. Dinlemeyin negatif olumsuz konuşanları ve sizi yargılayanları… Aileniz olsa bile önce kendi akıl sağlığınızı koruyun.. Bu dönemler de geçecek

    • Sevgili Anne,
      Bu yorumu yazdığın günden beri, dönüp dönüp okuyorum. Sana nasıl bir cevap yazsam bilemiyorum. Bazen en yakınlarımız bile ne kadar anlayışsız düşüncesiz olabiliyor. Yeni doğan bebeği kadar bakıma muhtaç bir annenin akıla tavsiyeye değil yardıma ihtiyacı var, bir kap yemeğe, biraz desteğe ihtiyacı var. Şimdi herşeyin yolunda olduğunu umuyorum. Kendi hayatını kurup etrafındaki bu kişilerden kendini kurtardığını ve evladınla kendi hayatını inşa ettiğini umuyor ve senin için dua ediyorum. Sevgiyle kal.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz