fbpx

Doğru Emzirme için bunlara dikkat edin


Bebek Beslenmesi / Emzirme

Doğru Emzirme Teknikleri

Anne sütünün ve emzirmenin hem anne hem de bebek için faydaları saymakla bitmiyor. Bebeğin ilk altı ayında ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamini, mineralleri ve bebeğinizin büyümesi için gerekli büyüme faktörlerini içeren ideal bir besin kaynağı anne sütü ile karşılanıyor. Anne sütü ile büyütülen çocuklarda astım, alerji, çocuk diyabeti, obezite, kanser daha düşük oranlarda görülüyor. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlığın daha az görüldüğü istatistiksel olarak ispatlanmış.

Doğru Emzirme Teknikleri ile Bebek Emzirmek

Bebeğin ruhsal ve bedensel gelişiminde son derece önemli olan anne sütü için doğru emzirme biçimi çok büyük önem taşıyor. Doğru emzirme yöntemi ile anne memesindeki süt bebek tarafından tamamen alındığında, annenin vücudu daha fazla süt üretmeye programlanıyor. Öte yandan doğru emzirme yöntemi ile anneler göğüs ucu çatlaklarından kurtuluyor.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Yeni annenin bebeğini emzirirken dikkat etmesi gereken noktalara gelirsek

  • Emzirmeye başlamadan önce anne ellerini yıkayarak bebeğe mikrop ve bakteri taşınmasını önlemeli, meme başını ve çevresini steril temiz su ile silmelidir.
  • Anne bebeğiyle birlikte rahat, temiz ve yeterince sıcak/serin bir ortamda sırtını bir yere dayayarak oturmalıdır.Gerekirse ayaklarının altına bir yükselti koyabilir. Kalabalık bir ortam yerine anne ve bebeğin baş başa kalabileceği sakin bir ortam seçilmelidir.
  • Bebeğin yüz ve bedeni kendine dönük olacak şekilde tutulmalı, bebeğin başını tutan kolu gerekirse bir yastık ile alttan desteklenmelidir. Bebeğin başı kolun iç kısmına yerleştirilip aynı kol ve elle bebeğin kalça ve bacakları kavranmalıdır.
  • Emzirirken anne ve bebek rahat olmalı, anne ve bebek arasında göz teması kurulmalıdır. Ten tene temas, daha fazla mutluluk hormonu, daha fazla bağlanma, daha fazla anne sütü demek…
  • Emzirmeye başlamadan önce temizlenmiş meme ucu, baş ve işaret parmakla yuvarlanarak daha belirgin hale getirilip yavaşça bebeğin üst dudağına dokundurularak bebeğin ağzının açılmasına yardımcı olunur. Boşta kalan elle göğüs C şeklinde tutulmalı, meme başı ve etrafındaki kahverengi kısma dokunmadan memenin ucu bebeğin dudağına değdirilmelidir. Bebek ağzını açınca meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım sandviç gibi hafifçe bastırılarak bebeğin ağzına yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen bebeğin çenesi ile annenin göğsü arasında boşluk kalmamalıdır.
  • Emzirme esnasında meme çevresinin (aerola denen meme ucu çevresinde oluşan kahverengi leke) büyük kısmı bebeğin ağzının içinde, çenesi de göğsüne dayalı olacaktır. Eğer bebek doğru yerleştirilmezse sadece meme ucunu emer, bu durum çok acı verdiği gibi emzirmeyi sürdürmekte son derece zorlanılan meme ucu çatlaklarına neden olur. Sadece meme ucu ile emzirildiği sürece memedeki süt de tam boşalmaz. Göğüs tam boşaltılmadığında da daha az anne sütü üretmeye başlarsınız. Bebek doğru yerleştirilmedi ise bebek göğüsten çekerek çıkarılmamalı, onun yerine ağzının köşesinden küçük parmakla damakların arasına girerek meme ucu nazikçe çıkarılmalıdır. Bebeğe doğru konum verildikten sonra emzirme işlemi tekrarlanmalıdır.
  • Bebeğin bir memedeki tüm sütü bitirmesi sağlanmalı, diğer göğsü emerek sütünüzün tamamını almadıysa, kalan sütü süt sağma makinesi ile sağmalısınız.
  • Emzirmek için yaygın olarak kullanılan 4 emzirme pozisyonu vardır. Koltuk altı pozisyonunda bebeğin vücudu annenin koltuk altına yerleştirerek başı ve ensesi elle desteklenir. Ayakları ve poposu annenin arkasına bakar. Diğer el ile anne memesi desteklenir. Bu pozisyon özellikle sezaryen sonrası veya ikiz bebekleri emzirirken uygundur. Kucak pozisyonunda, bebek annenin kucağına koyduğu yastık üzerinde yatırıp başı anne kolunun üzerine konur. Anne bebeği poposunu aynı eli ile destekler, karnını, kendi karnına doğru çevirir. Böylece bebeğin yüzü annenin memesine doğru döner. Ters kucak pozisyonunda bebeğin başı daha iyi kontrol edilir ve memeye daha kolay yaklaştırılır. Diğer elle anne memesini tutar. Yatarak emzirmede ise bir yastık annenin başının altında, diğeri de bebeğin tüm vücudunun altında olacak şekilde yerleştirilir. Bebek, karnı annenin karnına değecek şekilde yan yatırılmalıdır. Bir elle meme desteklenerek emzirilmelidir. Ancak bu pozisyonda annenin uyuyup kalması bebek için boğulma tehlikesi yaratabilir. Yatarak emziren annenin mutlaka takip edilmesi gerekir. Uyuya kalmaktan endişeleniyorsanız bebeğinizi yatarak emzirmemenizi öneririm.
  • Yenidoğan bebeğiniz her istediğinde emzirilmelidir. Fakat 1.5 saatten önce bebeğinizi sakinleştirmek için emzirmeye başlamadan önce bebeğinizin altının temiz olup olmadığına bakmalısınız, gazı ve uykusu olmadığından eminseniz emzirmelisiniz. Bu uyarıyı şu sebeple yapıyorum: Bebeğin midesinde sindirilmiş süt ile taze aldığı çiğ sütün karışması sonucu bebeğiniz süt kesiği kusabilir. Bu midedeki sütün ağza geri gelmesi ile mide salgıları ile asidik hale gelmiş içeriğin yemek borusunda hassasiyete ve dolayısıyla da reflü belirtileri meydana getirmesine sebep olabilir. Dolayısıyla kısa sürelerde emzirmeden önce bebeğinizin huzursuzluğunun bir başka sebebi olup olmadığına da bakmanızı öneririm.
Başarılı Emzirme Teknikleri Ve Metodları
emzirme dönemi emzirme sorunları bebek emzirme süresi emzirme youtube yeni doğan bebek emzirme videoları emzirme pdf
yeni doğan bebek emzirme pozisyonu yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü

 

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıklarıBebek Emzirme: Meryem Ana Pozisyonu Emzirmede 12 Altın Kural Anneler Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli Emzirme Hakkında Öneriler Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
emzirirken su içilir mi emzirirken yemek yenir mi emzirirken neden susuyorum bebek emzirme süresi yeni doğan bebek emzirme pozisyonu Emzirmenin Temel Kuralları
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir