fbpx

Bebek Gelişimi | 8 Aylık Bebek Gelişimi


Bebek Gelişimi

8 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

Sürünme becerisi giderek artan 8 aylık bebeğiniz, artık yeni keşifler için yola çıkmaya hazır!

8 aylık bebeğinizin çevresine olan ilgisi ve merakı bu ay doruğa çıkacak. Henüz yeterli deneyimi ve güveneceği dürtüleri olmadığından, dünyayı kendi çabalarıyla ve el yordamıyla tanıması gerekir.

8 aylık bebek el ve dizleri üzerinde emekleyebilir

Ancak 8 aylık bebek her gördüğü yeni şeyi keşfetmek isteyeceğinden yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini tahmin edemez. Bu yüzden 8 aylık bir bebek evin içinde oradan oraya hareket eder, önüne gelen herşeyi yere atar, ağzına sokar, ısırır ve çeker. 8 aylık bebek artık emekleme tekniğini geliştirmiştir ve ustalıkla hareket edebilir. Bazı 8 aylık bebekler emeklerken o kadar hızlı hareket eder ki takip etmek olanaksızlaşır. Kapılar bebekler için çok ilgi çekicidir. İnanın 5 yaşında bir çocukda kapıları oyun için kullanacağı bir araç gibi algılar. Bebekler açılıp kapanan kapıları çok ilgi çekici bukduklarından kapı arkasında durmaya bayılırlar. Kapı aralıklarına parmaklarını koymak da 8 aylık bebek için çok eğlenceli bir harekettir. Eğer bebeğinizi dikkatle takip etmezseniz o minik parmağının üzerine kapıyı kapatabilirsiniz. Bu yüzden kapıları açıp kaparken dikkatli olmalısınız.

8 aylık bir bebek desteksiz oturabilir

Ancak bebeklerin çok azı kendi kendine ve hiç destek almadan oturma pozisyonuna geçebilir. Emekleme kasları kuvvetlendikçe bebek bunları ayağa kalkmak için kullanmayı tercih edecektir. Otururken emekleme durumuna veya tam tersine geçebilir. Uzun süre tek başına oturabilir. Ama niye uzun süre otursun? Evde keşfedecek onca şey varken niye otursun.

Bebeğiniz 8 aylıkken bir yere tutunup ayağa kalkabilir. Destekle ayakta durabilir.Oturma pozisyonundan ayağa kalkmak  karmaşık bir manevra becerisi geliştirmeyi gerektirdiğinden, 8 aylık bebek ayağa kalkmak için elini nereye koyacağını, ağırlığını nereye yükleyeceğini ve ne zaman ayaklarınını kullanacağını anlayana kadar uzun denemeler yapar. 8 aylık bebeğinize bu denemeleri yapabileceği güvenli alanlar yaratmalısınız.  Bebeğinize ayağa kalkma denemeleri sırasında müdahale etmeyin. Bırakın denesin, hepimiz deneye deneye ayağa kalkmayı geliştirdik.. Bebeğiniz ayağa klamyı başardıktan sonra şimdi bu başarısını nereye yaşıyabileceğini kestirmeye çalışır.

Önce tek eliyle tutunarak durmayı, sonra da hangi ayağına yükleneceğini öğrenir. Bu denemelerinin hepsi adım atmaya yönelik hazırlıklarıdır. Keşif çalışmaları sırasında hangi objelerin ve mobilyaların kendi ağırlığını taşıyabileceğini, hangi mobilya ve nesnelerin taşımayacağını da anlar. Kısa sürede sırtını kanapeye dayadığında iki elini de bırakabileceğini keşfeder. Çok sık olmasada ayakta dik durmayı başarabilir. Ayakta durduğu noktadan tekrar yere dönmesi haftaları bulacaktır. Yere dönmek için sizden yardım istemek için bağırabilir ya da yere inemediği için arkasına düşebilir. Elbette düşmeden bebeğinizi tutmanızı öneririm ama her noktada bebeğinize yardım ederseniz bu defa da denemek yerine yardım almayı tercih eder. Bebeğinize ayakta durmayı öğretemezsiniz ama arkası üstüne düşmek yerine, ayaktayken yere oturmaya çalıştığında belinden tutarak öne doğru elip kalçasına dayanarak oturmasına yardım edebilirsiniz. Bu arada bu yeni keşfini bir oyuna çevirmek için: Koltuk altlarından tutuldugunda zıplamasından yararlanarak birlikte oynayabilirsiniz.

8 aylık bebek elleriyle yemek yiyebilir. Bazı bebekler yemeğinin annesi tarafından yedirilmesini tercih ederken, bazı afacanlar annesinin müdahalesine sinirlenip yemek işini kendi kendine becermeyi tercih eder. Bazıları ise tabağındaki bebek yiyeceklerini reddedip, annesinin tabağınadaki yemeklere uzanır. Dİş çıkartan bebekler yemeklere ilgisini kaybeder. Bebeğiniz yemek yemeyi reddettiğinde bebeğinizi zorlamayın.

Artık bebeğiniz nesneleri baş parmağı ile işaret parmağı arasında “kerpeten” gibi tutabilir.  8. ayın sonuna doğru parmaklarıyla yerdeki küçük bir nesneyi kolaylıkla alabilir. Bu dünya için küçük, bebeğiniz için büyük bir adımdır. Bu bebek gelişiminde önemli bir gelişmedir. İki parmağını kullanabilmek insanı hayvanlardan ayıran önemli özelliklerden biridir.

8 aylık bebek tüm uzanma, tutma , bırakma sistemini çözmüş profesyonelleşmiştir. Eliyle neler yapabileceği konusunda artık kafasını yormasına gerek yoktur. Eliyle yaptığı işe konsantre olabilir.Artık eliyle 25 cm mesafeye uzanabilir. Uzanmak, bebeğinizin keşif çalışmaları için önemli bir aşamadır. E haliyle uzandığı bir kabın içindeki nesneleri dışarı atabilir. Bu noktada önlem almak anne için çok önemlidir.

8 aylık bebek, iki elinde birer nesne varken birini bırakıp üçüncüsünü alır. Baş baş, cee cee oyunlarını keyifle oynar. Ulaşamadığı bir şeyi almak için uğraşır.

İlgi çekmek için değişik sesler çıkarır. Kucağa alınmak için kollarını uzatır.  Bu aydan itibaren “yabancı endişesi” başlayabilir, tanımadığı kişilerden korkabilir.

9 aylık bebeğin gelişimi ile ilgili yazımı okumak için tıklayın!


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 8 Aylık bebek gelişimi 8 Aylık bebek ‎8 Aylık bebek Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 8 aylık ‎Bebeğiniz 8 aylık ‎Bebeğiniz 8 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi bebeğimin gelişimi
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir