fbpx

Hamile kalmak için ne yapmalı? Hamile kalmak için beslenme Hamilelik / Sağlık

Hamile kalmak için öğünlerinizde balığa yer açın

Amerika’nın saygın üniversitelerinden birinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha kolay çocuk sahibi oluyor.

Hamile kalma şansı yüzde 92

Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışma için Michigan ve Teksas’tan 500 çift bir yıl boyunca izlemeye alındı. Deniz mahsüllerin tüketimi ve başarılı hamile kalma süresi arasındaki ilişkiyi saptamak için katılımcılar günlük olarak besin tüketimlerini ve cinsel aktivitelerini kaydettiler. İzlemenin sonuçlarına göre, haftada iki kereden fazla deniz ürünü tüketen çiftlerin gebeliğe ulaşması yüzde 92 iken daha az deniz ürünü tüketen çiftlerde bu oran yüzde 79’da kaldı. Ayrıca deniz ürünleri yönünden güçlü beslenen anne baba adaylarının cinsel birliktelik oranı, diğer çiftlere göre yüzde 22 daha fazlaydı. Ebeveyn adayları aynı gün deniz ürünü tükettiğinde diğer çiftlerden yüzde 39 daha sık cinsel birliktelik yaşadılar.

Bir yıl içinde hamile kalamayanlar…

Daha önce sonuçları açıklanan pek çok araştırma verilerine göre; omega 3 içeriği yönünden zengin balıkları tüketmenin (somon ve tuna) progesteron seviyesini artırdığını, hamile kalma süresini kısalttığını ve daha kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırdığını göstermiş.
Bu tür araştırmaların sonuçları, son bir yılda doğal yollarla hamilelik sağlayamayan anne-baba adaylarının, tıbbi yardıma ihtiyaç duymadan hamilelik şansını artırmak için yön gösterici olabilir.

Hamile kalmak için erkeklere balık ve midye tavsiyesi

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biride, kadınlar kadar erkeklerin de deniz ürünü tüketmesinin çok önemli olduğudur. Hamilelik oluşumunda kadın faktörü kadar erkek faktörü de önemlidir. Özellikle balıklardaki omega-3 yağ asidi ile midyede bulunan çinko sperm sayısını ve hareketliliğini geliştirir.

Hamile kalmak için kılıç ve köpek balığı tüketimine dikkat

Deniz ürünleri hem protein hem de mineraller açısından zengin olmakla birlikte içerdikleri civa miktarı konusunda dikkatle değerlendirilmelidir. FDA, 2017 yılında yayınladığı bir duyurusunda hamilelik düşünen anne adaylarını haftada 3 kereden fazla balık tüketmemeleri konusunda uyardı. Ancak Amerika Birleşik devletlerinde yaşayan kadınların tükettiği balıklar yüksek civa içermemekle birlikte, civa miktarı fazla olan balıklar daha çok kılıçbalığı ve köpekbalığıdır. Ülkemizde ise civa miktarı yönünden uskumru gibi dip balıklarının tüketilmesi hamilelik planlanan dönemde ve hamilelik döneminde sakıncalıdır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir