fbpx

Hamile kalmak istiyorum diyorsan beslenme önerilerimize gözat


Hamilelik

Hamile kalmak isteyen anne nasıl beslenmeli?

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir kısmı normal yollar ile bebek sahibi olurken, sayısı giderek artan oranda yeni evli çiftler bebek sahibi olma hayaline kavuşamıyor ve alternatif yollar arıyor. Hamile kalmakta yaşanan zorluklar hem erkek hem kadında fizyolojik sorunlara bağlı olabildiği gibi, çevresel faktörler, stres, hormonal denge, yaş faktörü ve beslenme tarzına bağlı da gelişebiliyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar beslenmenin hamile kalmak ile doğrudan ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Beslenmenize ekleyeceğiniz birkaç besin ile yumurta kalitesini arttırabilirsiniz?

Hamile kalmak için neler yemeli?

Omega 3: Omega 3 den zengin besinler (somon, sardalya, uskumru, ceviz, badem, fındık) anne de yumurta kalitesinin artmasının yanı sıra, ceninin tutunmasını ve bebeğin zekasının gelişmesinde de önemli bir rol oynar.

Su: Oksijen bakımından zengin kan akımının, yumurtalara ulaşmasın sağlayarak, yumurta kalitesini arttırır.

Kafein: Kafein içeren besinlerin ( kahve, çay, bitki çayları, çikolata) tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol tüketimi kadınlarda dölleme oranını azaltıp, doğurganlık ve üreme üzerine olumsuz etkiye sebep olur.

Antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketin:.Bu besinler (koyu yeşil yapraklı sebzeler, nar, kırmızı erik, portakal, mandalina..) yumurta kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Bitkisel yağlar, Trans ve doymuş yağlardan uzak durup, bitkisel yağlar (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı) tüketilmelidir.

Tavuk Yumurtası, E vitamini ve selenyum içeriği yüksek olduğundan, yumurtaların kalitesini arttırmada yardımcı olacaktır.

Ginseng, Libido seviyesini arttırarak, cinsel performansı ve yumurta kalitesini arttırır.

Maden Suyu, Potasyum ve çeşitli minerallerden zengin olduğundan yumurta kalitesinin artmasında yardımcı olur.

Hamile kalmak için besinleri öğünlerinize nasıl ekleyebilirsiniz?

Sabah kalktığınızda kahvaltıda protein ihtiyacınızı 1-2 adet yumurtadan alarak, günlük almanız gereken kafein miktarını 300 mg ın altında tutarak, bu da demek oluyor ki; 2-3 fincan sade kahve ve 5-6 bardak çaydan fazla çay veya kahve tüketmeyerek, öğle ve akşam menülerinde mevsim sebzelerini yaparak, yemekleri zeytinyağında hazırlayarak ve günlük beslenmenize 1 maden suyu ekleyerek sağlıklı bir döllenme için yumurta kalitesini arttırabilirsiniz.

Öğünlerinizde trans yağın kesilmesi, daha fazla doymamış bitkisel yağların tüketilmesi önemlidir. Anne adaylarının yavaş sindirilen karbonhidratları yemek ve az yağlı ürünleri değil, tam yağlı süt ürünleri seçmesi,  asitli ve şekerli içecek alımını kesmeleri ve bol miktarda su içme alışkanlığı edinmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir