fbpx

Çocuğumun hayali arkadaşı var


Bebek Gelişimi

Çocuğumun hayali arkadaşı olması normal mi?

Çocukluğumu ve hayali arkadaşımı hayal meyal hatırlıyorum. Oyunlar oynarken sürekli onunla konuştuğumu, hayallerimi planlarımı ve ebeveynlerime karşı isyanlarımı itirazlarımı paylaştığımı hatırlıyorum. Aslına bakarsanız tam olarak hayali bir dünyada yaşıyordum. Hayali arkadaşım annemi oldukça ürkütüyordu. Hala o günleri konuştuğumuzda ara ara konu buraya geliyor.

4-5 yaşlarında çocukların hayal dünyası hızla gelişirken bazen hayal ile gerçek iç içe geçebilir. Bir çok çocuk hayali arkadaşlarının gerçek olmadığını bilse de onları var etmeye ve onlarla ilişki kurmaya devam eder. Çünkü hayali arkadaş içini döktüğün, senin sesin sözcün olan bir aracıya dönüşür. Bu durum son derece normaldir. Çocuğun iç dünyasında yaşadığı zorluklar, çatışmalar, heyecanlar, başemediği üzüntü ve çaresizlikler, üzüntüler korkular hayali dünyasında yarattığı karakterlerde ifade bulur. Bu nedenle çocuğunuzun bu tür oyunlrını iyi gözlemlemek ve fazla müdahale etmemek en iyisidir. Eğer çocuk çözemediği bir sıkıntı yaşıyorsa, bunu oynadığı oyunlar aracılığıyla anlamak mümkündür. Bu sayede çocuğunuzun bir yardma ihtiyacı var mı anlayabilirsiniz.

Hayali arkadaşım | Çünkü hayali arkadaş içini döktüğün, senin sesin sözcün olan bir aracıya dönüşür. Bu durum son derece normaldir. Çocuğun iç dünyasında yaşadığı zorluklar, çatışmalar, heyecanlar, başemediği üzüntü ve çaresizlikler, üzüntüler korkular hayali dünyasında yarattığı karakterlerde ifade bulur.

Benim küçük kızımın 4 aylıktan bu yana ayrılamadığı yeşil yastığını arkadaş gibi görmesini ele alırsak, özellikle hatalı bir davranışı dolayısıyla uyarıldığında çaresiz hissedip gözü karararak yeşil yastağını arar ve ona sarılırdı. Ben bunu farkettiğim andan itibaren çocuğuma daha fazla sarılmaya başladım, onu ne kadar çok sevdiğimi daha fazla ifade etmeye başladım, saçlarını okşarken bol bol sohbet edip fikrini sormaya başladım. Birlikte daha fazla oyun oynamaya başladık ve artık yıllar sonra yeşil yastık önemsizleşmeye başladı. Yeşil yastığı olmadan uyumayan kızım yastığını salonda bırakmış mesela bu akşam, şimdi yeşil yastığa karşı yazıyorum 🙂

Hayali arkadaşa dönersek, hayali arkadaş çocuğunuzun bütün hayatını sararak, sadece o hayali arkadaş varmış gibi davranmaya başlaması ve dış dünyadaki diğer ilişikilerini etkileyecek denli hayali dünyanın  içinde kalması çocuğunuz ile ilgili başka ciddi bir sıkıntının habercisi olabilir. Böyle bir durumu gözlüyorsanız profesyonel bir yardım almanızı öneririm.


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
çocuğumun hayali arkadaşı var çocuğun hayali arkadaş hayali arkadaş kaç yaşa kadar normal hayali arkadaş nasıl yapılır hayali arkadaş nasıl yaratılır hayali arkadaş ne demek hayali arkadaş kaç yaşa kadar normal
hayali arkadaş nasıl yapılır hayali arkadaş nasıl yaratılır hayali arkadaş ne demek

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir