Unutkan hamileler ve annelere hafızayı canlı tutmak için öneriler

Unutkan hamileler ve annelere hafızayı canlı tutmak için öneriler.annem çok unutkan, hafıza neden zayıf olur, hafıza zayıflama sebepleri, hafıza zayıflaması, hafıza zayıflığı, hafıza zayıflığı dikkatsizlik ve unutkanlık, hafıza zayıflığı için dua, hafıza zayıflığı için hangi doktor, hafıza zayıflığı için ilaç, hafıza zayıflığı nasıl anlaşılır, hafıza zayıflığı ve unutkanlık tedavisi, hafıza zayıflığı vitamin, hafıza zayıflığına çözüm, hafıza zayıflığına iyi gelen besinler, hafızası en zayıf hayvan, hafızası zayıf olanlar, hafızayı canlı tutma, hamilelikte hafiza, hamilelikte hafıza kaybı, hamilelikte hafıza zayıflığı, unutkan anneler, unutkan anneler ajandası, unutkan erkekler hadileyen anneler, zayıf hafıza nasıl güçlendirilir, zayıf hafıza nedenleri, zayıf hafızayı güçlendirme.

Hamilelikte ve yeni anneyken hafızayı canlı tutma önerileri

9 aylık hamilelik süreci ve annelik ile gelen ek sorumluluklarla sık sık unutkanlık yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz? Hamileliğinizden sonra, doğumunuzdan sonra aklınızda hiç bir şey tutamaz mı oldunuz?

Yalnız değilsiniz.

Yepyeni bir çok bilgi ile donanmış vaziyettesiniz ve daha önce deneyimlemediğiniz bebek, çocuk yetiştirmeye dair her yeni durumu makul şekilde çözümlemeye, tamamlamaya uğraşıyorsunuz. Tek niyetiniz bebeğinizi dört dörtlük beslemek ve yetiştirmek. Bu arada aklınızdan bazı konular uçuveriyor, peki bunca karmaşa içerisinde biraz normal değil mi sizce? Odağınız değişti…

Hamilelik ve emzirme döneminde vücut bebeği beslemek ve büyütmeye odaklandığından bir çok detayı kolaylıkla unutabilir, dalgınlıkla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Hafızanızı canlı tutmak için öneriler

Hamilelik ve emzirme döneminde hafızanızı canlı tutmak için basit ipuçları size yardımcı olabilir.

1. Eşyalarınız için belirli bir yeriniz olsun

Anahtarlık, gözlük gibi yerini hatırlamakta zorlanan nesneler için, kullanılmadığı zamanlar için konulmak üzere sabit bir yer belirlenmelidir.

2.Sık sık not alın

Telefon numaraları veya randevular hatırlanamıyorsa, bunların listelenmesi ve görülebilecek yere asılması olumlu sonuçlar vermektedir. Not alabilecek durumdaysanız, ertelemeyin hemen not alın, çünkü arada bebeğinizin ağlaması ya da miniğinizin peşpeşe gelen soruları ile kafanız dağılabilir.

3.Yaptığınız işleri yüksek sesle söyleyin

“Ocağı kapatmış mıydım?” ya da “”Ütüyü fişten çektim mi?” gibi soruları sık sık kendinize soruyorsanız yapılan işleri yüksek sesle söylemek genellikle işe yaramaktadır. Örneğin, ocağı kapattıktan sonra kendi kendinize “Ocağı kapattım” demeniz, daha sonra ocağın kapatıldığını hatırlatacaktır. Bu yöntem insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda faydalı olmaktadır.

4.Hafıza yardımcılarını kullanın

Cep telefonu anımsatıcılarının, kol saatinin alarmının ve ses kaydedicilerinin kullanılması, küçük hafıza sorunlarında yardımcı olabilmektedir.

5.Görsel imgelerden faydalanın

Bir kişinin ismi gibi yeni bir bilgi öğrenildiğinde akıldan bir görüntü oluşturulmalıdır. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye yardımcı olur.

6.Anımsatıcıları gruplayarak kullanın

Anımsatıcılar, hatırlamakta kullanılan bir tekniktir. Örneğin; listeler veya isimleri kısaltma haline getirilerek ezberlenebilir. Başka bir anımsatıcı tekniği de akrostiştir. Hatırlamak istenilen her öğenin ilk harfi kullanılarak akrostiş yazılabilir. Tekerlemeler veya hatırlanması gereken her öğeyi bağlayan hikayeler de yararlı olabilmektedir.

7.Konsantre olun ve rahatlayın

Birçok çevresel etken, dikkati dağıtabilmektedir. Bir şey hatırlamak istenildiğinde, unutulmaması gereken öğeler üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Aynı şekilde yeni bir bilgi öğrenilirken o bilgiye yoğunlaşılmalı ve dikkat dağıtıcı faktörler engellenmelidir. Anksiyete ve stres de hatırlamayı engelleyebilmektedir. Derin nefes almak ya da kas gevşetici egzersiz uygulamaları gibi rahatlama tekniklerini öğrenmek yararlı olabilir.

8.Uykunuzu alın

Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını göstermektedir. Gündüz öğrendiklerimizi gece beynimizde tasnifleriz. İyi bir öğrenme ve hafıza için uyku şart.

9.Sorumlulukları paylaşın

Eşiniz, anneniz, kayınvalidenizden yardım istemekten, iş bölümü yapmaktan çekinmeyin. Biliyorum ki, ilgila alaka görmek ve anlaşılmak istiyorsunuz ama bazen insanlar karşılarındaki tam olarak ihtiyacını tariflemediğinde kayıtsız kalabiliyor. Eşinizle görev dağılımı yapın. Siz bebeğinizi emzirin, o gazını çıkarsın. Yemeği siz yaptıysanız masa kaldırma ve bulaşık makinesi görevini eşiniz alsın. İşleri bölüşün, her kariyer hem çocuk yaptım diyerek mükemmel anne saftatalarıyla kendinizi aşırı yorgunluklara ve strese sürüklemeyin.

10. Akıllı telefonunuzu daha az kurcalayın

Aklınıza takılan bir sorunun cevabını aramak için elinize aldığınız telefonda kendinizi instagram fotoğrafları beğenirken buldunuz. Aradan yarım saat geçti, bebeğiniz ağladı ve o anda aradığınız soruyu atlayıp instagrama facebooka daldığınızı farkettiniz. Aslında tüm ebeveynler için akılllı telefonlar kafa dağınıklığı sebebi… Daha az telefon, ipad vesaire kullanmak, kısıtlamak en azından bir süre için odaklanmanız için oldukça destekleyici olacaktır.

*Unutkanlıklarınız ile ilgili kaygılarınız varsa bir doktora görünebilirsiniz

[line]

İyi de bebeğim uyumuyor, uykularım haram oldu, bu hafıza nasıl düzelir uyumadan diyorsanız bebeğinizin uyku düzeni ile ilgili önerilerimiz için yazımızı okuyun…

 bebeklerde uyku eğitimi

 Bebeğim Kabız Oldu Ne yapmalıyım Bebeklerde kabizlik sorunu anne sütü alan bebeğiniz kabız olursa ne yaparsınız Kabız olan bebeği rahatlatmak için nasıl masaj yapılır Bebeklerde kabızlık sorunu, nedenleri ve tedavisi Kabızlığa - Kabızlık Bebeklerde kabızlık ve çözüm yolları,Bebeklerde Kabızlık | Uykusuz Anneler Kulübü Bebek mamas Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir Bebek kabız olduğunda neler yapılmalı Zor dışkılayan bebek 2 aylık bebeklerde kabızlık 6 aylık bebeklerde kabızlık bebek kabız olursa ne yapılmalı

[line]

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
hamilelikte geçici hafıza kaybı hamilelikte hafiza
hamilelikte hafıza hamilelikte hafıza kaybı hamilelikte hafıza zayıflığı hafıza neden zayıf olur

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
hafıza zayıflama sebepleri hafıza zayıflaması hafıza zayıflığı hafıza zayıflığı dikkatsizlik ve unutkanlık
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com. hamile unutkanlığı

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz