fbpx

Bebek Gelişimi | 6 Aylık Bebek Gelişimi Bebek Gelişimi

6 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

Bebeğinizin 6. ayı, emekleme ve desteksiz oturma konusunda bebeğinizin ilk becerilerini gösterdiği aydır. Desteksiz ve bağımsız oturmak bebekler için emeklemenin ön hazırlığıdır. Çok az sayıda 6 aylık bebek emeklemeye başlar. Bebeğinizin emeklemesi için 7 ile 9 aylık olmasını bekleyin. Evinizi keşfe  çıkmaya hazırlanan bebeğiniz için evinizde gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Masalarda masa örtüsü kullanmak, kesici ve delici aletleri bebeğinizin emekleyip ulaşabileceği noktalarda saklamak yerine alternatif çözümlerle evinizi yeniden düzenleyin.

6 aylık bebek artık mama sandalyesine kolaylıkla oturabilmektedir. Böylece ailenin diğer üyeleri ile birlikte masada birlikte olur. Bu 6 aylık bebek için tüm aile bireyleri ile sosyalleşmesi için önemli bir olanakdır.

Aynı zamanda ek gıdalara başladığı bu ayda dişleri çıkmaya başlayabilir. Sırtüstü yatarken elleri ile ayaklarını yakalar ve ağzına götürür. Otururken bütün yönlere dönebilir, eğilebilir. Yalnız başına otururken ellerini öne dayayabilir. Dik tutuldğunda bacaklarının üstüne bir miktar ağırlık verebilir. Oyuncağı bir elinden diğerine kolaylıkla geçirir. Oyuncağı elinden alındığında itiraz edebilir, ağlayarak yagara koparabilir. Düğme gibi küçük cisimleri görmeye başlasa da tam olarak parmaklarıyla alamaz ama avucuna küçük parçalar alabilir. Düşen bir oyuncağını arayabilir. 6 aylık bebek, düşen ve gözünün önünde olmayan objelerin yok olduğunu düşünür.

6 aylık bebeğiniz Ga-ga, ba-ba, da-da gibi sesli sessiz kombinasyonlar kurabilir. Yüksek sesle güler. Annesini ve biberonunu gördüğünde heyecanlı sesler çıkarır. El çırpma oyununu yapabilir. Yeni bir şey verildiğinde elindekini bırakabilir.

Bebeğiniz artık öğrenme sürecinde aktif rol oynamaya ve beş duyusunu koordine etmeye (dokunduğu şeye bakar, işittiği şeyi araştırır, tattığı şeyi eller gibi) hazır durumdadır. “Yabancı endişesi” henüz gelişmediğinden herkesle kolayca ilişki kurar. Kavrama yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Önce isimler (anne, baba, kardeş gibi) tanınmaya başlar. Ardından temel sözcükler (hayır, biberon, bay bay gibi) gelir.

Doktorunuzun yönlendirmesi ile 6 aylık bebeğinizi anne sütünden adım adım katı gıdalarla tanıştırma vakti geldi. Eğer bebeğiniz 4. aylıkken katı godaya geçtiyseniz, 6 aylık bebeğiniz kendi kendine bir havuç kemirerek kaşınan diş etlerini dindirebilir.

7 aylık bebek gelişimi hakkında okumak için tıklayınız!

Anne sütünden adım adım katı gıdaya geçiş ile ilgili önerilerim için tıklayın:

Anne sütünden ek gıdalara adım adım geçiş için öneriler. Bebek gelişimi | ‎4 Aylık bebek, ‎Bebeğiniz 4 aylık,4 aylık bebekgelişimi ve 4 aylık bebek oyunları,4 aylık bebek beslenme,4 aylık bebek gelişimi boy kilo, 4 aylık bebek kaç kilo olmalı,4 aylık bebek beslenme tablosu,4 aylık bebek oyuncakları,4 aylık bebek uyku düzeni,4 aylık bebek oturur mu?

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Ay Ay Bebek Gelişimi Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 6 Aylık bebek gelişimi 6 Aylık bebek ‎6 Aylık bebek Ay Ay Bebek Gelişimi Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 6 aylık ‎Bebeğiniz 6 aylık ‎Bebeğiniz 6 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi Bebek gelişimi bebeğimin gelişimi
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir