Emziren Anne Neler Yemeli? Emziren Annenin Menüsünde Neler Olmalı…


Emzirme / Sağlık

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Hurma, Rezene, Tahin Ve Çörek Otuyla Anne Sütünü Artırmak Mümkün..

Sağlıklı bebek için annelere sağlıklı beslenme diyeti 

Hamilelik döneminde bebeğinin gelişimi için en sağlıklı ve ideal besinleri tüketmeye çalışan anneleri doğum sonrasında, “ya sütüm kesilirse”, “acaba sütüm yetiyor mu” endişeleri sarıyor. Bu dönemde yeni annenin vücudu süt salgılamak için ek 300-500 kaloriye daha ihtiyaç duyar. Annelerin beslenme programlarını süt artırıcı gıdalarla, mineraller ve proteinler yönünden güçlü besinlerle zenginleştirmeleri gerekir. Kolay ve pratik süt artırıcı tariflerimize göz atın.

Her kadın için hamilelik ve sonrasında bebeğine kavuştuğu zamanlar en güzel ve özel dönemlerden biridir. Yeni doğum yaptığı lohusalık döneminde endişe ve kaygıları artan anneler özellikle “Bebeğim için doğru besleniyor muyum?” sorusunu kendisine sıkça sorar. Emziren annelerin beslenme programında; yeterli sıvı tüketiminin ve kaliteli besleyici içeriğe sahip gıdalar bulunması önemlidir. Anne eğer sağlıksız beslenirse bebeğin ihtiyacı olan anne sütünün kalitesi düşebilir ve bu da bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Mumsy Natural Göğüs ucu yaralarının oluşumunu önlemeye yardımcı Doğumdan önce ve sonra Mumsy Natural® emzirme ürünlerini kullanan anneler göğüs ucu yaraları ve ağrılarını yaşamadan bebeklerini daha uzun süre emziriyor.

 Emzirme dönemi için annelere beslenme tüyoları:

 1. Değişik besin gruplarından beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya özen gösterin.
 2. Anne sütünün artışında en önemli kaynak sıvı alımıdır. Günde 2,5-3 litreye yakın su tüketmeye dikkat edin. Her emzirme sırasında bir bardak, yani 200-250 ml su için. Su tüketimi haricinde; Rezene, ıhlamur, papatya, ısırgan ve anason gibi bitkilerin çaylarının tüketiminin de süt artışına olumlu etkisi olacaktır.
 3. Kafein alımına dikkat edin. Çay ve kahveyi günde 1 kez tüketebilirsiniz. Fazla içilen çay, kahve, kola gibi içeceklerdeki kafein süte geçerek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca çayın içerisinde bulunan tein de demir emilimini engelleyerek kan ve süt yapımını olumsuz etkiler. Yemeklerden sonra çay içmek için en az 2 saat beklemelisiniz
 4. Sigara içmeyin! Sigara içiyorsanız, aldığınız besinler ne size ne de bebeğinize yarar. Araştırma sonuçlarında, nikotinin sütü azalttığı ortaya konmuştur. Sigaranın içinde bulunan 400’e yakın zehiri nasıl bebeğinize verebilirsiniz? Bunu anlayamıyorum!
 5. Çiğ sebze ve meyve, kuru baklagiller, bulgur, süt gibi besinler gaz yapabilir. Bu da emzirme sırasında bebeğe gaz geçişi olarak yansıyabilir. Bu yüzden gaz yapan besinleri dikkatli tüketmelisiniz. Gaz yapan gıdalara kimyon ekleyerek gaz yapmasını engelleyin.
 6. Yeterli miktarda protein alımı önemlidir. Özellikle haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Düzenli kırmızı et tüketen annenin vücudunda kan yapımı daha yoğun olacaktır, bu da bebeğine ve annenin sağlığına doğrudan yarar sağlayacaktır.
 7. B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise, yağsız kırmızı et ve yumurtadır.
 8. Kalsiyumun yeterli alınması, annenin kemik sağlığı için önemlidir. Kadınlardaki osteoporoz riski unutulmamalıdır. Gaz yapmıyorsa, bebeğinizin gıda alerjisi yoksa, süt ve peynir tüketimi artırılmalıdır.
 9. Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketilmesi folik asit açısından kritiktir.
 10. B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır. Bunun için tam buğday, gaz yapmıyorsa bulgur ve kuru baklagiller tercih edilebilir.
 11. Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından bazıları kırmızı et ile fındık ve bademdir.
 12. Demir eksikliğiniz varsa, kırmızı et, pekmez veya kuru üzüm yanında C vitamini içeren bir taze meyve tercih etmelisiniz. Demir eksikliği olan bir anne çay ve kahve tüketmemelidir.
 13. Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.
 14. Süt; protein, karbonhidrat ve kalsiyum açısından ideal dengeye sahiptir ve emzirme döneminde süt tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Gaz yaparsa, laktozsuz sütleri veya sindirim farklılığı açısından keçi sütünü tercih edilebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar yoğurda eklenerek kullanılabilen probiyotik ve prebiyotiklerin hem annenin hem de bebeğin kabızlık riskini ortadan kaldırdığını ve bağırsak dengesini sağladığını kanıtlamıştır.
 15. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. İyot bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir.
 16. Gebelik sonrasında eski vücut ağırlığınıza dönmek için acele etmeyin. Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece zayıflamak amacıyla çok düşük kalorili diyetler yapmayın. Ancak emziriyorum diye gerekenden fazla enerji almanızda doğru değildir. Emzirme sırasında normal kalori ihtiyacınıza ek olarak 300-500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterlidir.

Dengeli ve yeterli beslenen kadınlarda, gebelikte biriken deri altı yağ dokusu, süt yapımında kullanılır. Bu süre içinde zayıflama diyeti yapılmamalıdır.

Emziren anne ne yememeli?

Anne sütünü azaltan yiyecekler ve içecekler, emziren annelerin uzak durması gereken gıdalar, emzirme döneminde anne sütünü azaltan yiyecekler yazımıza de göz atmak için aşağıdaki resmi tıklayın!

Emziren anne ne yememeli Anne sütünü azaltan yiyecekler ve içecekler Emziren annelerin uzak durması gereken gıdalar Emzirirken bu gıdalardan uzak durun anne sütünü azaltıyor gaz yapıyor acı anne sütüne geçer mi acı yemek anne sütünü etkiler mi aci yemek anne sutunu etkilermi acı yemek süte geçermi anene sütünü kesen yiyecekler anne sütü gaz yaparmı anne sütü kesilmesi için ne yapılır anne sütü kesmek için ilaç anne sütü nasıl azalır anne sütü ne keser anne sütü neden azalır anne sütü neden gaz yapar anne sütünü azaltan Anne sütünü azaltan besinler anne sütünü azaltan yiyecekler anne sütünü kesen besinler anne sütünü kesen ilaç anne sütünü kesen ilaç ismi anne sütünü kesen ilaçlar anne sütünü kesmek için ilaç anne sutunu ne keser anne sütünü neler keser anne sütünün kesilmemesi için ne yapmalı anne sütünün kesilmesi için ilaç anne sütünün tadı neden değişir anne sütünün tadını güzelleştiren yiyecekler annenin yediği acı süte geçermi anneye süt yapan besinler bebeği sütten kesmek için bitkisel bebeği sütten kesmek için ilaç doğru emzirme anne sütünü artırıyor emziren anne acı biber yiyebilir mi emziren anne acı yerse emziren anne acı yerse ne olur emziren anne acı yiyebilir mi emziren anne limon yiyebilirmi emziren anne maydanoz suyu icebilirmi emziren anne maydanoz yiyebilirmi emziren anne nane limon içebilirmi emziren anneler acı yiyebilir mi emziren anneler aci yiyebilirmi emziren anneler bitki çayı içebilirmi emziren anneler karabiber yiyebilir mi emziren anneler limon yiyebilirmi emziren annelerde süt yapan yiyecekler emziren annenin acı yemesi emzirirken acı yemek emzirirken acı yemek bebeğe zarar verirmi emzirirken acı yemek bebeğe zararlımı emzirirken adacayi içilir mi emzirirken ıhlamur içilirmi emzirirken maydanoz yenir mi emzirirken nane limon emzirirken süt içmek gaz yaparmı emzirirken uzak durulması gereken gıdalar emzirirken yeşil çay içilirmi emzirme döneminde soda içilirmi emzirme döneminde yeşil çay içilebilir mi limon anne sütünü etkiler mi maydanoz anne sütünü azaltırmı maydanoz süt yaparmı memedeki sütü kesen ilaç memeden sütü kesmek için ilaç roka süt yaparmı süt arttırma sut arttirmanin yollari süt bebeğe gaz yaparmı süt gelmemesi için ilaç süt kesici ilaç süt kesici ilaçlar süt kesme ilacı süt kesmek için ilaç süt neden azalır süt yapam yiyecekler sut yapan besinler sut yapan yemekler sut yapan yıyecek ve ıcecekler süt yapan yiyecekler listesi Süt yapan yiyecekler nelerdir süt yapıcı besinler sütten kesen ilaç sütten kesme ilacı sütten kesmek için ilaç sütü arttırma yolları sütü kesen ilaç sütü kesmek için ilaç sütü ne keser sütün kesilmesi için ne yapılmalı 

Emziren anneler için önerilen günlük besin miktarları

Besin grupları Normal tüketim Emziklilikte ek tüketim oranı
Süt ve süt ürünleri 1-2 porsiyon 2 porsiyon ek
Protein

(Et ve et ürünleri,yumurta,

kuru baklagiller)

2 porsiyon 1 porsiyon ek
Taze sebze ve meyve 3-5 porsiyon 2 porsiyon ek
Tahıllar
(pirinç, bulgur, makarna hiç ya da 1-2 porsiyon 1 porsiyon ek
ekmek) 3-6 dilim hiç ya da + 1 dilim
Yağ 30-35 gram 5 gram ek
Şeker 30-50 gram 5 gram ek

emziren anne ne yemeli emziren anneler neler yemeli emziren anneler ne yememelidir 

Emzirme döneminde anneye süt yapan yiyecekler için yazımıza göz atın

Anne sütünü arttıran besinler, anne sütünü artıran tarifler. emziren annelerde gaz yapan yiyecekler, emziren anneler gaz olmaması için ne yemeli, emziren anneler ne yemeli neler süt yapar, emziren anneler ne yememeli uzman tv, emziren anne ne yemeli listesi, emziren anneler sut yapmasi icin ne yemeli, emziren anne ne yemeli kadınlar kulübü, emziren anne ne yemeli ne içmeli, ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler, anne sutunu artiran yiyecekler kadinlarkulubu, anne sütünü artıran dua, anne sütünü artırmanın yolları, anne sütünü arttıran bitki çayları, anne sütünü azaltan yiyecekler, ahmet maranki anne sütünü artıran yiyecekler, süt yapan besinler nelerdir?

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
Emziren Anne Neler Yemeli? Emziren Annenin Menüsü emzıren anne neler yemelı emziren anneler neler yememeli emziren annelerde diyet emziren anne ne yemelidir Bebeğe süt yapan yiyecek tarifleri anne sütünü artıran yiyecekler anne sütü arttıran yöntemler Anne sütü arttırıcı besinler
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Comments

 1. Komşu Kızı Says: Ocak 29, 2018 at 12:59 pm

  Ellerinize sağlık bebek emzirme hakkında guzel bir yazı olmuş. Bebek emzirmenin faydaları için çok güzel yazılarınız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir