fbpx

Bebek Gelişimi | 4 Aylık Bebek Gelişimi


Bebek Gelişimi

4 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

4 Aylık bebek | Ay ay bebek gelişimi

4 aylık bebek artık  destekle oturabilmektedir. 4 aylık bebek başını  rahat bir şekilde dik tutar. 4 aylık bebeğiniz eline verdiğiniz sesli oyuncaklara bakar ve bunları sallayarak oynayabilir. Bebeğinize kendine zarar vermeyeceği tipte çıngırak oyuncaklar alma zamanı geldi. Biliyoruz aylarda bebeğinizin ilgisini çekebilecek oyuncak arayıp durdunuz. Ayrıca 4 aylık bebekler aynalara bakmaya bayılır. Sırtüstü yatarken eline verilen bir bir cismi tutup sallar.

4 aylık bebeğiniz eşyalara iki koluyla uzanabilir. Özellikle ilgisini çeken parlak, canlı nesnelere uzanıp yakalayıp , ağzına sokma eğilimindedir. 4 aylık bebek henüz kaba tutma hareketine hakimdir. Avuç içi, baş ve diğer parmaklarını kullanabilir, nesneleri tutar ama sık sık düsürür. Vurmaktan hoşlanır. Sırtüstü yatırıldığında başını kaldırıp, yana dönebilir. Gözlerini uzak ve yakın nesne üzerinde sabitleyebilir. 4 aylık bebeğinizin bu dönemde küçük nesnelere ilgisi artmıştır. Sosyal anlamda bebeğiniz gelişme içindedir. Sizinle ve diğer insanlarla iletişimi artmistir. Daha fazla ses çıkarıp, daha fazla gülmektedir. Sesini alçaltıp yükseltebilmekte tek heceler çıkarabilir. 4 aylık bebek artık farklı ihtiyaçları için farklı sesler çıkarabilmektedir. 4 aylık bebeğiniz ile konuşulduğunda heceler ile sesler çıkararak karşısındakine cevap verir ve güler. Kahkaha ile güler, mimikleri ile kaşısındakini güldürdüğünü farkeder. 4 aylık bebeğinizi isimi ile çağırdığınıda başını çevirip kendisine seslenen kişiye bakar. Uzun süre yalnız bırakıldığında ağlar ve dikkatinizi ona yönelttiğinizde sakinleşir. Artık dilini aşağı-yukarı, ileri-geri hareket ettirebilmekte, kaşiktan gıdayı alabilecek şekilde alt dudağını içeriye çekebilmektedir.

4 aylık Bebeğin göz rengi bu ay içinde değişebilir. Doğduktan sonraki göz rengi bu aylarda koyulaşabilir. Bu dönemde çok hızlı değişimler yaşar ve bir dönüş yapar.

Bebeğinizin sindirim sistemi ve bağırsakların çalışmasına bağlı olarak doktorunuz katı gıda geçişini önerebilir. 4 aylık bebeğin katı gıdaya geçişi doğru mudur? Katı gıda geçişi için bebeğinizin 6 aylık olmasını beklemeniz gerekir mi tartışmalar bir tarafa, buna doktorunuz karar verecektir. Örneğin ilk bebeğimde sindirim ve boşaltım sisteminin tam gelişimi ile 4 aylıkken biz katı gıdaya geçtik. İkinci bebeğimde ise gıda alerjileri ve sindirim sistemi dolayısıyla yaşadığımız ağır gaz ve ishal gibi sebeplerden katı gıdaya geçişimizi 6 ayda yaptık. Bu noktada kulaktan dolma bilgiler yerine doktorunuzun önerisi ile ilerlemenizi öneririm. Anne sütünden ek gıdalara adım adım geçiş için önerilerime tıklayın! anne sütünden katı gıdaya geçmek çok eğlencelidir. Bebeğinizin her yeni gıdaya verdiği tepki ve keyif inanılmazdır.

5 aylık bebek gelişimi hakkında okumak için tıklayınız!

Anne sütünden ek gıdalara adım adım geçiş için öneriler. Bebek gelişimi | ‎4 Aylık bebek, ‎Bebeğiniz 4 aylık,4 aylık bebekgelişimi ve 4 aylık bebek oyunları,4 aylık bebek beslenme,4 aylık bebek gelişimi boy kilo, 4 aylık bebek kaç kilo olmalı,4 aylık bebek beslenme tablosu,4 aylık bebek oyuncakları,4 aylık bebek uyku düzeni,4 aylık bebek oturur mu?


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Ay Ay Bebek Gelişimi Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 4 Aylık bebek gelişimi ‎4 Aylık bebek ‎4 Aylık bebek Ay Ay Bebek Gelişimi Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 4 aylık ‎Bebeğiniz 4 aylık ‎Bebeğiniz 4 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi Bebek gelişimi bebeğimin gelişimi
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir