fbpx

Hamileliğinizde tükettiğiniz gıdalar sütünüzün kalitesini belirler!


Bebek Beslenmesi / Emzirme / Hamilelik

Hamileliğinizdeki beslenme alışkanlığınız ve tükettiğiniz gıdalar sütünüzün kalitesini ve miktarını belirler

Doğumunuzun akabinde etrafınızı sarıp, her durumda sütünüzün yetmediğini iddia edenlere inat, “bilim” der ki, her annenin ürettiği süt bebeğinin tüm ihtiyaçlarına uygun en ideal içeriğe sahiptir. Doğumundan sonra yetersiz beslenen anneler de iyi kalitede süt üretir. Çünkü vücudunuz doğum yapmış annenin her öğünde tükettiği besinleri anne sütüne dönüştürmek yerine, hamilelik boyunca annenin vücudunda biriken stokları kullanarak süt üretir. Çok şükür ki bilim var 🙂

Bu bilgiler ışığında sağlıklı hamilelik için, sağlıklı beslenmelisiniz. Hamilelik sürecinde size her önerilen niteliksiz gıdaları sınırsızca tüketmeyin. Niteliksiz gıdalar derken, hamur işi, rafine şeker içeren pastacılık ürünleri, transyağ içeren atıştırmalık ve cipler, ambalajlı market ürünlerini kastediyorum. Örneğin canınız çok tatlı istiyor, o zaman 5 dakikada hazırlayıp pişirerek tatlı krizini sonlandırmak için granola tarifime bakabilirsiniz. Hamileliğiniz sürecinde yaşadığınız kabızlık gibi sorunları önlemek üzere içinde yulaf ezmesi içeren granola, kaliteli meyve şekeri ve doğal içeriği ile tatlı krizleriniz için ideal bir tatlı örneğin. Aman hiç tatlı yemeyin demiyorum, tükettiğiniz ürünler için hep şu soruyu sorun bu ürünün benim ve bebeğimizin sağlığına bir faydası var mı? Bir de, tükettiğiniz niteliksiz gıdalar sebebiyle doğumunuzdan sonra fazla kilolarla başetmek de kafanızı kurcalayan ve sizi üzen konular arasına katılmasın.

Ramazan bayramı dolayısıyla biraraya geldiğim orta yaşlarını geçmiş eski bilenler kadın grubu ile eskiler derki diyerek başlayan sohbette, hamilelikte canınız transyağlı cips çekiyorsa buna bebeğin ve sizin ihtiyacınız olduğunu iddia ettiler. Ağzım açık kaldı. Vücudumuzun bu tür gıdalara ve içerdikleri ürünlere ihtiyaç duyacak bir altyapısı bulunmamaktadır. Protein eksikliğiniz, kan değerlerinizde düşüklük varsa mesela, canınız et ve kan yapıcı maddeler içeren yiyecekler ister. Artan kalsiyum ihtiyacınız sebebiyle canınız yoğurt, ayran ve yeşil yapraklı taze sebzeler çeker. Canım cips istiyor diyen kişi sadece pis boğazlık yapar. Vücudunuzun gereksinim duyduğu maddeler bu ürünlerde yoktur ve dolayısıyla canınız bunları çekmez… Ayrıca sigara içen anne adayları malesef bile bile bebeğinizi zehirliyorsunuz, anne strese girmesin diyerek sigaraya izin veren doktorlar size ise hiç inanamıyorum. Sİgara içen bir anne, anne adayının yediği içtiği en kaliteli ürünlerden faydalanması mümkün değil, kanınızda gezen karbonmonoksit kan yapıcı alyuvarlarınızı bağlar ve öldürür. Vücudunuz da sizi hayatta tutmak için uğraşır durur. Fazla lafa gerek yok. Siz hala sigara mı içiyorsunuz!

Yazının içeriğine bakarak şöyle bir yanılsamaya da kapılmayın, aa vücudumda bebeğim için yeterince stok var, o zaman ben hemen diyete başlayayım, aç gezeyim hemen fazlalıklardan kurtulayım diye anlaşılmasın! Hamileliğiniz süresince vücudunuzun tuttuğu stok, vücudunuz en zor şartlarda dahi süt üretebilmek içindir!  sizin doğumdan sonra bir diyet programı ile aç gezmeniz için değil!

Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden hastane çantası hazırlıklarına emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz. hamilelik nasıl beslenmeli hamilelik nasıl beslenmeliyim hamilelikte hangi besin neye iyi gelir hamilelikte nasil beslenmek hamilelikte nasil beslenmeli hamilelikte nasil beslenmeli forum hamilelikte nasıl beslenmeli hamilelikte nasıl beslenmeli kadınlar kulübü hamilelikte nasıl beslenmeli uzmantv hamilelikte nasıl beslenmeliyim hamilelikte nasıl beslenmeliyim yöntemleri hamilelikte nelerle beslenmeli hamilelikte nelerle beslenmeliyiz

Hamilelikte beslenme ve doğum sonrası beslenme nasıl olmalı?

Uyarayım; benim biraz çenem düşüktür. Yazıları ve muhabbeti uzatırım biraz. Hamilelikte sağlıklı beslenme üzerine uzun bir yazı yazdım.  hafta hafta hamilelik yazılarımda da haftalık olarak beslenme önerilerine yer veriyorum, bu yüzden burada uzatmamak için çırpınacağım. Hamileliğiniz esnasında bulantılarınız ve bazı besin gruplarına karşı oluşan hassasiyetiniz sebebiyle anne karnındaki bebeğinizin eksik beslendiğine dair sakın üzülmeyin, anne karnındaki bebeğiniz tüm ihtiyaçlarını sizin stoklarınızdan karşılar. Sizin hamileliğiniz sırasında sağlığınızı korumak için yapmanız gereken şey,  yiyemediğiniz gıdalarda bulunan besin öğelerini başka gıdalar yoluyla almaya çalışmak olmalı. Örneğin et yiyemiyorsanız mercimek yiyin vs. Et yiyemiyorsanız pasta yemeyin 🙂

Doğumunuzdan itibaren etrafınızda sütünüzün yetersiz kaldığını düşünmeden pervasızca söyleyen bir sürü kişi olacak. Ve hayli şaşıracaksınız, en eğitimlisinden en eğitimsizine ne çok insan varmış sizin yetersizliğinizi ağzına pelesenk eden… İşte boş konuşan Türk milletinin en net anlaşıldığı dönemdesiniz. Sonra siz kızınca bunu lohusalığa verirler. Empati sıfır, ağzından çıkanı duymayan, fakındalığı sıfır… Bebeğiniz biraz uzun ağlasa, biraz mızmızlansa, uykusu kısa sürse vesaire her durumu fırsata çevirip sütünüzün yetersizliğini konu edecekler. Bunları yazarken hala o günlere gidip bunu söyleyen kayınvalide kayınpeder, komşular, sokaktaki teyze, dede, amca vesaireye nasıl katlanamadığımı hatırlıyor, ve hala düşündükçe öfkeneliyorum. Bebeğine yeterince bakamamak endişesi ile yaşayan bir anneye yapılacak şey değil!

Doğumunuz ile birlikte dinlenmeye, iyileşmeye, yaralarınızın kapanmaya çalıştığı lohusalık ve sonrasındaki dönemde süt üreten, yeni hayatına adapte olmaya çalışan vücudunuza düzgün bakmanız ve sağlığınızı koruyacak şekilde düzgün beslenmeniz gerekiyor. Özetlemek gerekirse, hamileyim ya da emziriyorum diyerek aşırı şekerli, hamurişi gıdaların süt üretimi ile ya da bir hamilenin ve taşıdığı bebeğin ihtiyaçları ile ilgisi yok. Hem sağlığınızı güçlü tutmak hem de sütünüzün kalitesi için, yulaf ezmesi, kaju, pazı, kabak çekirdeği, fındık, badem, hurma, mango, kayısı, badem, hurma, kuşkonmaz, havuç, çörek oyu, dereotunu yiyeceklerinizde bol bol kullanın. Doğumunuzdan sonra daha kaliteli beslenmek üzere: Emziren anneler için beslenme önerilerime gözatın!

Değerli anne, sütünüzün niteliği ile endişelenmeyin, daha sık aralıklarla emzirerek sütünüzü artırmayı hedefleyin. Günlük 3 litre su tüketimi, protein, vitaminler ve mineraller yönünden dengeli beslenmek ile kendi sağlığınızı koruyup, endişelerinizi aşarak, bebeğinize istediğiniz kalitede süt verebilirsiniz. Sütünüzün miktarı ile ilgili endişeliyseniz “Süt Yapan Yiyecekler” yazımızı okuyun!

Ben bu yazıları okudum dediklerinizi uyguluyorum ama birileri benim sütümün kalitesinden dem vuruyor beni üzüyor diyorsanız, hala sütünüzün kalitesi ile ilgili endişeli iseniz Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır yazıma göz atmak için tıklayın!

 

Bebek Gelişimi | Emzirme: Anne sütünün kalitesi ile tükettiğimiz yiyeceklerin bağlantısı. Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,Anne sütü nasıl arttırılır,Süt yapan yiyecekler hangileridir,‎Anne Sütünü Arttırmak İçin,‎Anne Sütü Nasıl Artar,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler,sütü arttırdığına,Sütünü Arttıran Yiyecekler,süt yapan besinler,Anne sütü nasıl arttırılır, Süt yapan yiyecekler hangileridir,Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler,Süt Yapan Yiyecekler,Süt yapan yiyecekler nelerdir,İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Yapan Meyveler Nelerdir,Anne sütü ve anne sütünü, İncir, anne sütü artmasını sağlar, Süt Yapan,Anne Sütünü Artıran Yiyecekler,dereotu sağlıklı anne sütü üretimi,Anne sütünü artıran yiyecekler , anne sütünü arttıran besinler, anne sütü üretimi,Sütüm Yeterli mi,Anne Sütü Yapan Yiyecekler Hangileridir,Anne Sütünü Artıran En Önemli Meyve Hangisidir,Anne Sütü Yapan,Anne sütü ve anne sütünü artırmak,Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler,süt yapan meyveler, süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu, süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü, süt yapan çay, anne sütünü artıran gıdalar, süt yapan yiyecekler canan karatay, doğum sonrası süt yapan yiyecekler, süt yapan çorbalar,süt artırıcı, sütü arttırmak için ne yapmalıyız,Süt yapan yiyecekler hangileridir,çok süt yapan mucizevi bir yiyecek,Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler,Emzirme Döneminde Beslenme,Anne Sütünün Önemi ,bol bol süt yapan yiyecekler tüketin,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler ve eski zamanlardan beri sütü arttırdığına inanılan besinler nelerdir, Çok sütüm vardı benim,3 aylık bebek, 4 aylık bebek, 6 aylık bebek,anne, anne bebek blog, anne blog,Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar, anne sütünün kalitesi, anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır, Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Artırılır,Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır?, Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin,Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler, annenin sütünün kalitesi arttırıcı yiyecekler ve bitkiler, bebek gelişimi, blogcu,blogcu anne, bloger anne, emzirme,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, kaliteli anne sütü nasıl anlaşılır, persentil,persentil hesaplama,sut yapan yiyecekler,Sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi? bebek emzirme süresi bebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme videoları emzirme sorunları yeni doğan bebek emzirme pozisyonu yenidoğan bebek emzirme teknikleri yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü Emzirmenin Temel Kuralları,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir,Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,bebek Emzirme Rehberi,emziren kadın,La Leche League Türkiye-Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirmepozisyonu,Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin 5 Altın Kuralı,Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri ,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangiler, Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

“Yukarıda yeralan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.”

hamilelik nasıl beslenmeli hamilelik nasıl beslenmeliyim hamilelikte hangi besin neye iyi gelir hamilelikte nasil beslenmek hamilelikte nasil beslenmeli hamilelikte nasil beslenmeli forum hamilelikte nasıl beslenmeli hamilelikte nasıl beslenmeli kadınlar kulübü hamilelikte nasıl beslenmeli uzmantv hamilelikte nasıl beslenmeliyim hamilelikte nasıl beslenmeliyim yöntemleri hamilelikte nelerle beslenmeli hamilelikte nelerle beslenmeliyiz


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi http://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

hamilelikte ilk 3 ay beslenme hamilelikte beslenme listesi hamilelikte beslenme hafta hafta hamilelikte beslenme önerileri hamilelikte beslenme nasıl olmalı hamilelikte beslenme programı nasıl olmalı gebelikte beslenme hamilelikte sağlıklı beslenme

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir