fbpx

Bebek Gelişimi | 9 Aylık Bebek Gelişimi


Bebek Gelişimi

9 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

Evinizi bebeğinize göre düzenleme zamanı geldi!

9 aylık bebeğinizin doruğa ulaşan merak duygusu evde açılmadık çekmece, devrilmedik saksı bırakmayabilir

9 aylık bebeğinizin doğumdan bu yana aldığı yol düşünüldüğünde, 9 aylık bebeğinizin gelişimi biraz yavaşlamış gibi gelebilir. Bebeğiniz daha az sürpriz yapaıyor gibi gelebilir. Ancak bu öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmez. Merak duygusu, bu ay bebeğinizi baştan çıkarır. 9 aylık bebek sizi yeni başarılarla ve sürprizlerle sizi şaşırtmak yerine, daha önce başladığı becerilerine geliştirmeye yönelir. Örneğin bebeğiniz şimdi parmakla tutma konusnda ustalaşmıştır; artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağıı kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini uzandığı objenin şekline göre ayarlayabilir.

9 aylık bebeğinizin artan el becerisi ve bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir. 9 aylık bebek karmaşık yapbozları düzenlemeyi beceremese de, örneğin büyük bir delikten küçük bir nesneyi geçirebilir veya iki küp ile blok yapabilir. 9 aylık bebeğiniz için bu tip oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Bebeklerin oyun oynarken bazı heceler söylemesi, bebeğinizin konuma hevesini gösterir. Örneğin masaya ma der ve şimdilik bu hece onun için yeterlidir. Önümüzdeki 2-3 ay boyunca bu heceler artacak ancak çocuğunuz 18 ile 22 aylıktan önce konuşmaz.

Bu arada bebeğiniz ona söylediğini herşeyi anlıyor. Bebeğinizle sık sık konuşun, ona ne yaptığınızı anlatın veya bazı nesnelerin isimlerini söyleyin. 9 aylık bebek “dur” ve “baş baş yap” gibi ufak tefek talimatları da artık anlar ve uygular.

9. ayına giren bebeğiniz, dünyaya dikey pozisyondan bakmaktan daha çok hoslanir. Yürümeye çalismak en çok hoslandigi seydir. Mobilyalara tutunarak ayakta durabilir. Tutunarak ayaga kalkabilir. Ayaktayken veya yatarken oturur pozisyona geçebilir. Etrafı karıştırmaya, çekmeceleri açmaya baslar. Kendi etrafinda döner, tirmanir. Parmakları ve elleriyle yemek yer. Kaşığı ağzına götürebilir. Basit sözcükleri, emirleri anlar. İstendiğinde elindeki nesneyi verir. Aynada kendisini ve başkasını ayirt edebilir. Otururken başının üstüne konan örtüyü çekip alır. İşaret parmağını objeleri göstermek için kullanır. Deliklerin içine parmağını sokar, nesneleri yakalar ve çeker. Dokuzuncu aydan 12 aya kadar çocuk hangi elini kullanmak üzere seçtiğini belli eder. Bilinçli olarak “hosça kal “ isareti yapabilir.


9 aylık bir bebekte çok yoğun bir merak duygusu vardır. Bu nedenle objelere ve nesnelere doğru erişmek ister. Bu ayda objelerin kalıcı olduğunu, yani o görmese de var olduğunu öğrenir. Oyuncakları saklama oyunu bu gerçeği anlamasına yardımcı olur. 9 aylık bebek, aile üyeleriyle ve diğerleriyle bu basit oyunu oynamaya bayılır. Bebeğiniz oyuncakları ile oynama konusunda da uzmanlaşmıştır. Vurma, sallama, atma, düşürme rutin birer oyundur onun için. Hareketli parçalı oyuncaklardan hoşlanır. Bir seferde çok sayıda sayfayı birden çevirebilir.

9 aylık bebek için ayrılık anksiyetesi..

Evde büyük bir kardeş olsa bile, bebek bu dönemde anne ve babasını yanında ister. Her ne kadar bu yeni özgürlük onu mutlu etse de zamanının çoğunda sizinle oynamak ister. Tüm gün çalışan ebeveynler eve dönüşlerinde bebeğe hem güven, hem yenilik duygusu getirirler. Çocuğunuz yanınızda olmasa da sizi hatırlar, ancak henüz geri döneceğinizi düşünemez. Bu yüzden sizi gözünün önünden ayırmak istemez.

9 aylık bebek, bu ayın sonunda ayakta desteksiz durabilir. Hareketli bir bebek ayakta dururken bir yandan da elindeki bir oyuncak ile oynayabilir. Bir çok 9 aylık bebek elini kanepe ve sehpaya dayayarak ufak ufak sıralamaya başlar.

Merakı ve hareketliliği artan bebeğin güvenliği artık üzerinde önemle durulması gereken bir konu. Bebeğinizin tırmanmaya olan içgüdüsel isteği bu dönemde oldukça belirginleşir. Yukarı çıkmak bebek için kolaydır, merdivenlerden yukarı tırmanan bebek için tehlike aşağıya inmek istediğinde gelişir. Özellikle çekmeceli sehpalar bebeğinizin tırmanmak isteyeceği mobilyalardır. Mutfak muhtemel tehlikeleri barındıran bir başka bölgedir.mutfaktaki kesici aletler, elektrikli eşyalar ve temizlik malzemeleri her biri ayrı bir tehlike arz eder.

Evdeki bitkiler de bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde konumlanmalıdır. Bir saksı bitkisinin bebeğinizin devrilmesinin yanısıra saksıdaki bitki zehirli olabilir. 9 aylık bebek ‘hayır’ı anlamakla birlikte uyarılarınızı dinlemeyip merakına düşebilir.

10 aylık bebeğin gelişimi ile ilgili yazımı okumak için tıklayın!


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Ay Ay Bebek Gelişimi Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 9 Aylık bebek gelişimi 9 Aylık bebek ‎9 Aylık bebek Ay Ay Bebek Gelişimi Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 9 aylık ‎Bebeğiniz 9 aylık ‎Bebeğiniz 9 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi Bebek gelişimi bebeğimin gelişimi
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir