Bebeklerde kabızlık sorunu | Bebeklerde kabızlık sorununda ne yapılmalı?


Bebek Bakımı

Düzenli kakasını yapan bebeğiniz 2-3 hatta 4 günde bir kaka yapıyor? Bebeğiniz kaka yaparken zorlanıyor, ıkınıyor mu?

Bebeklerde kabızlık sorunu, nedenleri ve tedavisi

Anne sütünden katı gıdaya geçen bebeğiniz kabızlık sorunu yaşayabilir. Bebeklerde genellikle yeni bir mamaya geçişte kabızlık gözlenir. Bebeğinizin bağırsakları bu yeni gıdaları sindirmeye alışana kadar kabızlık bir süre devam edecektir. Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürüme öncesinde da hafif kabızlık çekebilirler.

Bebeğinize meyve suyu olarak verdiğiniz meyveyi armut olarak değiştirmeniz, sebze çorbasına ise mutlaka brokoli eklemenizi öneririz.

Bebeğinizin kabızlık problemi için yaz aylarında bebeğinize taze kayısı, kiraz, çilek yedirerek bağırsaklarını çalıştırabilirsiniz. Kışın ise armut suyu, portakal ve elma suyunu verebilirsiniz. Bu meyvelerin posasını değil sadece suyunu vermeniz gerekiyor. Ayrıca bebeğinize mutlaka bütün kış boyunca bol bol brokoli verirseniz kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Bebeğinizin bol bol sıvı aldığından emin olmalısınız.

Bebeğiniz katı kıvamlı kaka yapıyorsa, mevsimden bağımsız olarak; erik püresi, kayısı püresi ve bol su vermelisiniz. Kabızlığı önlemek için, öncelikle inek sütünü tamamen kesmelisiniz, özellikle pişmiş havuç, patates, pirinç, şeftali  ve muz tüketimini kısıtlamalısınız. Bebeğinize günde  1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı verebilirsiniz.

Kabız olan bebeğinizi rahatlatmak için, tıpkı gaz probleminde uyguladığınız bisiklet hareketlerinin benzerlerini uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin ek gıdalarını bol lifli ürünlerden seçmenizi öneririz. Örneğin sebze çorbasına sakız kabağı, pırasa, bal kabağı eklemeniz bebeğinizin lif yönünden zengin gıdalar almasını sağlar.

Bebeğinizin gıdalarında probiyotikler yönünden güçlü besinleri tercih etmelisiniz. Probiyotikler bağırsak florası için son derece önemli. Yapılan son bilimsel araştırmalar bağırsaklarımızın düzgün çalışmasının sağlığımız için önceliklerimizden olduğunu gösteriyor

Aldığınız önlemlere, bol sıvı alımı, kuru erik, brokoli, kayısı vb. önerdiğimiz kabızlık giderici önlemler işe yaramadıysa, bebekte kabızlık 3 günden fazla bir süredir var ise, kaka yaparken acı çekiyor ve ağlıyorsa, kakasında ve bezinde kan lekeleri varsa bu durumda bir doktora başvurmalısınız.

Doktorunuz makattaki kakayı dışkılatmak üzere fitil, laksatifler yahut bağırsak içerisini yumuşatmak üzere ağızdan alınan ilaçlar önerebilir. Bebeklerde kabızlık iştahı kesebilir ve bağırsakları tembelleştirebilir.Kabızlıkla ömür boyu mücadele etmelisiniz. Çünkü kabızlığa bağlı anüs çatlakları, idrar yolu enfeksiyonları, huzursuzluğa bağlı uykusuzluk çekilir.

Bebeğim uyumuyor diyorsanız, yahut bebeklerde uyku eğitimine dair merak ettikleriniz için bebeğinizin uyku düzeni yazımızı okuyun…

 bebeklerde uyku eğitimi

 Bebeğim Kabız Oldu Ne yapmalıyım Bebeklerde kabizlik sorunu anne sütü alan bebeğiniz kabız olursa ne yaparsınız Kabız olan bebeği rahatlatmak için nasıl masaj yapılır Bebeklerde kabızlık sorunu, nedenleri ve tedavisi Kabızlığa - Kabızlık Bebeklerde kabızlık ve çözüm yolları,Bebeklerde Kabızlık | Uykusuz Anneler Kulübü Bebek mamas Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir Bebek kabız olduğunda neler yapılmalı Zor dışkılayan bebek 2 aylık bebeklerde kabızlık 6 aylık bebeklerde kabızlık bebek kabız olursa ne yapılmalı


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapılmalı Bebeklerde kabızlık için ne yapmalı çocukların ve bebeklerin kronik kabızlık bebeği kabız olanlara tavsiyem | Kadınlar Kulübü Diş çıkaran bebek kabız olurmu

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
1 yaş bebeklerde kabızlık nasıl giderilir bebeklerde kabızlık masajı 3 aylık bebeklerde kabızlık anne sütü alan bebeklerde kabızlık kabız olan bebeğe ne verilmeli
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com. kabızlık

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir