fbpx

Çocuk Gelişiminde D Vitaminin Önemi


Bebek Bakımı / Bebek Gelişimi / Sağlık

D vitamini ihtiyacımızı karşılamanın en doğal yolu güneşli günlerde açık havada olmak. Türkiye, D vitamini alımı açısından avantajlı bir ülke olarak görünse de araştırma sonuçları bunun tam tersini ortaya koyuyor. Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor. Bağışıklık sisteminin zayıflama nedenleri arasında D vitamini eksikliği de bulunuyor.

Türkiye her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneşi dik almaması nedeniyle D vitaminini tabii kaynaktan yüksek ölçüde sağlayamıyor.
Türkiye’de D vitamini eksikliği görülme sıklığına yönelik yapılan son çalışmada 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği saptandı. Araştırmaya göre D vitamini eksikliğinin erkeklere oranla kadınlarda %93 daha yüksek oranda olduğu tespit edildi.
D vitaminini, kalsiyum ve fosfor emilimini hızlandırarak kemiklerin güçlenmesine yardım eder; bu da özellikle çocukların kemik gelişimi için oldukça önemlidir. D vitamininin hem güneş yardımıyla vücut tarafından üretilebilen hem de dışarıdan besinler ve takviyeler ile alınabilen bir vitamin türüdür. D vitamini kemik dokusu dışında birçok organımızın çalışmasında da önemli role sahiptir. Vücudumuzdaki hemen hemen her hücreyi etkileyebilir. Hücre farklılaşmasında, fonksiyonlarında düzenleyici role sahiptir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutar ve aktif olmasını sağlar. Vücut hücreleri arasında sinerjiyi oluşturmada yardımcıdır.

D vitamini eksikliği Yorgun ve Halsiz Hissetmenize Neden Olabilir

Güneş ışığından yararlanmama, mahrum kalma ve kullanılan bazı güneş koruyucuları ile bu koruyucuların bilinçsiz kullanılmasının yanı sıra D vitamini eksikliğinin öne çıkan nedenleri şöyle sıralanabilir:
Gıdalarla yetersiz D vitamini alımı ve beslenme biçimi, bazı sindirim sistemi hastalıklarında D vitamininin bağırsaktan yeterli miktarda emilmemesi, böbrek ve karaciğer hastalığı sebebiyle D vitamininin aktif forma dönüşememesi, kullanılan bazı ilaç türleri D vitamini eksiliğine neden olabilir.
Vücuttaki D vitamini eksikliği kişinin kendini yorgun, gergin ve zayıf hissetmesine neden olur.
D vitamini eksikliği kasların zayıflamasının ve kas ile kemik ağrılarının temel nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda, demir eksikliği ve kansızlık riski oldukça yüksektir. D vitamini eksiklikliğine bağlı olarak kaslarda ağrılar, uyuşmalar, batmalar görülebilir. Kronik veya tekrarlayan ağrılarda D vitamini yetersizliği etkenlerdir.

D Vitamini Kanser Riskini Azaltıyor

Kemiklerin gelişiminde önemli bir göreve sahip olan D vitamininin sadece kas ve kemik konusunda değil birçok hastalık üzerinde önemli derecede etkisi bulunuyor. D vitamini alımı, ileri yaşlarda yaşanan kemik kaybının önüne geçerken, kanser gelişiminin önlenmesinde önemli bir faktör. Bebek ve çocuklarda kemik ve diş gelişimi için oldukça gerekli ve kemikleri güçlendirerek kırılmasını önlerken bağışıklık sistemi için de son derece önemli.

D Vitamini Doğru Miktarda Alınmalı

Vücut için varlığı ile neredeyse tam bir kalkan görevi gören D vitamininin kanda 30 ng/ml ve üzeri sağlık için yeterli düzey kabul ediliyor. Bu üst sınır bazı araştırma sonuçlarında 50 ng/ml alınsa da günümüz son yayınlarında 30 ng/ml ve üzeri yeterlilik kabul edilir. Yaş gruplarına göre 0-2 yaş arası bebeklerde günde 400 IU, 3-18 yaş arası çocuklarda günde 600 IU, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük 1000 IU yeterli dozlardır. Bu doz alımları D vitamini düzeyinin yeterli olmasını sağlayabilir. Eğer eksiklik varsa bu durumda doktorunuzun yönlendirmesiyle tedavi hastanın durumuna göre planlanır. D vitamini eksikliği mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır. D vitamini yağlı dokuda birikim yapan bir vitamin olduğu için dozlar mutlaka doktorun yönlendirmesi ile planlanmalıdır.
Yeni doğandan itibaren bebekler D vitamini kullanabilirler ama önemli olan annelerin uygun doz kullanımına dikkat etmeleridir. Tabii kullandıkları D vitaminin içeriği ve katkı koruyucu madde içeriklerine dikkat etmeleri çok önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir