fbpx

Bebek Gelişimi | 3 aylık bebek


Bebek Gelişimi

3 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

Bebeğiniz için üçüncü ay hareketsiz ve pasif dönemin tamamlandığı dönemdir. Bebeğiniz 3 aylık olduğunda artık keşif dönemi başlar…

3 aylık bebek çevresini tanımak için gözlerinin, kulaklarının ve ağzının yanısıra, ellerini de kullanmaya başlar. 3 aylık bebeğiniz ellerini artık çok rahat birleştirebilmekte ayrıca vaktinin önemli bir kısmında ellerini bol bol incelemektedir. Nesnelere uzanma ve yakalama isteği ve çabası olmasina rağmen henüz uzanma ve yakalamada çok başarılı değildir, ama bu çabalar gelişiminin gayet yolunda olduğunun göstergesidir.

Mumsy Natural Göğüs ucu yaralarının oluşumunu önlemeye yardımcı Doğumdan önce ve sonra Mumsy Natural® emzirme ürünlerini kullanan anneler göğüs ucu yaraları ve ağrılarını yaşamadan bebeklerini daha uzun süre emziriyor.

3 aylık bebeğinizin kilosu 3. ayında,  5.400-6.000 gr, boyu 58-61 cm civarındadır. 3 aylık bebeğinizin mide kapasitesi yaklaşık 150 ml’dir. Ve günde 150 ml anne sütü ile 5-6 defa beslenir. Yüzükoyun yatırıldığında ön kolları üzerinde çok rahat gövdesini kaldırır. Başını artık rahatça dik tutabilmektedir. 3 aylık bebek yüz üstü yatarken kollarından destek alarak başını havaya kaldırıp, başını sağa solara çevirir. Ellerinden tutulup oturur duruma getirilince başını dik tutabilir. 3 aylık bebeğiniz sırtına battaniyelerden destek verildiğinde kısa süreli, destekli oturtulduğunda ise birkaç dakika durabilir. 3 aylık bir bebek başını gövde ekseninde dik tutabilmektedir. Kalçalarını hareket ettirerek yüzükoyun yatarken sırtüstü dönebilir.

Nesneleri 180 derece, başından sonuna izleyebilir. Tanıdığı insanlara uzanır, tanıdık seslerin geldiği yöne döner. Bebeğiniz 3 aylık olduğunda alışkanlıkları yönünden belli bir düzene geçecektir. Yeni doğan bir bebek her beslenmesinden sonra kakasını yaparken, 3 ila 6 haftalıkken kaka yapma sayısı azalır. Bazı 3 aylık bebekler günde 2-3 kere kakasını yaparken, bazıları haftada bir iki kereye kadar kaka sayısını düşürür. Bebeğiniz belli aralıklarda kakasını yapıyorsa aralıkların uzunluğu önemli olmamakla birlikte aniden kaka yapma düzeni değişirse dikkatle takip edilmelidir. Bu arada önemsemeniz gereken detaylardan biride kakanın yumuşak olması ve bebeğinizin kakasını rahatlıkla yapabilmesidir. Aksi durumda doktorunuz ile görüşmelisiniz. Anne sütü alan bebekler anne sütünün önemli bir kısmını kullandığı için kaka yapma oranı mama tüketen bebeklere göre daha seyrek olacaktır.  Seyrek kaka yapma durumu, anne sütü içeriğinin önemli bir kısmının bebek için çok yararlı olmasından dolayı bebeklerin anne sütünün önemli bir kısmını sindirerek çok verimli bir şekilde kullanmasından veya bağırsaklarının henüz tam gelişmemesinden kaynaklanıyor.

Bebeğinizin kabız olduğundan şüpheleniyorsanız; pediatri literatüründe sert top top olan kaka için kabızlık dendiğini belirtmeliyiz. Eğer bebeğinizin kabızlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki minnoşun resmine tıklayarak bebeklerde kabızlık ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kabızlık nedir? Bebeğimin kabız olduğunu nasıl anlarım? Bebeklerde kabızlık sorunu, nedenleri ve tedavisi. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? kuru erik, brokoli, kayısı ,brokoli,kabızlık önleyici sebzeler, kabızlık giderici meyveler,kabızlıktan kurtulmak,kabızlık nasıl düzelir,erik püresi, kayısı püresi ,bol su alımı,bol sıvı alımı,Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapılmalı,Bebeklerde kabızlık için ne yapmalı, çocukların ve bebeklerin kronik kabızlık,bebeği kabız olanlara tavsiyem | Kadınlar Kulübü,Diş çıkaran bebek kabız olurmu,Bebeğim Kabız Oldu, Ne yapmalıyım,Bebeklerde kabizlik sorunu,anne sütü alan bebeğiniz kabız olursa ne yaparsınız,Kabız olan bebeği rahatlatmak için nasıl masaj yapılır,Bebeklerde kabızlık sorunu, nedenleri ve tedavisi Kabızlığa - Kabızlık Bebeklerde kabızlık ve çözüm yolları Bebeklerde Kabızlık | Uykusuz Anneler Kulübü Bebek mamas Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir Bebek kabız olduğunda neler yapılmalı,Zor dışkılayan bebek,2 aylık bebeklerde kabızlık 6 aylık bebeklerde kabızlık, bebek kabız olursa ne yapılmalı, 1 yaş bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebeklerde kabızlık masajı, 3 aylık bebeklerde kabızlık, anne sütü alan bebeklerde kabızlık. Kabız olan bebeğe ne verilmeli kabızlık nedir?

3 aylık bebeğinizin süt emmede, kilo almasın bir terslik yoksa, huzursuz değilse, bebeğinizin seyrek kaka yapması durumu bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi olmayabilir. 3 aylık bebeğin artık uyuma, acıkma saatleri belli olur. Beslenme hazırlıklarını anlar. Bebeğiniz yeme içme, sindirme ve dışkılamada bir düzeni oluşmaya başlar.

3 aylık bebek, kendi kendine konuşmaya benzer sesler çıkarıp, etrafını dinlemeyi sever. Bu dönemde 3 aylık bebeğinizi dinlerseniz; bebeğinizin Ps, Bs, Ms ve Ls gibi ses öbeklerini çıkarmaya başladığını farkedersiniz. Bu sesler bebeğinizin  ilk kelimelerinin alt yapısını oluşturur. Bu ses öbekleri baba/dada/mama’nın alt yapısı seslerdir.

Biliyor musunuz? Birçok kültürde bebeklerin ilk kelimeleri ortaktır: Mama/Baba/Dada…

3 aylık bebeğiniz keyiflendiğinde yüksek sesle güler. bebeğinizin göz – el koordinasyonu başlamıştır. Bir objeye uzandığında artık objeyi tutabilir hale gelmiştir.

Bebekler 3 aylık olduklarında, bebeklerin %71’i tüm gece boyunca uyurlar. 3 aylık bebeğin uyku düzeni hakkında daha fazla okumak için aşağıdaki minnoşun fotoğrafına tıklayın!

Bebeğim uyumuyor | 0-3 aylık bebek uykusu hakkında merak ettiğiniz herşey. Artık bebeğiniz bütün gece uyusun istiyorsunuz. 3 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır 3 aylık bebek uyku eğitimi 3 aylık bebeğin gündüz uykusu nasıl olmalı 3 aylık bebek uyku saatleri 3 aylık bebek gece kaç saat uyur bebeklerde uyku düzeni tablosu bebeklerde ay ay uyku düzeni bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri

3 aylık bebeğiniz eğer kolik değilse gece uykuları düzene girmiştir. Her akşam bir uyku rutini ile bebeğinizin uyku alışkanlığını koruyun.

Bebek Gelişimi | 4 aylık bebek gelişimini okumak için tıklayınız

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Ay Ay Bebek Gelişimi Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 3 Aylık bebek gelişimi ‎3 Aylık bebek ‎3 Aylık bebek Ay Ay Bebek Gelişimi Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 3 aylık ‎Bebeğiniz 3 aylık ‎Bebeğiniz 3 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi Bebek gelişimi bebeğimin gelişimi
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir