fbpx

Plasenta


Doğum / Hamilelik

Rahim, başka bir organ üretebilir: Plasenta

İçinde yepyeni başka bir organ üretebilen tek organ, rahimdir. Hamilelikte bebeği besleyecek olan plasenta, başlı başına bir organdır ve rahim tarafından üretilir.

Yıllardır annesininmelegi.com web sitesine google’da “göbek bağı annede nereye bağlı” diye arama yaparak  birçok anne geliyor. Sorunun cevabı: Plasenta, anneyi ve bebeği fizyolojik olarak birbirine bağlayan şeydir. Annenin rahim duvarına yaslı bir şekilde büyüyen plasenta, göbek kordonu ile bebeğe bağlanır ve 9 ay boyunca onu besler.

Plasenta bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlayabilmesi için ona bağlı olan anneden besin, oksijen geçişini sağlayıp aynı zaman da bebekten de atıkları anneye alarak dışarı atılmasını sağlar.

Plasenta gebelik boyunca anneden bebeğe besinlerin, glikozun, proteinin, vitaminlerin minerallerin, oksijenin geçmesini sağlar. Bebekten de anneye atıkların ve karbondioksitin geçmesini sağlar.

Sadece embriyonun beslenmesi için değil, anneyle bebek arasındaki iletişimi sağlamak için de kullanılır. Plasenta bebeğin kendi organları oluşuncaya kadar, ceninin akciğer, karaciğer ve böbrekleri görevini üstlenmektedir.

Plasentanın bir diğer önemli görevi de gebeliği devam ettiren hormonları üretmesi ve ceninin vücut ısısının anneden 1-2 C daha yüksek olmasını sağlamasıdır. Sağlıklı bir gebeliğin yürütülebilmesi için gerekli olan gebelik hormonlarının büyük bir kısmı plasentadan salgılanır. Yani vücudunuzdaki bu geçici misafir organ, bebek doğana kadar, aynı zamanda bir salgı bezi gibi davranır. Plasenta,  vücutta yabancı madde tespit eden bağışıklık sistemini hormonlar ile dengeler ve bebeğin anne vücudunda gelişmesini sağlar.

Doğuma yakın bir gebelikte, plasentanın ortalama çapı, 185 mm; kalınlığı, 23 mm, hacmi 500 ml, ağırlığı 510 gramdır, zamanında doğan çocuğun 1/6 ağırlığındadır. Ancak bu ölçümler bireysel değişkenlik gösterir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir