fbpx

Doğum lekesi


Bebek Bakımı / Bebek Gelişimi

Doğum Lekesi ne değildir?

Doğum lekesi yeni doğum yapmış anneyi itham etmek üzere halk arasında düşüncesizce patavatsızca kullanılan bir sohbet konusudur. Eğer bebeğinizin görünür bir yerinde bir doğum lekesi varsa; özetle hamileliğinizde izinsiz, gizli gizli bir yiyeceği alıp yemiş ve o yiyeceğin bulaştığı elinizi vücudunuzda herhangi bir yere dokundurmuş olmalısınız diye itham edilirsiniz. Bu yüzden bebeğiniz ensesinde kolunda bacağında bir kırmızı leke ile doğmuştur.

Hayatımda duyduğum en zırva ve en yaralayıcı en itham edici konulardan biridir bu. Saç baş yoldurur cinsten.. Her iki bebeğim de ensesinde kırmızı doğum lekesi ile doğdu. Eğitimli olduğunu sandığım zır cahil kadınlar tarafından doğum lekesi bahanesi altında hırsızlıkla ve pis elini sağına soluna silen bir kadın olmakla itham edilmiş oldum. Bana bu sözleri sarf edenlere karşı:

— Ne yani siz şimdi bana hırsız mı diyorsunuz? diye cevaplayarak tepki gösterdiğimde; karşımdaki beni itham eden kadınlar biran olsun sarsılmakla birlikte söyledikleri sözün nereye varacağını dahi farketmeyecek şuursuzlukta…

Geçmiş çağlara dönüp hamilelik ve doğum sürecine dair halk arasında aktarılan birçok kulaktan dolma bilgi genelde anneyi ve bebeği korumak için uydurulmuş olsa da bu leke konusunun hırsızlığa bağlanması bunları yazarken dahi beni oldukça öfkelendiriyor. Neyse bu zırvalıkları bir kenara bırakıp bilim insanlarının aktardığı bilgilere dönelim:

Doğum lekesi mi hemanjiyoma mı?

Hemanjiyoma ya da çilek lekesi adı verilen kırmızı, düz lekeler, yeni doğanların yüzde 2,5’una kadar bebek cildinde en sık görülen oluşumlardır. Yenidoğan bebekler doğduklarında göz kapaklarının üzerinde , alınlarının ortasında, bazen burunlarının altında kızarıklık şeklinde doğum lekeleri olabilir. Bir diğer doğum lekesi olan Salmon lekesi dizlerde omuzlarda ve gözkapaklarında görülür. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen hemanjiyomalar ve salmon lekelerini büyük bir kısmı, doğumdan sonraki ilk üç ila dört haftada görünürken kimi doğumda mevcuttur.

Mumsy Natural Göğüs ucu yaralarının oluşumunu önlemeye yardımcı Doğumdan önce ve sonra Mumsy Natural® emzirme ürünlerini kullanan anneler göğüs ucu yaraları ve ağrılarını yaşamadan bebeklerini daha uzun süre emziriyor.

Hemanjiyomalar nedir?

Hemanjiyomalar kırmızı, düz lekeler olarak başlar ve zamanla büyüyüp kalınlaşabilir, potansiyel olarak 10 aya veya bir yıla kadar da büyümeye devam edebilir. Bunlar daha sonra bir durgunluk dönemine girer, ardından da son aşamada kendi kendilerine küçülmeye başlarlar. 1 yaş civarında silikleşirler. Ancak bebek ağladığı zamanlarda belirginleşir. Tüm hemanjiyomaların yaklaşık yarısı çocuk beş yaşına geldiğinde, yüzde 90 ila 95’i de çocuk 10 yaşına geldiğinde kaybolacaktır.

Hemanjiyoma sık kanamadığı veya göz ya da ağız yakınında olanlar gibi genel vücut işlevlerine müdahale edecek bir yerde olmadıkları sürece tedavi genellikle gereksizdir. Bebeğinizde herhangi bir nedenle sorun olabilecek bir hemanjiyoma varsa çocuk doktorunuz ya da pediatrik dermatoloğunuz, muhtemel tedavileri size açıklayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir