fbpx

Ailece Sanat | İstanbul Modern’de Bahar Atölyesi “Sanata Açılan Çiçekler” Çocuk Etkinlikleri

İstanbul Modern, çocuklu ailelerin birlikte katılabildikleri eğitim programları düzenliyor. Müze sergilerine paralel içeriklerde tasarlanan programlar, bir müze uzmanı ile gerçekleştirilen sanat uygulamalarını içeriyor.

Sanata Açılan Çiçekler

İstanbul Modern 4-5 ve 6-10 yaş grubu çocuklar ile ailerini dünyanın güneş etrafında yaptığı yolculuğun izlerini sürmeye davet ediyor! Çocukları toprak ve tohumla temasa geçiren bu atölye çalışması, çcoukların doğanın büyülü döngüsünü yıl boyunca deneyimlemeleri ve izlemeleri için de eşsiz bir fırsat sunuyor.

Dört farklı mevsimi yaşayabildiğimiz bir coğrafyada, mevsim geçişlerinin, bu geçişlerin bize, doğamıza yansımalarının ne kadar farkında olduğumuzu merkezine alan atölye çalışması, doğaya hassasiyetle, merakla bakan nesiller yetişmesine katkı sağlıyor.

Kültürümüze ait bir değer olan “imece” kavramının deneyime döküldüğü atölye çalışması, mevsimler ve döngüler üzerine bir sohbetle başlıyor. Çalışma, “Sanatçı ve Zamanı” koleksiyon sergisinde doğanın izlerini süren bir sergi gezisiyle devam ediyor. Çocuklar bu gezi boyunca aileleriyle beraber yapacakları çalışmada kullanabilecekleri desenler için ilham topluyor. Uygulama aşamasında, çocuklar bir önceki hafta atölyeye katılan ailelerin hazırladığı beton saksıların üzerini kendi hayallerindeki desenlerle akrilik boya kullanarak resmediyor. Bu esnada aileler ise atölyeye bir sonraki hafta katılacak aileler için dolgu harcıyla kalıp, spatula ve el küreği kullanarak saksılar üretiyor. Çalışmanın sonunda çocuklar aileleriyle beraber tasarladıkları saksılara seçtikleri tohumları ekiyor. Çocukları toprak ve tohumla temasa geçiren bu atölye çalışması, çocukların doğanın büyülü döngüsünü yıl boyunca deneyimlemeleri ve izlemeleri için de eşsiz bir fırsat sunuyor.

4-5 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

28 Mayıs 15.30-16.30, 18 Haziran 15.30-16.30

25 Haziran 15:30-16:30

6-10 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

27 Mayıs 15.30-16.30, 10 Haziran 15.30-16.30

 

İstanbul Modern’de devam eden diğer çocuk atölyeleri ve etkinlikleri

Renkli Oyunlar Atölyesi

2-3 Yaş Grubu Çocuklu Aileler

İstanbul Modern, 2-3 yaş grubu çocuklar ve ailelerini sanatı keşfetmeye davet ediyor. Program, sanat eserlerine bakmaya, içindeki öğeleri görmeye ve keşfetmeye, belirli nesneleri arayıp bulmaya odaklanırken, aynı zamanda çocukları renklerin peşinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Modern’in Eğitim Odası’nda başlayan atölye çalışmasının ilk bölümünde, çocuklar aileleriyle birlikte objeleri ve renkleri resimlerin içinde bulduktan sonra, “Sanatçı ve Zamanı”  koleksiyon sergisini eğlenceli bir oyunla gezmeye başlıyor. Aileler sergi gezileri sırasında çeşitli oyun kartları aracılığıyla bir sanat eserine bakmayı, içindeki değişik parçaları ve renkleri görmeyi deneyimliyor. Sanat eserleriyle gerçekleşen bu eğlenceli keşif serüveninin ardından çocuklar ve aileleri, atölyede özel hazırlanmış kalıplarla, çeşitli nesnelerin izdüşümlerinden yola çıkıyor ve rengarenk karalamalar yaparak sanat çalışmalarını tamamlıyor.

2-3 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

28 Mayıs 13.00-14.00, 3 Haziran 11.00-12.00,

18 Haziran 13.00-14.00

Süre: 60 dk.

 

Resimlerin Dünyasından Çıkan Kuklalar

2-3 Yaş Grubu Çocuklu Aileler

Bu atölyede aileler bir kutunun içinden bir kukla seçerek programa başlıyor. İstanbul Modern’de sergilenen sanat çalışmalarındaki bazı figürlerden esinlenerek tasarlanmış bu kuklaların hangi resimde nasıl bir dünyada yaşadıklarını keşfetmek için sergi turuna çıkarak programa devam ediyorlar. Buldukları eserleri aileleriyle birlikte inceleyen çocuklar, atölyede kuklalarını ve onların yaşadıkları dünyaları, görsel sunumlar ile anlatıyor. Ardından aileleriyle birlikte küçük sahneler hazırlayıp kuklalarını canlandırıyorlar.

2-3 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

27 Mayıs 11.00-12.00

11 Haziran 13.00-14.00, 17 Haziran 11.00-12.00

Süre: 60 dk.

 

Dokulu İzler Atölyesi

2-3 Yaş Grubu Çocuklu Aileler

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2-3 yaş grubu çocuklar ve ailelerini doku dünyasını keşfe davet ediyor. Program çocukların benzerlik ve farklılıkları tanımlama, neden-sonuç ilişkisi ile nesneleri sorgulama ve sanatın eğlenceli dünyasında kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Görme duyusunun yanı sıra dokunma duyusu ile çocukların çevrelerini keşfetmeye ilişkin desteklenmesi gereken gelişimsel ihtiyaçlarına yönelik bir deneyim sunuyor. Etkinlik ilk olarak file, sünger ya da tahta gibi organik ve inorganik malzemelerin dokularını tanımakla başlıyor. Çocuklar aileleriyle birlikte, onlara verilen kutucukların içindeki bu ve benzeri dokunsal malzemeleri inceliyor. Bu dokuların üstündeki izleri ve şekilleri fark ediyor ve özel olarak tasarlanan doku kartları ile görsel eşleşmeler buluyorlar. Sergi gezisi ile devam eden atölye çalışmasında aileleri ile birlikte sanat çalışmalarındaki dokuların izlerini süren çocuklar, ardından atölyeye dönerek dokulu yüzeylerin yardımı ile izler çıkarıyor, yarattıkları izlerle resimler yapıyor.

2-3 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

4 Haziran 13.00-14.00

10 Haziran 11.00-12.00, 25 Haziran 13.00- 14.00

Süre: 60 dk.

 

Bir Varmış Bir Yokmuş

4-5 Yaş Grubu Çocuklu Aileler

İstanbul Modern 4-5 ve 6-10 yaş grubu çocuklar ve aileleri için Bir Varmış Bir Yokmuş adlı yeni bir program hazırladı. Hayal gücünü tetikleyen ve çocuklarda yaratıcılığın gelişmesine katkıda bulunan program, aileleri masallar tasarlamaya ve sanat çalışmalarını incelemeye davet ediyor.

Eğitim Odası’nda başlayan programın ilk bölümünde aileler, onlar için özel tasarlanmış imge kartlarını seçiyor ve renklendiriyor. Ardından bu kartları sıralayıp, imgelerin çağrışımlarıyla kendi masallarını üretiyorlar. Programın ikinci aşamasında ise aileler, müzenin sergi salonlarında renklendirdikleri imgelerin hangi sanat çalışmalarından esinlenilerek hazırlanmış olabileceğini tahmin ettikleri bir keşif oyununa çıkıyor. Çocuklar ve aileleri, bu keşif oyununda da sanat çalışmalarındaki imgeler dünyasında hayaller kurmaya ve masallar tasarlamaya devam ediyor. Bir Varmış Bir Yokmuş, sanat çalışmalarının incelenmesi ve yorumlanması ile tamamlanıyor.

4-5 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

3 Haziran 15.30-16.30

Süre: 60 dk.

 

Meraklı Gemiler

4-5 ve 6-10 yaş grubu çocuklar ve aileleri için tasarlanan “Meraklı Gemiler“ atölyesi, denize kıyısı olan bir kentin, İstanbul’un geçmişten bugüne uzanan hikayesinden esinleniyor. Bir geminin doğuşundan limana varışına ve bu limandan uzun yolculuklara yelken açmasına dair bir masalla başlayan program, çocukların denizcilik kültürü üzerine farkındalık geliştirebilecekleri bir pencere aralıyor. Programda, çocuklar ve aileleri “LİMAN” sergisini geziyor, gemi maketleri yapıyor, limanlar hayal ediyor ve denizcilikle ilişkili oyunlar oynayarak programı tamamlıyor.

4-5 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

11 Haziran 15.30-16.30

 

 

KEŞİF ALANI EĞİTİM PROGRAMI

Ritimler, Biçimler, Renkler Aile Etkinlikleri

5-12 Yaş Grubu

Program çocukları ve ailelerini geometrik soyutlama ve 20. yüzyılın ilk yarısından bugüne sanat tarihinde önemli bir açılım yaratmış olan, Hollandacada “stil, tarz” anlamına gelen De Stijl anlayışını keşfetmeye çağırıyor. Etkinlik başta Mondrian olmak üzere; 1920’lerde tasarım, sanat ve​ mimarlık alanlarında uluslararası bir boyut kazanarak modern sanat akımlarının en önemli başlıklarından biri olarak tanımlanmasını sağlayan Hollanda doğumlu birçok sanatçının çalışmasını ele alan kısa bir sunum ile başlıyor. Sunumun ardından çocuklar tıpkı Mondrian ve diğer De Stijl sanatçıları gibi resimsel mekânlar yaratmanın peşine düşüyor.

Çocuklar etkinliğin uygulama aşamasında onlar için özel olarak tasarlanan malzemeler aracılığıyla Mondrian’ın sanat dilini temsil eden renklere, beyaz alanlara, siyah şeritlere ve kesişen çizgilere dokunuyor. Birleştirmeleri bir araya getirmeleri ve üst üste koymaları amacıyla yapılmış, farklı şekillerdeki formlardan oluşan eğlenceli ve renkli eğitim materyalleri ile çalışan çocuklar, büyük boyutlu kompozisyonlar oluşturuyor. Bu malzemelerle hayali bir şehir düşleyen çocuklar ailelerinin yardımıyla, alanları bölüyor, boşlukları yeniden anlamlandırıyor ve atölye mekânını kocaman bir Mondrian resmine dönüştürüyor. Bu etkinlikte Mondrian resimlerinin her bir öğesi çocuklar için eğlenceli bir mekân tasarım malzemesi haline geliyor.

5-12  yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

27 Mayıs 14.00-15.00, 28 Mayıs 11.00-12.00

3 Haziran 14.00-15.00, 4 Haziran 11.00-12.00, 10 Haziran 14.00-15.00, 11 Haziran 11.00-12.00, 17 Haziran 14.00-15.00, 18 Haziran 11.00-12.00, 24 Haziran 14.00-15.00, 25 Haziran 11.00-12.00


Detaylı bilgi: 0212 334 73 52 veya [email protected]

Atölye takvimi için tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir