fbpx

Bebek Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi | Vitamin eksikliği belirtileri


Bebek Beslenmesi / Sağlık

Çocuklarda Vitamin Eksikliği ve vitamin eksikliği belirtileri

Çocuklarımızın gelişim dönemlerinde vitamin ihtiyacı daha fazla önem kazanır. Vitamin eksiklikleri çocuklarda çeşitli hastalıklara zemin hazırlayacağı gibi bazı hastalıkların sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Vitamin eksiklikleri farklı farklı hastalıklara sebep olduğu için vitamin eksikliğinin altındaki nedenler muhakkak araştırılmalıdır. Hava sıcaklıklarının düştüğü bu mevsimde enfeksiyonlardan korunmak ve vücut bağışıklığını arttırmada vitamin içerikleri yönünden güçlü besinlerin öğünlerimizde yer alması son derece önemli. Yiyeceklerin yıkanma, saklanma ve pişirilmesi esnasında vitamin içeriklerinin bir kısmı kaybolmaktadır. Eğer vitaminleri doğal yollardan yeterli miktarda alamıyorsanız doktor tavsiyesi ve yönlendirmesi ile takviye olarak kullanmalısınız. Örneğin kış aylarında güneş ışınlarından ihtiyacımız oranında yararlanamadığımızdan çocuklarda D vitamini takviyesi gerekebilmektedir. Ama tekrar hatırlatmakta fayda var; bebeğinize vereceğiniz her türlü vitamin takviyesi için doktorununuzun önerileri ve yönlendirmesi ile ilerlemelisiniz.

Çocuklar bulundukları ortamlarda virüs ve bakterilerin hedefidir. Okullarda, dışarıda ve hatta evlerinde tükettikleri besinler bu mikropların organik yaşam alanları olabilir. Çocukların bağışıklık sistemi iyi çalıştığında mikroplara karşı daha kuvvetli olup, hastalıklara yakalanma riskleri de azaltmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme mevsim değişikliklerinde bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına yol açmaktadır

3 yaş altındaki çocuklarda bağışıklık sistemlerinin zayıflaması sık rastlanır ve  sık hastalıklarla karşılaşılan bu yaş döneminde bazı vitamin destekler ile daha rahat geçirilebilir. Bu dönemde çocuklarımızın C vitamini ile E vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebze tüketmesi önemlidir. Beslenme yetersizliği günümüzde başka hastalıkları da tetikleyen en önemli sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle geri kalmış ülkelerde görülen protein-kalori yetersizlikleri, vitamin eksiklikleri (özellikle A, C ve E vitaminleri) görülmektedir. Bu yaş gurubunda bağışıklık sistemini dengede tutmak çok önemlidir. Genel vücut sağlığı için ihtiyaç olan vitamin ve minerallerin, taze gıdalardan karşılanması önem kazanmaktadır. Çocuklar için çeşitli gıda öğelerinden yeterli miktarlarda planlanan beslenme programları, hem okul başarısına bununla beraber sağlıklı gelişme ve gelişime katkıda bulunur. Vitamin desteği ise sadece doktor denetiminde sağlanmalıdır.

Doktor görüşü alınmadan çocuğa vitamin takviyeleri vermek çocuğumuzun sağlığına zarar verir.

Yağda ve suda eriyen vitaminler vardır. A, D, K, E vitaminlerinin fazla alınması zehirlenmeye  ve başka hastalıklara zemin hazırlar. Kusma, ishal, böbrek taşı, böbreklerde kireçlenme ve eklemde kireçlenme şeklinde negatif sonuçlar yaratabilir. Suda eriyen vitaminler ise B ve C vitaminleridir. Suda eriyen vitaminlerin yan tesiri yoktur çünkü idrarla atılabilir. Fakat fazla alınan vitamin organlarımızı gereksiz yorar.

Çocuklarda Vitamin Eksikliğinin belirtileri

• Çocuklarda büyüme ve gelişmede geriliğinin en önemli belirtisidir
• Sık enfeksiyon geçirme , ishal, saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümesi, bitkinlik, halsizlik, baş ağrısı, davranış bozuklukları, eklem bölgelerinde şişme, unutkanlık vitamin eksikliği belirtileridir.

Çocuklar İçin Vitamin Alımının Özellikle Önemli Olduğu Dönemler

• Çocuklarda, vitamin alınımını önemi özellikle büyümenin hızlandığı dönemlerdir.
• Bu dönemler bebeklik, çocukluk ve ergenliktir. 0-3 yaş, 5 yaş, 10 yaş doğrusu ergenlik dönemi başlangıcı olan bu dönemlerde yakın kontrol önemlidir.

Çocuklar Kış Mevsiminde Hangi Vitaminlerden zengin Beslenmeli

Kış mevsiminde, okulların başladığı dönemde çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için A,C, D ve E vitamini içeren yiyeceklerle beslenmesi uygun olacaktır. Özellikle sabah kahvaltıda her çocuk en az 1 yumurta ve 1 bardak süt içmelidir. Diğer öğünlerde kırmızı ve yeşil biber, brokoli, lahana, kereviz, turp, pazı ve ıspanak benzer biçimde yeşil yapraklı sebzeler ve en önemlisi soğan ve sarmısak ne olursa olsun tüketilmesi ihtiyaç duyulan ve bağışıklığı güçlendiren besinlerdir. Balık ve cevizin ihtiva ettiği omega-3 yağları ise bağışıklığı destek sunar. Haftada minimum bir kere balık ve her gün ceviz tüketilmesi önerilmektedir. Meyvelerden özellikle portakal, mandalina, kivi ,elma, armut ve limon zengin vitamin içeriğine sahiptir. Günde en az 1 portakal, 1 kivi yahut 2 mandalina, okul çağındaki çocukların günlük ihtiyacı olan C vitaminini karşılar. Çocukların bu meyveleri meyve suyu olarak değil bütün meyve olarak tüketmeleri meyvelerin lifli yapısından faydalanması için önemlidir.

Beslenme Çantası İçin Menü Önerisi

Taze sıkılmış posalı meyve suyu, süt veya ayran
Ev yapımı poğaça, simit yada ev yapımı kek
Yağsız tencerede pişmiş ekmek arası köfte, taze yeşillikler içeren tam yağlı peynirli sandviç
Meyve (Mevsimine göre 1 küçük boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik şeklindeki seçeneklerden biri)

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir