Bebeğim uyumuyor | Yeni doğan bebeğe uyumayı öğretmek


Bebek Bakımı / Bebek Gelişimi

Bebeğim uyumuyor, nasıl uyutabilirim? | Yenidoğan Bebek ve Uyku sorunsalı

Yeni bebeği olan tüm ebeveynlerin ortak sorusu bebeklerinin ne zaman tüm gece boyunca uyuyacağına yöneliktir. Haksız da sayılmazlar. Bebeğinizin eve gelişiyle uzun uykusuz geceler sizi bekliyor. Umarım siz uykusuzluğa alışmadan bebeğiniz kendi kendine uyumaya alışır.

Yenidoğan bebeklerin ilk aylarında uykuya geçiş için kendini kendini sakinleştirme becerisi  gelişmemiştir. Yenidoğan bebek vücudunda az miktarda salgılanan melatonin hormonu sebebiyle uykuya dalmak için anne babasının emin kollarında uykuya dalmaya ihtiyaç duyar. Bebeğinizin uyumak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyması 3. aydan sonra giderek azalır. Bebeği uyutabilmek için yapılan en temel hatalardan biri, bebeğin hep aynı şekilde, sallanarak ya da beslenerek uyuyacağına şartlandırılmasıdır. Anne, bebeğini hep yeni doğmuş bir bebek gibi uyutmaya devam ederse, bebeğinizde uykuyla ilgili zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin imkan verdiği becerilerini kullanmayı öğrenmeyi erteleyecek ve es geçecektir. Kendi kendine uyumak öğrenilen bir şeydir. Fakat büyüklerimizin söylediği gibi bebek sallanmadan uyumaz tamamen bir efsanedir.

YAŞ İhtiyaç duyulan yaklaşık uyku miktarı:
Yeni doğan Günde 16 – 18 saat
3 hafta Günde 15 – 18 saat
6 hafta Günde 15 – 18 saat
4 ay 9 – 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
6 ay 10 – 11 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
9 ay 10 – 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
1 yas 10 – 11 saat artı bir – iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
18 ay 10 – 12 saat artı genellikle bir kısa uyku (1 – 2 saat)
2 yas 11 – 12 saat artı bir kısa uyku (1 – 2 saat)
3 yas 10 – 11 saat artı muhtemelen bir kısa uyku (2 saat)

Yeni doğan bebeği uyutma yöntemleri

Yeni Doğan bebeğin uykusu

Yenidoğan bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım?

Bebekler gece boyunca uyuma kabiliyetiyle doğmazlar. Bebeğinizin ilk 3-6 ayda kilosunu iki katına çıkarması için, gece dahil olmak üzere, sık sık uynaıp durmaksızın beslenmeye ihtiyacı vardır. Yenidoğan bebeğiniz gece ve gündüz arasındaki farkı bilemez. Bebeğinizin gece-gündüz farkını öğrenmesi gerekir. Yenidoğan bebeğiniz 24 saatin yaklaşık 16-18 saatini uyuyarak geçirir. Yenidoğan bir bebek genellikle bir seferde durmaksızın en fazla 2-4 saat uyur ve aç olarak uyanır.

Farklı zamanlarda farklı davranarak bebeğinize gece gündüz farkını öğretmeye başlayabilirsiniz. Gündüzleri bebeğinizi beslerken onunla konuşun, etrafınız aydınlık olsun. Geceleri ilse sessiz olun. Gece bebeğinizi beslerken ışığı açmayın, sadece soluk bir ışık kaynağı kullanın. Işık, ses ve aktivetelerdeki farklılıklar ile bebeğinizin gece-gündüz ritmini oluşturmanız için önemlidir. Bebeğinizin bu rutine alışacak ve geceleri daha çok uyumaya başlayacaktır.

İpucu: Bebeğiniz anne karnındayken yürüme hareketleriniz onu yatştırarak uyutuyordu. Bu yüzden yeni doğan bebeğinizi sarsmadan hafifçe sallamanızdan hoşlanması sürpriz değildir. Yeni doğan bebeğiniz hafif hafif salınırken kendini evinde yani anne karnında hisseder.

0-3 Aylık Bebek Uykusu ile ilgili daha fazla okumak için aşağıdaki minnoşun resmine tıklayın

Bebeğim uyumuyor | 0-3 aylık bebek uykusu hakkında merak ettiğiniz herşey. Artık bebeğiniz bütün gece uyusun istiyorsunuz. 3 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır 3 aylık bebek uyku eğitimi 3 aylık bebeğin gündüz uykusu nasıl olmalı 3 aylık bebek uyku saatleri 3 aylık bebek gece kaç saat uyur bebeklerde uyku düzeni tablosu bebeklerde ay ay uyku düzeni bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri

“Yukarıda yeralan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.”


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

uyumayan bebek nasıl uyutulur uyumayan bebek için dua yenidoğan bebeğim uyumuyor bebeğim gündüz uyumuyor bebeğim uyumuyor sürekli emmek istiyor 2 aylık bebek neden uyumaz uzman tv gece uyumayan bebekler için ilaç bebeğim uykuya dalamıyor

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.
Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? İlk 4 Ay Bebeğime Uyuması İçin Nasıl Yardım Ederim? imdaat bebeğim uyumuyor Bebeğim geceleri uyumuyor. Ne yapmalıyım? Bebeğim uyumuyor Bebeğim uyumuyor yardım bebegim gece uyumuyor Bebeğim neden uyumuyor? Anneler için uyumayan bebekle baş etme yolları İMDAT BEBEĞİM UYUMUYOR

Göğüs Ucu yaraları nasıl önlenir? Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir? gögus ucu catlaklari,gögus ucu catlaklari,gögüs yaralarına ne iyi gelir,gögüs ucu yarasına ne iyi gelir,gögüs ucu yarası nasıl iyileşir,gögüs ucu yaraları için,emzirme gögüs ucu yaraları,meme ucu yarası,emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir,gögüs ucu yaralarına,meme ucu yarasi,emziren annelerde memede yara nasıl tedavi edilir,emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir,emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer,emzirirken memenin yara olması,emzirme döneminde gögüs yarası,gögüs catlakları nasıl geçer,gögüs ucu catlakları icin,gögüs ucu yarası nasıl düzelir,gögüs yaraları,göğüs ucu yaraları nasıl geçer,meme ucu catlaklari,meme ucu yaralarina ne iyi gelir,meme ucu yarasına ne iyi gelir,dogumdan sonra gögüs yaraları,gögüs ucu mantarina ne iyi gelir,gögüs yaraları nasıl geçer,meme ucu catlaklarina ne iyi,meme ucu çatlağı,meme ucu çatlakları. Meme uçlarında yara.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir